Kiedy dieta to za mało
Bez wątpienia, witamin z owoców i warzyw nie zastąpią te w kapsułkach. Jednak czasami konieczne staje się dodatkowe wsparcie. Okazuje się, że co trzecia z nas zażywa jakieś preparaty z witaminami i substancjami mineralnymi. I choć kupujesz je bez recepty, nieodpowiednio dobrane czy też niewłaściwie przyjmowane mogą spowodować niemałe zamieszanie w organizmie. Jak więc mądrze, czyli bezpiecznie, sięgać po suplementy?
- Joanna Zagdańska, Claudia
Wiele witamin w jednej tabletce
Intensywnie trenujesz, jesteś na niskokalorycznej diecie albo żyjesz w nieustającym stresie? „Multiwitaminy” rzeczywiście mogą okazać się najlepsze. Najczęściej wskazana jest miesięczna kuracja, choć czasem warto ją wydłużyć do 90 dni. Nie przekraczaj jednak trzech miesięcy. Ponownie możesz zacząć kurację po 4-tygodniowej przerwie. Zdecyduj się na jeden konkretny preparat i przyjmuj go zgodnie z zaleceniami na ulotce, bo nawet witaminy łatwo przedawkować. Tabletki zażywaj zawsze o tej samej porze i koniecznie w trakcie lub tuż po posiłku – jeśli bierzesz je raz dziennie, to po tym najobfitszym. Wtedy zarówno witaminy, jak i minerały najłatwiej się przyswajają.
Suplementy do zadań specjalnych
Niekiedy uniwersalne, czyli wieloskładnikowe wspomaganie nie wystarcza, bo organizm domaga się czegoś więcej. Wówczas możesz niejako na miarę dobrać multiwitaminy z odpowiednimi dodatkami. Najczęściej są nimi naturalne wyciągi z ziół mających właściwości lecznicze, a także określone mikroelementy. Ostatnio do listy niezbędnych składników dołączyły kwasy omega-3.