Lekcja dobrego oddychania
Przyda się każdej z nas, bo z reguły oddychamy na pół gwizdka. To wystarczy, żeby żyć, ale za mało, aby czuć się dobrze. Słabe natlenienie organizmu powoduje zmęczenie i bóle głowy.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż oddychanie. Tej czynności nikt nas nie uczył. Wykonujemy ją odruchowo od urodzenia. My, kobiety, robimy to zazwyczaj źle. Dlatego częściej niż mężczyźni odczuwamy skutki niedotlenienia. Jeśli jest ono długotrwałe, mogą pojawić się nie tylko znużenie, brak energii, ale i gorsze funkcjonowanie układu krążenia, skłonności do kataru czy nieżytu oskrzeli. Postaraj się więc dokładnie przewietrzać całe płuca, a wtedy twój organizm będzie działał sprawniej.
[adsense]
Uruchom swoją przeponę
W ciągu jednego dnia przeciętnie wykonujesz ok. 20 tys. oddechów, 15–16 na minutę. Mimo to możesz być trochę niedotleniona, jeśli oddychasz za płytko. Kobiety, wdychając i wydychając powietrze, wykorzystują przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej. Ruch przepony jest natomiast niewielki, a to właśnie ten mięsień odgrywa główną rolę podczas oddychania. Przy wdechu przepona obniża się co najmniej o 2 cm. Powoduje to zmniejszenie ciśnienia w klatce piersiowej i napływ dużej ilości powietrza do płuc. U małych dzieci przepona pracuje prawidłowo. Kiedy śpią, ich brzuszki rytmicznie wznoszą się i opadają. Ty zaś pewnie mało z niej korzystasz, co możesz łatwo sprawdzić. Stań przed lustrem. Jedną rękę połóż kilka centymetrów poniżej mostka, drugą zaś tuż nad piersiami. Jeśli podczas oddychania porusza się tylko ręka położona na klatce piersiowej, w niewielkim stopniu używasz przepony. Zaangażuj j ą do pracy, wykonując ćwiczenia oddechowe. Nawet jeśli poświęcisz na nie zaledwie kilka minut dziennie, dotlenisz organizm i poczujesz się lepiej.
Korzyści z dużej porcji tlenu
Ćwiczenia oddechowe nie są trudne, a dobrze wentylują płuca. Efekt taki daje także ruch na świeżym powietrzu. Pogłębia oddech, zwiększa pojemność płuc. Korzystaj z obu tych sposobów na dotlenienie organizmu, bo będziesz miała z tego wiele pożytku.
Lepsza praca mózgu
Badania wykazały, że prawidłowe oddychanie przyczynia się do zwiększenia koncentracji, wyostrzenia zmysłów, sprawniejszego myślenia. Powoduje to nie tylko lepsze dotlenienie mózgu. Gdy świadomie myślisz o oddychaniu, uczysz się umiejętności skupiania myśli.
Prosty sposób na pokonanie stresu
Oddychanie z użyciem przepony działa antystresowo. Skuteczniej relaksuje i uspokaja niż kojąca nerwy muzyka. Pomoże ci także zapanować nad emocjami, np. rozładuje złość, napięcie nerwowe, a także złagodzi lęk.
Rozgrzane dłonie i stopy
Ciągle masz zmarznięte? Problem ten może rozwiązać prawidłowe oddychanie. Kiedy do płuc dociera dużo powietrza, zwiększa się ich pojemność. Jednocześnie rozszerzają się też naczynia krwionośne, co poprawia ukrwienie dłoni i stop. A to właśnie płynąca krew je ogrzewa.
Więcej tlenu dla komórek
Wszystkie go potrzebują, bo bez tlenu zabraknie im energii niezbędnej do życia. Gdy mają go pod dostatkiem, lepiej funkcjonują narządy wewnętrzne. Efekty dotlenienia organizmu zauważysz też, patrząc na swoje odbicie w lustrze. Cera stanie się świeża, gładka i pełna blasku.
Sprawny układ oddechowy
Ćwiczenia oddechowe zwiększają pojemność płuc. Poza tym udrażniają oskrzela. Pomagają im pozbyć się zalegającego w nich śluzu.