Schudnij zgodnie ze swoim typem FIGURY
Figura klepsydry, jabłka, gruszki, a może kolumny - każda z nas ma inny typ figury. Zobacz, jak skutecznie schudnąć w zależności od typu figury.
- Dobre Rady
Jak skutecznie schudnąć?
Figura klepsydry, jabłka, gruszki, a może kolumny - każda z nas ma określony typ figury. Jabłka borykają się z otyłością brzuszną, uznawaną przez lekarzy za najgroźniejszą dla zdrowia. Tłuszczyk w tych okolicach naciska na organy, np. wątrobę, trzustkę i źle wpływa na ich pracę. Za nadmiar krągłości u gruszek odpowiadają estrogeny, typowo żeńskie hormony. Kolumny są szczupłe, ale mają tendencję do zbierania wody w organizmie. Największe szczęściary to klepsydry. Tyją równomiernie i są proporcjonalne. Muszą jednak być czujne. Odrobina lenistwa rujnuje ich figurę.
7 sposobów, jak zdrowo zrzucić kilogramy
Są ogólne zasady, których przestrzeganie pomoże ci skutecznie schudnąć. Oto one:
1. Nie nastawiaj się na szybki sukces Im drastyczniejsza dieta, tym bardziej spada tempo przemiany materii i tym większe ryzyko efektu jo-jo. Najlepiej chudnąć od pół do jednego kilograma tygodniowo.
2. Dobrze skomponuj jadłospis W każdej bezpiecznej diecie powinny znaleźć się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie rezygnuj z pełnoziarnistych produktów zbożowych, bo to one dostarczą błonnik, który ustrzeże cię przed zaparciami, częstymi podczas odchudzania.
3. Połącz dietę z ruchem W ten sposób twój organizm zwiększy tempo przemiany materii i szybciej zabierze się do spalania tkanki tłuszczowej. Ruch w czasie odchudzania i po
nim gwarantuje też, że ujędrnisz ciało i unikniesz efektu jo-jo.
4. Jedz małe posiłki, ale często Najlepiej co dwie, trzy godziny: wtedy twój organizm sprawnie poradzi sobie z trawieniem lekkich i małych porcji.
5. Nie zapominaj o śniadaniu To najważniejszy posiłek w ciągu dnia, bo chroni cię przed napadami głodu. Organizm przez cały dzień pracy, nauki lub domowej krzątaniny będzie miał szansę spalić nawet kaloryczne śniadanie.
6. Nie objadaj się przed snem Ostatni posiłek powinnaś zjeść nie później niż trzy godziny przed pójściem do łóżka. Organizm wieczorem przygotowuje się do odpoczynku, układ
pokarmowy przestawia się na tryb nocny. Trawi bardzo powoli i może zakłócać twój sen.
7. Pij do 2 litrów płynów w ciągu dnia Przyspieszą metabolizm, ułatwią usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli nie lubisz smaku wody mineralnej, pij soki warzywne, np. pomidorowy, herbatki owocowe, zieloną herbatę.
Tę i wiele innych porad znajdziecie w specjalnym wydaniu magazynu DOBRE RADY - 1000 NAJLEPSZYCH PORAD JAK ZDROWO ŻYĆ. W sprzedaży od 29 marca 2018.
1 z 4
Typ figury: jabłko
Jeśli masz figurę jabłka twoją zmorą jest oponka na brzuchu, której ciężko się pozbyć, co nie znaczy, że nie da się wcale. Zacznij intensywny trening nie tylko dla walorów estetycznych, ale też zdrowia. Obniżysz ciśnienie, poprawisz kondycję, a twoje serce będzie pracowało sprawniej.
Problemem przy figurze jabłka jest duży brzuch, brak wcięcia w talii, zaokrąglone ramiona. Twoim atutem są szczupłe nogi i zgrabna pupa.
Jak powinny ćwiczyć osoby o figurze jabłka?
Osoby o figurze jabłka szczególną uwagę powinny poświęcić mięśniom brzucha, grzbietu, nóg i pośladków. Zaprzyjaźnij się z regularnym treningiem kardio, bo podczas niego najszybciej spalisz tkankę tłuszczową. Poprawia on wydolność serca, dotlenia organizm, zwiększa odporność. Jeśli w poszukiwaniu dodatkowej motywacji wolisz trenować w grupie, zapisz się na zajęcia na stepie, najlepiej te intensywne, np. fatburner step. Wchodzenie na stopień i wykonywanie na nim podskoków, obrotów, przysiadów wprawia w ruch głównie mięśnie nóg, brzucha i pupy. Podobne efekty przynosi też spinning, czyli trening na rowerze stacjonarnym. Modeluje mięśnie nóg i poprawia ogólną kondycję. Jeśli lubisz samodzielny wycisk na siłowni, poproś instruktora o opracowanie dla ciebie treningu obwodowego. To ćwiczenia na różne partie ciała, które wykonujesz jedno po drugim na wielu maszynach. Taki trening doskonale poprawia wydolność układu krwionośnego. Jeśli wolisz trening w domu, postaraj się o stałej porze wykonywać serie brzuszków. Obwód w talii powinien zmniejszyć się już po miesiącu regularnych ćwiczeń. Trenując w domu, nie zapominaj o nogach, które wymagają ujędrnienia. Połóż się na boku, wyprostuj nogi. Podeprzyj się łokciem o podłogę. Podnoś i opuszczaj nogę w 3 seriach po 15 razy na każdą stronę.
