Dieta 5:2 - przełom w odchudzaniu?
Dieta dr Mosleya oczyszcza organizm i obiecuje szybki spadek wagi. Na czym polega ten post?
Dieta 5:2 - skutecznie odchudza?
Czy słyszałyście o diecie 5:2? Ten sposób odżywiania od kilku lat budzi niemałe kontrowersje. Opracowali go dr Michael Mosley i dr Mimi Spencer, autorzy książki "The Fast Diet" ("Szybka dieta"). Sposób odżywiania szybko stał się popularny w Wielkiej Brytanii i USA, zyskując wielu zwolenników. Opiera się na wynikach badań ekspertów, którzy stwierdzili, że głodówki są korzystne dla ludzkiego organizmu. Nie polega jednak na poście, podczas którego nie je się nic. Zasady diety 5:2 są przystępne i łatwe, każdy może jej spróbować. Gwarantuje utratę nawet kilkudziesięciu kilogramów i całkowitą zmianę stylu życia na zdrowy. Ma wpływ na spadek poziomu cholesterolu we krwi, zapobiega cukrzycy i zawałom serca. Przyczynia się do posiadania młodszego wyglądu z upływem lat. Warto spróbować?
1 z 3
Dieta 5:2 - co jeść?
Podczas diety 5:2 przez 5 dni jemy to, na co mamy ochotę, pilnując jedynie ilości pochłanianych kalorii. Za to w dni postne warto postawić na lekkostrawne produkty, np. warzywa niskoskrobiowe (kapustę, cukinię, buraki, sałatę, bakłażana), chude mięso, ryby, owoce morza lub białko roślinne w postaci strączków. Przykładowe danie to wątróbka drobiowa z zieloną fasolką i surówką z marchewki lub pieczone jabłko na śniadanie. W te dni lepiej unikać nabiału (serów, mleka, masła). Deser warto zastąpić zielonym koktajlem.
2 z 3
Dieta 5:2 - czy jest zdrowa?
Dieta dr. Mosleya ma wielu zwolenników. Uważa się ją za "powrót do korzeni" - w końcu od wieków stosuje się głodówkę w celach leczniczych. Regularne stosowanie odżywiania 5:2 sprawia, że organizm przestawia się na zdrowy styl życia. Po czasie nie będziesz już tak chętnie patrzeć na słodycze, a zapach fast foodu będzie cię odrzucać. Są jednak osoby, które uważają, że ta dieta jest zaprzeczeniem tego co wiemy o odżywianiu. Jeśli organizmowi regularnie brakuje kalorii, to w czasach normalnego jedzenia będzie odkładał nadmiar tłuszczu i zmagazynowane zapasy wykorzystywał w czasach niedojadania. Jak jest naprawdę? Najlepiej przetestować to na samym sobie. W końcu nie ma jednego, skutecznego sposobu odchudzania dla wszystkich.
3 z 3
Dieta 5:2 - przeciwskazania
Sposób odżywiania opracowany przez dr. Mosleya ma na celu stopniowe, zdrowe odchudzanie ciała. Niedojadanie przez dwa dni w tygodniu powinno nieco zmniejszyć żołądek oraz doprowadzić do tego, że nasze codzienne porcje będą mniejsze. Dietę 5:2 odradza się osobom, które jedzą kompulsywnie i nie potrafią zapanować nad swoim apetytem. Po dwudniowym poście nie powinno się nagle rzucać na jedzenie, gdyż to skutkuje efektem jojo.