Jego zdrowie w twoich rękach
Twój silny facet jest tak naprawdę słabszą połową waszego związku. Z natury ma delikatniejsze zdrowie i jak większość mężczyzn w ogóle o nie nie dba. Ty więc musisz zrobić to za niego.
- Naj
Chociaż są od nas silniejsi fizycznie, chorują równie często jak my, ale mniej dbają o siebie. Dlatego przeciętna Polka żyje ponad 79 lat, a Polak – ok. 71. Czy można to zmienić i wydłużyć mężczyźnie życie? Oczywiście jeśli go przypilnujesz, żeby troszczył się o swoje zdrowie (np. leżał w łóżku, gdy ma grypę) i będziesz odpowiednio go odżywiać.
GOTUJ MU ZDROWO
W ten sposób uchronisz swojego partnera przed wieloma chorobami, głównie układu krążenia. Za wzór weź dietę śródziemnomorską, która zmniejsza ryzyko miażdżycy, nadciśnienia i choroby wieńcowej. Podawaj często ryby (2–3 razy w tygodniu), chudy drób, dużo warzyw i owoców, mało zaś czerwonego mięsa. Wykreśl z jadłospisu tłuszcze zwierzęce. Masło i smalec zastąp tłuszczami roślinnymi. Postaraj się jak najczęściej przygotowywać gotowane lub pieczone potrawy.
NAKŁANIAJ DO BADAŃ
Mężczyzna zwleka z wizytą u lekarza, choć jest chory. O badaniach profilaktycznych raczej nie myśli. Wytłumacz mu, jak są ważne dla zdrowia i przypilnuj, żeby je regularnie wykonywał.
● Samobadanie jąder. Mężczyzna powinien je wykonywać raz w miesiącu, sprawdzając, czy nie ma zmian (np. zgrubień, grudek), które mogłyby świadczyć o nowotworze.
● Mierzenie ciśnienia krwi. Od 20. roku życia raz w roku. Prawidłowe ciśnienie to 120/80 mm Hg.
● Lipidogram. Zaleca się wykonywanie tego badania przed trzydziestką co 5 lat, między 30. a 40. rokiem życia co 3–5 lat, potem co 2 lata. Prawidłowe wyniki: cholesterol całkowity – poniżej 200 mg/dl, zły (LDL) – poniżej 130 mg/dl, dobry (HDL) powyżej 40 mg/dl, trójglicerydy – poniżej 150 mg/dl.
● Poziom glukozy we krwi. Raz na 3–4 lata, a po 45. roku życia co 2 lata. Jeśli mężczyzna jest otyły, pali lub ma wysoki cholesterol – co roku, niezależnie od wieku. Norma to 70–100 mg/dl.
● Prostata (gruczoł krokowy). Po 50. roku życia raz w roku urolog powinien sprawdzać, czy w gruczole tym nie ma zmian, które mogą sygnalizować raka. Wykonuje się też badanie we krwi poziomu PSA, czyli swoistego antygenu gruczołu krokowego.
● Jelito grube. Po 50. roku życia zaleca się wykonanie kolonoskopii. Pozwala ono obejrzeć dokładnie wnętrze jelita grubego, w którym może się rozwinąć groźny nowotwór. Termin kolejnego badania ustala lekarz.
● Płuca. Dla palaczy po 40. roku życia rentgen klatki piersiowej raz w roku.