Jaka powinna być dieta przy figurze jabłka?
Typ sylwetki jabłko często spowodowany jest zaburzeniami w gospodarowaniu węglowodanami. Konieczna jest dieta wykluczająca sacharozę, laktozę (cukier mleczny) oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG): słodycze, konfi tury, ciastka, napoje gazowane, soki owocowe z kartonika. Powinnaś jeść produkty zawierające węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (mniej niż 50) dostarczające błonnika, czyli pieczywo pełnoziarniste, razowy makaron al dente, ryż pełnoziarnisty, otręby, rośliny strączkowe, surową marchewkę, pomidory, ogórki, rzodkiewkę, kalarepkę, cykorię, sałatę, jabłka, owoce cytrusowe, świeże owoce pestkowe. Pamiętaj, by codziennie wypić 2,5 litra wody.
2 z 4
Typ figury: klepsydra
Kobiety o figurze klepsydry mają idealne kobiece proporcje i każdy zazdrości jej figury. Nie rozleniwiaj się! Klepsydry mają bowiem największą skłonność do nadwagi. A wtedy tłuszczyk rozkłada się równomiernie: zarówno w dolnych, jak i górnych partiach ciała.
Twoim problemem jest tendencja do tycia w ramionach, udach, biodrach, a atutem proporcjonalne biodra i ramiona, smukła talia, średni lub duży biust
Jak powinny ćwiczyć osoby o figurze klepsydry?
Strategia, która przyniesie sukces, to trening ogólnorozwojowy. Podczas niego równomiernie angażujesz do pracy mięśnie całego ciała. Dużo uwagi poświęć ćwiczeniom na
grzbiet i plecy, dzięki którym będziesz mieć lepszą postawę i zdrowszy kręgosłup. Te dwie zasady łączy w sobie joga lub pilates. Dzięki asanom można wzmocnić mięśnie i ładnie je wysmuklić, a do tego skutecznie się zrelaksować. Z kolei na pilatesie najłatwiej wymodelować brzuch i wzmocnić plecy. Jeśli wolisz dynamiczniejsze zajęcia, zapisz
się na ćwiczenia w zawieszeniu, na specjalnych linach przytwierdzonych do sufi tów (Sling Zone albo TRX). Ten modny trening wzmacnia brzuch, uda, pośladki i doskonale je ujędrnia. Kilka razy w tygodniu warto poświecić pół godziny na trening na świeżym powietrzu, np. slow jogging albo nordic walking. Podczas takiego umiarkowanego wysiłku równomiernie wzmacniają się wszystkie mięśnie, poprawia się krążenie, znikają obrzęki, a ty się dotleniasz.
Jeśli wolisz trening w domu wzmocnić mięśnie tułowia, warto regularnie robić brzuszki. Dla klepsydr odpowiednie są różne rodzaje pompek, np. damskie, szwedzkie (czyli takie z wykorzystaniem poręczy), rzymskie (w odwróconej pozycji – klatka piersiowa skierowana do góry). Wzmacniają nie tylko brzuch i nogi, ale też ramiona.
Jaka powinna być dieta przy figurze klepsydry?
Najważniejsze są dla ciebie śniadania. Powinnaś je zjadać najwyżej 40 minut po przebudzeniu. Wtedy dajesz organizmowi sygnał, że ma przestawić się na dzienny tryb. O tej porze roku często jedz je na ciepło, np. kaszę jaglaną z suszonymi owocami i miodem. Dodadzą ci energii na cały dzień, rozgrzeją od środka i nasycą na długo. Rano unikaj produktów mlecznych, np. jogurtów, kefiru, maślanki, bo one wychładzają organizm. Jeśli chcesz utrzymać linię, jedz małe posiłki, ale często nawet co dwie godziny i o regularnych porach.
3 z 4
Typ figury: gruszka
Szacuje się, że aż 70 procent kobiet na całym świecie ma taki rodzaj figury. Gdy tyjesz, tłuszczyk odkłada się głównie na pupie i udach. Góra sylwetki pozostaje drobna.
Aby zachować proporcje, trzeba przestrzegać diety i nie zapominać o intensywnym wysiłku fizycznym.
Twoim problemem jest mocno zbudowany dół – szerokie biodra i obfite uda, spore pośladki, zaś atutem ładny, proporcjonalny biust.
Jak powinny ćwiczyć osoby o figurze gruszki?
