Reklama

Kręgosłup to bardzo elastyczna konstrukcja. Składa się z kręgów przedzielonych krążkami, zwanych również dyskami. Pełnią one funkcję amortyzatorów. Chronią kręgi przed zderzaniem i ścieraniem się podczas wykonywania ruchów. Jednak w miarę upływu czasu dochodzi do dyskopatii, czyli mniejszych lub większych zmian zwyrodnieniowych w dyskach. Uciskają one wtedy na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego, powodując ból nasilający się przy każdym ruchu. Najczęściej dyskopatia dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa (94% przypadków), który stanowi najsłabszy jego punkt. Ulega najłatwiej przeciążeniom związanym z niewłaściwym wykonywaniem codziennych czynności, dźwiganiem ciężarów czy nadwagą. Są one tym większe, im słabsze są mięśnie, które odciążają kręgosłup. Wzmocnij je więc koniecznie ćwiczeniami. Poniżej prezentujemy ćwiczenia polecane właśnie przy dyskopatii lędźwiowej. Rozciagają i wzmacniają mięśnie. Warto je wykonywać regularnie 2–3 razy w tygodniu, powtarzając każde po 5–6 razy. Przed ich rozpoczęciem zrób małą rozgrzewkę.
1 Uklęknij. Dłonie oprzyj na podłodze. Unieś jedną rękę w kierunku sufitu, podążając za nią wzrokiem, a potem zmień rękę. Cel: wzmocnienie mięśni grzbietu.

Reklama


2 Prawą rękę połóż za głową, na podłodze, i wyciągnij ją jak najdalej. Jednocześnie postaraj się wyciągnąć jak najdalej prawą noge, tak jakbyś chciała dosięgnąć czubkami palców ściany. Potem powtórz ćwiczenie na drugą połowę ciała. Cel: rozciągnięcie mięśni tułowia i kręgosłupa.


3 Przyciągnij lewe kolano jak najbliżej do klatki piersiowej. Pomóż sobie w tym rękami. Wytrzymaj przez chwilę w tej pozycji, a potem zmień nogę. Cel: rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni grzebietu, brzucha i pośladków.


4 Uklęknij. Dłonie oprzyj na podłodze. Zrób koci grzebiet – przy wdechu wypychaj górną część kręgosłupa w góre, przy wydechu opuszczaj ją w dół. Cel: odprężenie, rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni tułowia.

Reklama

Rys. D. Cyranowska

Reklama
Reklama
Reklama