Fitness umysłu - 3 ćwiczenia, które zmienią twoje życie
Szczęście rodzi się w naszej głowie – uważa coach Dagmara Skalska. Opracowała specjalny trening umysłu, dzięki któremu zyskasz pozytywne nastawienie, poczujesz psychiczny luz i zaczniesz skutecznie działać. Warto zacząć już dziś!
- Dobre Rady
Niestety, nie mamy większego wpływu na to, co nas w życiu spotka. Ale od nas zależy, jak to odbierzemy. Dagmara Skalska, coach, kilka lat temu musiała zmierzyć się z chorobą nowotworową męża i jego śmiercią. Straciła wtedy nie tylko ukochanego, ale też firmę, została z długami. Mogła się wtedy załamać. Uznać, że to jej życiowy upadek, kara boska, niesprawiedliwość losu, wielki dramat. Ale mogła też pomyśleć o tej sytuacji jako szansie na zdobycie mądrości, życiowego doświadczenia czy nauczenia się czegoś nowego. Wybrała tę drugą drogę i była to jej świadoma decyzja. Postanowiła iść za tym sposobem myślenia i to się jej opłaciło. Jest spełniona i szczęśliwa. Teraz z innymi dzieli się swoim doświadczeniem.
Fitness umysłu Skalskiej - zacznij od porządków
Według Dagmary Skalskiej, aby mieć piękne życie, trzeba zadbać o swój i to, co do niego wrzucamy. Jakiego rodzaju myśli w nim rządzą. Zadać sobie pytanie: czy wolę się skupiać na negatywach czy pozytywach, widzę dobro i piękno w życiu, czy potrafię być za nie wdzięczna? Bywa, że często nie postrzegamy świata tylko w kolorowych barwach. Ale można to zmienić. Skalska ułożyła specjalny fitness dla umysłu, który pomaga zacząć inaczej odbierać rzeczywistość, dzięki czemu nasze życie staje się lepsze. Tak jak sylwetka zmienia się pod wpływem odpowiedniego treningu, tak i pod wpływem pracy nad myślami można zwiększyć swoje poczucie wartości, znaleźć odpowiedniego partnera, zyskać siłę i radość z życia.
Twój cel - trening uważności
Fitness umysłu polega przede wszystkim na ćwiczeniu uważności. Chodzi w nim o to, by świadomie wybierać myśli, na których się skupiamy, oraz emocje, za którymi idziemy. Istotne jest również to, w jaki sposób reagujemy na to, co nam daje los. W treningu polecanym przez Dagmarę Skalską chodzi o to, by przekierowywać nasze myśli na właściwe tory - sprawdź ćwiczenia w naszej galerii!
1 z 3
Trening uważności - ćwiczenie
Napisz na kartce, jaka sytuacja jest dla ciebie trudna, np. „Dziecko ciągle mi pyskuje”, potem jaka negatywna myśl pojawia się w twojej głowie, np. „Jestem złą mamą”. Następniepostaraj się znaleźć kontrargumenty dotyczące tej negatywnej myśli, np. „Nie jestem złą mamą, dbam o swoje dziecko, kocham je”. Znajdź jak najwięcej pozytywnych słów. Po chwili naturalnie powinien pojawić sięwniosek, realnie oceniający sytuację „Nastolatki tak się zachowują, moje dziecko też musi przez to przejść”. Takie „rozpracowanie”negatywnych myśli pomaga nam zapanować nad sytuacją i znaleźć wyjście. Należy też pamiętać, by bardziej wierzyć temu końcowemu wnioskowi. Zmianę sposobu myślenia warto zacząć już dziś. Trzeba tylko podjąć decyzję „Tak, chcę przyjąć to wyzwanie i będę się starała pracować nad zmianą”.Ważna jest wiara w sukces. Jeśli uważamy, że osiągniemy cel, to dajemy sobie szansę, by odmienić swoje życie na lepsze.
2 z 3
Trening umysłu - ćwiczenie
Która z nas nie narzekała na swojego męża. Że nie można się doprosić, by naprawił kran, że tylko siedzi przed telewizorem, że nie zajmuje się dziećmi. Przepełnione takimi emocjami nakręcamy się za bardzo. Gdy mąż wraca do domu, od razu „odczytujemy” mu listę jego grzechów. On, zaatakowany, broni się też atakiem. I kłótnia gotowa. A wystarczyłaby mała zmiana, która odwróci ten czarny scenariusz. Zamiast się negatywnie nakręcać, spróbuj przypomnieć sobie, jakie zalety ma twój mąż (bo przecież każdy je ma). Kiedy wraca z pracy, zamiast zasypywać go zarzutami, spróbuj się przełamać i zapytaj, jak się czuje, jak mu minął dzień. Zainteresowanie się jego sprawami sprawi, że mąż zobaczy, że jest dla ciebie ważny, będzie mile zaskoczony. To go dobrze nastawi do ciebie i innym tonem będzie ci odpowiadał. Gdy zacznieciewymieniać się miłymi słowami, a zamiast wyrzutów pojawi się sympatia, porozumienie będzie łatwiejsze do osiągnięcia.
3 z 3
Trening umysłu - ćwiczenie
Przyjrzyj się rysunkowi. Czy widzisz na nim starą kobietę? Brawo! A może młodą? Super! Obie odpowiedzi są dobre, od twojego umysłu zależy, co zobaczysz. W życiu jest podobnie – jedną sytuację możesz postrzegać na kilka sposobów. Do ciebie należy decyzja, czy wybierzesz myśl, która poprawi ci humor, czy go zepsuje.