Jeśli masz figurę gruszki powinnaś znaleźć dla siebie zajęcia wysmuklające dolne partie ciała. Na siłowni korzystaj zwłaszcza ze sprzętów do treningu nóg i pośladków. Jeśli masz typ figury gruszka, możesz zapisać się na trening ogólnorozwojowy, podczas którego zaangażujesz do pracy nie tylko dolne, ale i górne partie mięśni: ręce, brzuch i klatkę piersiową (np. pływanie, jazda na nartach). W klubie bardzo modne są zajęcia Slack Line. To nic innego jak balansowanie na specjalnej linie. Choć początki mogą być trudne, taki trening przynosi błyskawiczne efekty. Aby utrzymać równowagę, musimy maksymalnie napinać brzuch i prostować plecy. Dobrym treningiem, który przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej z nóg i pośladków, jest trening z kettlebell. To ciężarki z uchwytem, które mają kształt kuli. Trening z kettlebell jest ciekawszy niż bieżnia i nie nudzi się. Jeśli wolisz trenować w domu na twojej liście powinny znaleźć się wykroki i przysiady, które pozwolą ujędrnić dolne partie mięśni, m.in. uda. Aby jednocześnie wzmocnić mięśnie ramion i klatki piersiowej, rób damskie pompki i wymachy rękami w bok.
Jaka powinna być dieta przy figurze gruszki?
Powinnaś odżywiać się różnorodnie i zdrowo. Korzystaj z tego, co daje ci dany sezon. Rozgrzewaj się sycącymi zupami, np. z buraków, soczewicy, białych warzyw. Spróbuj na jakiś czas całkiem wyeliminować białą mąkę, sól i cukier. Dobre są dla ciebie koktajle z warzyw i owoców, które szybko dają uczucie sytości i jednocześnie dostarczają mnóstwo witamin i składników odżywczych. Wybieraj także produkty z mąki pełnoziarnistej i łatwo przyswajalne białko zwierzęce. Zapomnij o przekąskach bogatych w tłuszcze nasycone i cukier.
Wprowadź do jadłospisu jak najwięcej ryb morskich, które są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, oraz białka, które jest niezbędne w diecie, gdy intensywnie trenujesz. Dzięki niemu mięśnie mają szansę na dużo lepszą regenerację.
4 z 4
Typ figury: kolumna
Słyszałaś kiedyś, że masz chłopięcą budowę? To znak, że twój typ figury to kolumna, nazywana inaczej „ogórkiem”, literką „i” lub prostokątem. Kolumny nie mają kłopotów z nadwagą, bo mają szybszy metabolizm. Są szczupłe i wręcz narzekają na brak krągłości. Mają za to kłopot z puchnięciem nóg i kostek, często w ich organizmie zbiera się woda.
Twoim problemem jest brak wcięcia w talii, ramiona i biodra na tej samej szerokości, zaś atutem długie nogi, płaski brzuch.
Jak powinny ćwiczyć osoby o figurze kolumny?
Jeśli jesteś szczupła, możesz zrezygnować z intensywnych treningów spalających tkankę tłuszczową. Odpowiednie będą dla ciebie zajęcia taneczne, np. salsa. Dzięki regularnym
podrygom na parkiecie pracuje całe ciało, a w rytmach latino zwłaszcza pupa i brzuch. To ważne, bo dzięki takiemu wysiłkowi możemy popracować nad wcięciem w talii bez obawy, że zbytnio ją rozbudujemy. Modne są też zajęcia fitness z elementami tańca. W klubach znajdziesz je pod hasłem rhytm’n dance, sexy dance. Układy ćwiczeń i choreografia są ułożone specjalnie dla kobiet. Modne są też zajęcia z tańca brzucha, a dla bardziej wysportowanych pole dance, czyli taniec na rurze. Wspaniale modeluje ciało i sprawia, że sylwetka nabiera bardzo kobiecych kształtów.
Jeśli wolisz ćwiczyć w domu weź do ręki hula-hoop i kręć nim przynajmniej 20 minut. To najlepszy sposób, by podkreślić linię talii i ładnie ją wysmuklić. Lepiej unikać skośnych brzuszków. Przy budowie kolumny mogą one optycznie poszerzyć talię. Gdy puchną ci nogi, często chodź po schodach. Zaprzyjaźnij się również z tradycyjnym rowerkiem i nożycami. Wystarczy, że raz dziennie poświęcisz 10 minut na kilka serii tych prostych ćwiczeń, a znacznie poprawi się krążenie krwi w nogach. Po miesiącu zauważysz również, że będą one wyglądały zgrabniej i smuklej.
Jaka powinna być dieta przy figurze kolumny?
Będziesz się lepiej czuła, gdy usuniesz z organizmu nadmiar wody. Powinnaś jak najszybciej wyeliminować z jadłospisu produkty spożywcze bogate w sód. Ten pierwiastek kryje się w wędlinach, żółtych serach, sosie sojowym, nie wspominając o czipsach i gotowej żywności z dodatkiem glutaminianu sodu. Nie zapominaj o tym, by dużo pić. Zwracaj jednak uwagę na skład wody mineralnej. Wybieraj taką, która ma jak najmniejszą zawartość sodu. Do każdego posiłku jedz produkty, które w sposób naturalny pozbawiają organizm nadmiaru wody i toksyn: pomidory, paprykę, cebulę, szparagi, seler, buraki, kapustę, pietruszkę, koper, ogórki, karczochy. Najlepiej łącz je z produktami dostarczającymi wysokiej jakości białka, czyli np. drobiem, rybami czy cielęciną.