Ketotarianizm – superdieta, która odchudza i chroni przed nowotworami
Choć najmodniejszą dietą 2019 okrzyknięto peganizm, przyszłość należy do ketotarianizmu. Ta nowa dieta nie tylko odchudza, ale działa również przeciwzapalnie, chroniąc organizm przed nowotworami i innym chorobami cywilizacyjnymi. Na czym polega ten rewolucyjny system odżywiania?
Ketotarianizm – superdieta, która będzie hitem 2019 roku
Ketotarianizm to - najkrócej rzecz biorąc – roślinny wariant popularnej diety ketogenicznej, która była jednym z najpopularniejszych systemów żywieniowych w 2018 roku. Uwielbiana przez gwiazdy dieta keto (znana też jako dieta ketogenna, wysowkotłuszczowa albo niskowęglowodanowa) zrobiła oszałamiającą karierę, zyskując grono wiernych wyznawców (do najbardziej znanych należą m.in. Halle Berry, Kim Kardashian czy Gwyneth Paltrow). Swą popularność zawdzięcza skuteczności – opiera się bowiem na prostej zasadzie by podstawą spalanej przez organizm energii były tłuszcze, a nie węglowodany. Zatem podstawową zasadą diety keto jest zwiększenie ilości tych pierwszych – i ograniczenie spożycia tych ostatnich. Ketotarianizm również wykorzystuje ten mechanizm - ale oprócz tego bazuje na diecie roślinnej, dzięki czemu nie tylko odchudza - ale również chroni organizm przed wieloma chorobami (m.in. nowotworami, chorobami serca i innymi problemami, które są skutkiem stanów zapalnych).
Czym się różni ketotarianizm od diety ketogenicznej?
W ostatnim czasie dieta keto zyskała tyleż zwolenników, co przeciwników. Choć na krótką metę jest bardzo skuteczna, długotrwałe stosowanie tej diety może być jednak zgubne dla organizmu. Dietetycy i eksperci żywieniowi zarzucają jej, że zawiera zbyt dużo mięsa i produktów mlecznych, przez co nie jest odpowiednia dla osób z różnego rodzaju wrażliwościami pokarmowymi. Oprócz tego, duże ilości nabiału i produkowanego masowo mięsa mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie – często prowadzą bowiem do stanów zapalnych. Jak uważa dr Will Cole, twórca ketotarianizmu, to właśnie one są główną przyczyną większości chorób cywilizacyjnych (w tym chorób serca, nowotworów i chorób autoimmunologicznych). W swojej książce, „Ketotarian. The (mostly) plant-based plan to burn fat, boost your energy, crush your cravings, and calm inflammation” dr Cole wyjaśnia w jaki sposób przejście na roślinną wersję diety keto może uzdrowić wszelkie stany zapalne w organizmie i przedstaiwa naukowe podstawy ketotarianizmu.
Ketotarianizm - sprawdź najważniejsze zasady tej diety w galerii >>
1 z 4
Ketotarianizm – co można jeść na tej diecie?
Przede wszystkim warzywa – ale nie wszystkie. Spożywamy tylko te nieskrobiowe – czyli takie, które zawierają bardzo niewielką ilość węglowodanów. To kryterium spełnia większość znanych ci warzyw i zdecydowanie łatwiej wymienić te skrobiowe, np. ziemniaki, bataty, zielony groszek, dynia, groch czy pasternak. Po całą resztę możesz sięgać bez obaw, a jeśli masz wątpliwości, czy zawierają skrobię, wybieraj te, które rosną powyżej gruntu. Absolutnym pewniakiem są pełne witamin zielone liście.
2 z 4
Czy ketotarianie mogą jeść mięso?
Tak, ale tylko sporadycznie. Mięso, ryby i nabiał, których w diecie keto nie brakuje, przez ketotarian są spożywają w ograniczonych ilościach. Co do zasady, ketotarianizm jest bardzo podobny do modnego w tym roku peganizmu, czyli połączenia diety paleo i wegetariańskiej. I również nie zakłada całkowitej rezygnacji z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zamiast tłuszczów zwierzęcych, dostarczamy organizmowi głównie tłuszcze roślinne, których najwięcej jest w awokado, oliwkach, orzechach czy mleku kokosowym. Głównym źródłem białka są natomiast nasiona (np. chia) i orzechy, a nie – jak w przypadku diety wegetariańskiej – soja, która ze względu na modyfikacje genetyczne zaburza gospodarkę hormonalną i podrażnia jelita.
3 z 4
Dlaczego ketotarianizm jest lepszy od diety wegańskiej?
Jak wynika z badań i wieloletniej praktyki dr Cole’a, wielu wegan i wegetarian zamiast diety typowo roślinnej, zaczyna z czasem spożywać głównie węglowodany. Ich posiłki bazują na chlebie, makaronach, soi i innych ziarnach oraz zbożach, co często prowadzi do niedoborów żywieniowych i stanów zapalnych. Problem ten rozwiązuje ketotarianizm, który ogranicza produkty bogate w węglowodany i skupia się na warzywach, które mają silne właściwości przeciwutleniające i antyzapalne.
4 z 4
Ketotarian, dr Will Cole
Twórcą ketotarianizmu jest dr Will Cole, który opisał podstawy tej diety w swojej książce, „Ketotarian. The (mostly) plant-based plan to burn fat, boost your energy, crush your cravings, and calm inflammation”.