Zapomnij o bieganiu: 5 ćwiczeń najlepszych dla twojej sylwetki
Jak zachować smukłą figurę, zdrowie i świetne samopoczucie? By to osiągnąć wcale nie musisz ciężko trenować ani biegać maratonów. Według profesora z Harvard Medical School, lepiej postawić na inne aktywności. Oto najlepsze ćwiczenia na schudnięcie i dobrą formę!
- Redakcja
Ćwiczenia na schudnięcie: dlaczego tak często nie działają?
Programów ćwiczeń na schudnięcie jest co najmniej tyle, co cudownych diet, które w krótkim czasie mają zagwarantować szczupłą sylwetkę. W mediach społecznościowych co chwilę wpadamy na nową, super skuteczną metodę zrzucenia zbędnych kilogramów. A jednak często, mimo motywacji, efekty są znikome. Dlaczego tak się dzieje? Jest tu przynajmniej kilka różnych powodów. Przede wszystkim, często brakuje nam wytrwałości, a jak wiadomo - najlepsze ćwiczenia na schudnięcie to takie, które wykonujemy regularnie. Najpierw zarażamy motywacją, ale z czasem mamy jej coraz mniej, w efekcie w końcu porzucając nasz super plan. Inną, częstą przyczyną braku efektów jest niewłaściwa dieta. Ćwiczenia na schudnięcie to jedno, ale bez przemyślanego planu żywieniowego nie mamy większych szans na powodzenie. Nie bez znaczenia jest też czas, jaki przeznaczamy na trening. W ciągu tygodnia łącznie powinien on wynieść około 150 - 250 minut (czyli od 2,5 do 4 godzin). Zakładając, że twój trening trwa do godziny, powinien się on odbyć minimum 3 razy w tygodniu. Jeśli ćwiczysz mniej niż 150 minut tygodniowo, najprawdopodobniej w ogóle nie zauważysz zmian.
Ćwiczenia na schudnięcie: co zrobić, żeby trening był bardziej efektywny?
Kluczem do efektywnego schudnięcia są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Według naukowców z American College of Sports Medicine, najważniejsze jest to, żeby stopniowo zwiększać ich trudność. Tylko wtedy trening zaczyna przynosić pożądane rezultaty. Zaczynamy od najłatwiejszych ćwiczeń (np. marszu na bieżni) i stopniowo zwiększamy ich intensywność. Trening kończymy najtrudniejszymi ćwiczeniami, gdy ciało będzie odpowiednio rozgrzane. Pamiętaj, że stopień trudności jest bardzo indywidualną kwestią, więc musisz dopasować go do własnych ograniczeń i predyspozycji. Ćwiczenia na schudnięcie przyniosą również lepsze efekty, jeśli będziesz się... uśmiechać! Do takiego wniosku doszedł dr Noel Brick, udowadniając, że w wyniku uśmiechania rozluźniamy mięśnie i tym samym zwiększamy naszą wydolność. W badaniach przeprowadzonych na grupie biegaczy okazało się, że sportowcy, którzy trenowali z uśmiechem, osiągali znacznie lepsze efekty.
Ćwiczenia na schudnięcie: te aktywności zapewnią sukces
Jeśli do tej pory myślałaś, że najlepsze na utratę kilogramów i smukłą sylwetkę jest przebiegnięcie maratonu (poprzedzone miesiącami przygotowań), pora na nowo zaplanować swój trening. Bieganie wcale nie jest tak korzystne dla ciała i figury, jak się wydaje, wręcz przeciwnie - mocno obciąża stawy i źle wpływa na układ trawienny. I-Min Lee, profesor z Harvard Medical School, odradza intensywne bieganie, a zamiast tego poleca 5 aktywności, które świetnie wpływają na kondycję, budowę mięśni, ułatwiają chudnięcie i poprawiają samopoczucie. Czyli - są idealne dla osób, które chcą zadbać o siebie kompleksowo. Jak trenować, żeby osiągnąć sukces? Oto najlepsze ćwiczenia na schudnięcie!
1 z 4
Ćwiczenia na schudnięcie: Tai chi
To ćwiczenia zapożyczone z chińskiej sztuki walki, wykonywane z gracją i w dużym skupieniu, powoli. Uczą utrzymywania równowagi i balansowania ciałem, co przydaje się szczególnie wtedy, gdy stajemy się coraz starsi.
2 z 4
Ćwiczenia na schudnięcie: pływanie
Kiedy pływasz, pracuje niemal każdy mięsień twojego ciała, dodatkowo chronisz serce i mózg przed skutkami starzenia się. Pływanie poprawia też nastój i przeciwdziała depresji, zwalcza stres.
3 z 4
Ćwiczenia na schudnięcie: spacerowanie
Wbrew pozorom zwykłe chodzenie może działać uzdrawiająco na całe ciało i mózg! Już 30-minutowy spacer ma ogromne zalety: poprawia nastrój, obniża ryzyko depresji i zapobiega utracie pamięci.
4 z 4
Ćwiczenia na schudnięcie: trening mięśni Kegla
Silne mięśnie Kegla to nie tylko bardziej intensywne doznania erotyczne, ale także większa kontrola nad pęcherzem i odciążony kręgosłup. A słabe mięśnie Kegla? Kiedy obniżają się ścianki pochwy, zaczynają się bolesne otarcia, mniejsza jest też ochrona przed infekcjami. Nie mówiąc o tym, że nasze życie seksualne nie istnieje.