Jaki masz typ figury - ołówek
Dobra wiadomość: masz już ciało swoich marzeń – urodziłaś się z nim. Jeśli chcesz je udoskonalić, określ kształt swojej figury i dostosuj do niej dietę oraz ćwiczenia.
- Vicki Norton, Marianne Power, glamour
Masz już dość biegania na ćwiczenia, po których nie chudniesz? Zastanawiasz się, dlaczego dieta nie przynosi efektów? Zdaniem ekspertów klucz do sukcesu tkwi w prawidłowym określeniu kształtu ciała. Czy twoja sylwetka przypomina ołówek, jabłko, gruszkę czy klepsydrę? Jeśli wiesz, pozostaje dostosować do figury odpowiednią dietę i ćwiczenia. „Kształt twojego ciała jest zapisany w genach, przychodzisz z nim na świat – mówi Dan Roberts, osobisty trener gwiazd. – Od niego zależy, gdzie gromadzisz dodatkowe kilogramy i jaką masz przemianę materii. Każdy wie, że nie może zmienić swojej sylwetki, ale nie każdy wie, że może zmienić jej proporcje”. Jennifer Lopez: „Jak każda kobieta, mam swój typ figury i wiem, co robić, żeby utrzymać formę. Jeśli chcę schudnąć, eliminuję z diety węglowodany i robię dużo ćwiczeń kardio.” Dr Marie Savard, autorka książki na temat wpływu kształtu ciała na zdrowie kobiet (znajdziesz na amazon.com pod tytułem „Apples & Pears: The Body Shape Solution For Weight Loss And Wellness”), przekonuje, że znajomość typu sylwetki pozwoli ci uniknąć wielu chorób, m.in. cukrzycy i osteoporozy. I dodatkowy plus: stosując odpowiedni plan, z przyjemnością wskoczysz latem w nowe bikini.
TYP 1 - OŁÓWEK
Szczupła sylwetka, biodra, talia i ramiona tej samej szerokości, tak jak u Gwyneth Paltrow.
Dobra wiadomość: Twoja przemiana materii sprawia, że utrzymujesz szczupłą sylwetkę.
Zła wiadomość: Szczupła nie zawsze znaczy zdrowa. „Kobiety z takim ciałem często dochodzą do wniosku, że mogą jeść, co chcą, a to nieprawda” – mówi trener fi tness Tim Bean.
PLAN JEDZENIA
Aby sprostać zapotrzebowaniu twojego organizmu, jedz 4–5 małych posiłków dziennie. Powinny one zawierać 45 g protein – to np. duża pierś z kurczaka i jedno średnie jajo. Dietetyk Fiona Hunter poleca na śniadanie pełnoziarniste płatki z mlekiem 2 proc. i banana albo tosta z masłem orzechowym. Przekąska: kilka ciasteczek owsianych. Obiad: Wołowina duszona z warzywami i brązowym ryżem. Kolacja: humus, sałata.
ĆWICZENIA
„Ponieważ «ołówki» nie przybierają łatwo na wadze, będziesz musiała trenować jak kulturysta. Wykonuj ćwiczenia zwiększające masę mięśniową ramion i pośladków trzy razy w tygodniu” – radzi Roberts.
Ciężarowiec
Nogi w rozkroku na szerokość ramion. Stań jak najbliżej 10 kg sztangi. Kucnij, chwyć, podnieś. Opuść sztangę na podłogę. Pamiętaj o wypiętych pośladkach podczas ćwiczeń.
Wykonaj 5 serii, 7 powtórzeń.
Pompki na piłce
Pozycja jak do pompek, ale stopy (lub golenie) oparte na piłce gimnastycznej. Plecy prosto. Napięte mięśnie brzucha. Wykonaj 4 serie pompek po 8 powtórzeń.
Tempo: wolno do dołu, szybko do góry.
RYS. KAROLINA OKSIĘDZKA
zobacz też typy figury:
jabłko
gruszka
klepsydra