Reklama

Nie wyobrażam sobie życia bez kotleta schabowego i tortów! - niejedna z nas mogłaby się podpisać pod takim oświadczeniem. Nie musisz wcale rezygnować z ulubionych dań. Pamiętaj tylko o zasadzie: powinny to być małe kulinarne wyskoki. Na co dzień jadaj produkty przyjazne sercu. Jeśli ponadto 2-3 razy w tygodniu będziesz uprawiać sport, a gdy palisz papierosy - zerwiesz z nałogiem, zmniejszysz ryzyko chorób serca niemal o połowę.

Reklama

Odchudzanie jadłospisu

Przede wszystkim wybieraj produkty zawierające niewiele cholesterolu (odkłada się on na ściankach naczyń krwionośnych w postaci blaszek miażdżycowych). A ponieważ bogate są w niego tłuszcze zwierzęce, przerzuć się na roślinne: oleje, oliwę i margaryny (z oznaczeniem "przyjazne sercu" - nie zawierają szkodliwych kwasów tłuszczowych trans). Mięso jadaj tylko 2-3 razy w tygodniu, wyłącznie chude (kurczak, indyk, cielęcina), natomiast morskie ryby wybieraj tłuste. Zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które działają przeciwmiażdżycowo. Nie żałuj sobie nabiału, ale chudego. Podstawą twojej diety powinny być jednak produkty roślinne. Pamiętaj też, że serce woli żywność jak najmniej przetworzoną, bez konserwantów i polepszaczy smaku.

Kulinarne przyjemności

To nieprawda, że wszystko, co pyszne i tuczy, jest szkodliwe dla serca. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij np. po czekoladę. Zawarty w niej magnez (znajdziesz go także w daktylach, pestkach dyni) odpowiada za rytmiczne bicie serca i prawidłową pracę układu krwionośnego. Z kolei zjedzenie banana, pomidorów, ziemniaków czy garści bobu jest wskazane ze względu na wysoką zawartość potasu, który przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu. Korzystnie działają również czerwona papryka, brokuły oraz marchew, a spośród owoców - cytrusy, jagody, czarne porzeczki. Zawierają substancje chroniące układ sercowo-naczyniowy.

Reklama

Żeliwny ruszt – niezawodna płyta gazowa w hoody.pl

Reklama
Reklama
Reklama