Sprawdź, ile kalorii dziennie powinnaś spożywać - dzienny kalkulator kalorii [RADZI DIETETYK]
Na hasło dzienny kalkulator kalorii w internecie wyskakuje ponad 380 tysięcy wyszukań. Jest tylko jeden problem: trudno znaleźć dwa takie, które podadzą ten sam wynik. Chaos informacyjny w kwestii tego, jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest ogromny, a precyzyjne określenie tej wartości jest kluczowe, gdy zależy nam na schudnięciu czy po prostu trzymaniu optymalnej wagi. Podpowiadamy, jak to obliczyć!
- Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener
Zapotrzebowanie kaloryczne
Możemy jeść zdrowo – dużo warzyw, owoców, dobrej jakości mięsa i ryby, zdrowe tłuszcze, orzechy i pestki, możemy wybierać produkty ekologiczne, BIO, możemy nie jeść cukru, unikać tłuszczów nasyconych i wszelkiej żywności przetworzonej, ale i tak nie schudniemy, jeśli zjemy za dużo. Smutne, ale prawdziwe. Wiele osób chcąc schudnąć zaczyna zdrowe odżywianie, ale nie kontroluje wielkości spożywanych porcji. Zamiast zjadać nutellę (niezbyt zdrową) sięgamy po masło orzechowe (bardziej zdrowe), które ma taką samą lub nawet wyższą kaloryczność. Oczywiście lepszym wyborem będzie skuszenie się na orzechy, czy nawet masła orzechowe niż nutellę, ale wciąż nie należy zapominać o ilość spożytych kcal. Niestety tej matematyki nie oszukamy i jeśli zależy nam nam redukcji tkanki tłuszczowej musimy zadbać o to, by dostarczać sobie mniej energii, niż wydatkujemy na co dzień; tylko zachowując deficyt energetyczny w diecie osiągniemy zamierzony efekt. Jedząc najzdrowsze produkty na świecie, ale w zbyt dużej ilości nie tylko nie schudniemy, ale wręcz możemy spodziewać się wzrostu masy ciała.
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
W internecie można znaleźć sporo podpowiedzi jak stosować kalkulator obliczający zapotrzebowanie na kcal każdego dnia, jednak większość z nich jest nierzetelna i wprowadza czytelnika w błąd.
Sprawdzone narzędzie znajdziecie TUTAJ . Dzięki niemu dowiesz się, ile powinnaś przyjmować kcal jeśli chcesz utrzymać masę ciała, ile kcal powinna mieć Twoja dieta jeśli chcesz schudnąć, a ile - by kształtować sylwetkę. Uzupełniając jednominutową ankietę poznasz swoje zapotrzebowanie na płyny, szacunkowy wiek metaboliczny oraz błędy w diecie, których powinnaś unikać.
Żeby lepiej zrozumieć wyniki opowiem Ci teraz od czego zależy nasz metabolizm.
Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener. Autor bloga michalwrzosek.pl
1 z 5
BMR
Podstawowa przemiana materii, jest to taka ilość kcal która jest nam niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na energię dla najbardziej podstawowych funkcji życiowych – pracy mózgu, nerek, wątroby, detoksykacji organizmu, pracy układu oddechowego, układu krążenia i wiele, wiele więcej. Mrugnięcie powieką, kiwnięcie palcem, pójście do łazienki, wyjście do pracy czy trening zaliczamy już do ponadpodstawowej przemiany materii. Dlatego zapamiętaj prostą zasadę -> nigdy nie powinnaś jeść mniej, niż wynosi Twoja podstawowa przemiana materii, bo nie będzie to dla Ciebie zdrowe. Średnio podstawowa przemiana materii u kobiet to wartość pomiędzy 1200-1500kcal.
2 z 5
Efekt termiczny pożywienia
Jest to ilość energii, którą zużywamy, aby strawić, wchłonąć, wykorzystać, bądź zmagazynować składniki pokarmowe. Upraszczając – żeby strawić to co zjadamy zużywamy na to trochę kcal. Białko charakteryzuje się największym efektem termicznym, rzędu 20-30%. Czyli gdy zjadasz 200kcal z białka np. w postaci grillowanej ryby w porcji 250g tak naprawdę już na samo przerobienie pokarmu zużyjesz około 40-60kcal. Stąd też wynika tak ogromna popularność diet wysokobiałkowych w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej.
3 z 5
Spontaniczna aktywność fizyczna
Bardzo niedoceniana składowa naszego metabolizmu obejmująca szereg różnych zachowań w ciągu dnia. Tak naprawdę zaliczymy tutaj wszystko poza treningiem, spaniem i jedzeniem - całą naszą pozostałą część doby. Czyli – chodzenie (do pracy, do szkoły, po dzieci, do sklepu) – wszystkie kroki jakie wykonujemy w ciągu dnia, sprzątanie, robienie zakupów, pracę zawodową, to co robimy w wolnym czasie: czy siedzimy, czy np. spacerujemy z psem i mężem oraz o wiele mniej oczywiste aspekty wynikające z naszego temperamentu: gestykulacja w czasie rozmowy, częstość mrugania powieką, tupanie nogą w czasie siedzenia na krześle. Dlaczego powiedziałem, że to niedoceniany element? Bo występuje codziennie, każdego dnia i pokrywa największą część dobry. Jeżeli jesteśmy osobami trenującymi, najczęściej trenujemy kilka razy w tygodniu przez np. 60 minut, a spontaniczna aktywność fizyczna to około 14h każdego dnia. Dlatego obecnie naukowy potwierdzają jej ogromną rolę w rozwoju epidemii nadwagi i otyłości.
4 z 5
Aktywność fizyczna treningowa
Czyli to, ile kcal zużywamy na dedykowane treningi. To, ile dokładnie spalimy będzie zależało od rodzaju treningu, intensywności wysiłku, naszej masy ciała i czasu trwania. Niestety wiele osób blędnie zakłada, że treningi są naszym głównym wydatkiem energii. A tak naprawdę trenując 3x w tygodniu i zakładając że 1h wysiłku to około 600 zużytych kcal daje nam raptem 1800kcal tygodniowo na treningi. Oczywiście jeśli trenujemy zawodowo, 2x dziennie udział aktywności treningowe w zapotrzebowaniu na energię jest znacznie, znacznie większy.
5 z 5
Sprawdź, ile kalorii dziennie powinnaś spożywać - dzienny kalkulator kalorii
Sumując wymienione powyżej 4 składowe naszego metabolizmu (całkowitego zapotrzebowania na energię) możemy poznać ilość kcal, która powinniśmy zjadać z dietą i przy której nasza ciała będzie utrzymywała się w miejscu. Jeśli naszym celem jest zmniejszenie masy ciała, musimy zjadać mniej kcal niż wydatkujemy. Możemy do tego doprowadzić na dwa sposoby - albo jeść mniej, albo więcej się ruszać. Najczęściej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie podnoszenie aktywności fizycznej, zmiana stylu życia z pozycji siedzącej na pozycje stojącą lub ruch. Jeśli mam typową pracę biurową postarajmy się zmienić biurko na takie, przy którym możemy stać, a siedzieć. Zacznijmy sami robić zakupy, zamiast zamawiać je online, nie szukajmy miejsca najbliżej wejścia do galerii handlowej oraz zawsze spacerujmy w czasie rozmowy przez telefon. Takie teoretycznie błahe zmiany mogą doprowadzić do znacznej różnicy w ilości wydatkowych kcal każdego dnia. A tym samym ułatwią nam drogę do wymarzonej sylwetki.