Kontuzje w treningu fitness
Sport oprócz tego, że przynosi wiele korzyści może wiązać się z ryzykiem, jakim są m.in. kontuzje. Wynikają one najczęściej z nieprawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń lub z niedostosowania naszych możliwości do intensywności ćwiczeń.
- Diety Moje Gotowanie
Urazy sportowe mogą nie dawać bardzo silnych bodźców bólowych, dlatego często są przez nas lekceważone. Jednak nakładające się urazy mogą powodować trwałe zmiany w tkankach i późniejsze ich wyleczenie jest bardzo trudne. Dlatego pamiętajmy, że każdy ból jest wywołany nieprawidłowością i nie można go ignorować. Organizm w ten sposób daje nam znak, że należy przerwać ćwiczenia i zasięgnąć porady lekarskiej. Do najczęstszych przyczyn występowania objawów bólowych ze strony układu ruchu należą:
1. naciągnięcie ścięgien,
2. naderwanie włókien mięśniowych
3. uszkodzenie więzadeł i torebek stawowych,
W treningu fitness są to najczęściej:
- zapalenie stawu barkowego- objawy bólowe w okolicach mięśni oraz ścięgien stawu barkowego. Ból może być stały lub ustępować na jakiś czas.
- zapalenie ścięgien Achillesa- ból jest większy w początkowym okresie ćwiczeń, zmniejsza się w trakcie trwania treningu i narasta zaraz po jego zakończeniu.
- skręcenie stawu skokowego- skręcenie tego stawu powoduje bardzo silny, ostry ból w obrębie kostki. Powstaje również obrzęk, który ogranicza ruchomość w tym stawie.
- skręcenie stawu kolanowego- pojawia się obrzęk w ciągu 6-24 godzin w okolicach stawu . Całkowite przerwanie więzadeł jest stosunkowo niebolesne. Im ból jest większy, tym mniejsze uszkodzenie stawu.
- naciągnięcie tylnej części uda- ból w tylnej części uda i w okolicy podkolanowej. Nasila się przy skłonach tułowia.
- przeciążenia kręgosłupa- najczęściej dotyczą kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego. Jeśli chodzi o część szyjną ból jest najbardziej uciążliwy w obrębie górnej partii mięśni okołokręgosłupowych. Ruch jest ograniczony a ból może promieniować do łopatki oraz ramienia. Kręgosłup lędźwiowy w treningu fitness ulega bardzo dużym naciskom i przeciążeniom., stąd ból okolic mięśni przykręgosłupowych w okolicach krzyża.
Leczenie w początkowym okresie polega przede wszystkim na zaprzestaniu dalszych ćwiczeń a wręcz na unieruchomieniu miejsca uszkodzenia. Następnie stosujemy zimne okłady, które powodują obkurczanie naczynek krwionośnych, zapobiegając narastaniu obrzęku i łagodzą ból. Staramy się także, aby dane miejsce znajdowało się ponad poziomem serca. Po zastosowaniu tej metody pierwszej pomocy, ważne jest byśmy udali się do lekarza.Odpoczynek po odniesionym urazie nie powinien być krótszy niż 48 godzin. Nie można w tym czasie ćwiczyć nawet, gdy ból już przestaje doskwierać. Tylko takie postępowanie umożliwia prawidłową regenerację tkanek.
Wśród czynników, które wpływają na urazy w zajęciach fitness można wyróżnić m.in.:
- brak rozgrzewki przed treningiem,
- niedostosowane obciążenia stosowane w ćwiczeniach,
- nieprawidłowy dobór ćwiczeń lub nieprawidłowe ich wykonanie,
- wady postawy lub aparatu ruchu,
- nieprawidłowa nawierzchnia do ćwiczeń (np. zbyt twarda).
Sumowanie wymienionych czynników może powodować trwałe zmiany w tkankach, których wyleczenie może być wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby każdy, nawet najmniejszy uraz został przebadany a czas przeznaczony na wyleczenie nie był skracany.