10 rzeczy, które możesz dla siebie zrobić, żeby być fit po świętach [RADZI DIETETYK]
Chociaż w święta jemy dużo więcej niż zwykle i dużo mniej się ruszamy, wcale nie znaczy to, że Wielkanoc musi wytrącić nas ze skrupulatnie opracowanego i uważnie prowadzonego dzień po dniu planu na to, by być fit. Oto kilka praktycznych sposobów na to, jak nie przytyć w święta, ale bez obaw cieszyć się nimi pełną piersią.
- Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener
Jak nie przytyć w święta
Mimo, że dla wielu z nas Wielkanoc to czas spotkań z rodziną i odpoczynku, niewątpliwie już dużo wcześniej na myśl przychodzą również obficie zastawione wielkanocne stoły i tradycyjne potrawy. Jedni cieszą się, czekając na spróbowanie tych długo wyczekiwanych, a inni drżą z obawy przed pokusami serwowanymi podczas Wielkanocy. Czy jest możliwość, żeby w Święta nie zaprzepaścić efektów diety i treningów, tak by zaraz po nich nadal być w formie? Jak najbardziej! Co więcej, wcale nie jest to takie trudne. Przedstawię Wam kilka porad, co robić w Święta i zaraz po nich, żeby być fit i móc wskoczyć w wiosenne ubrania.
Pamiętajmy, czas świąteczny do na pewno nie pora na ścisłe trzymanie się diety. Dlatego po chwili luzu, jaką są święta, nie katuj się cudownymi dietami oraz detoksami. To nic nie da! Jedynym rozwiązaniem, aby być „fit” po Wielkanocy jest powrót do zdrowej i zbilansowanej diety. Pamiętaj również, żeby w te wolne dni skupić się na czasie spędzonym z bliskimi i a nie na jedzeniu.
Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener. Autor bloga michalwrzosek.pl
1 z 10
Przygotuj propozycje odchudzonych potraw wielkanocnych
To bardzo łatwy sposób by nie martwić się nadmiarem spożytych kilokalorii w Święta. Nie musisz rezygnować z tradycyjnych dań. Wystarczy, że je zmodyfikujesz. Sposobów na zdrowe zamienniki tradycyjnych potraw jest dużo. Podaję kilka moich niezawodnych trików:
- Majonez użyty do sałatek czy do jajek zamień na jogurt naturalny/grecki połączony z przyprawami i chrzanem.
- Żurek ugotuj na wywarze z chudego mięsa lub na bulionie warzywnym.
- Gotowe wędliny zastąp domową pieczenią.
- Zamiast smażyć w dużej ilości tłuszczu wybierz pieczenie w rękawie lub gotowanie.
- Spróbuj wykonać zdrowy odpowiednik swojego ulubionego ciasta – będzie miał mniej kilokalorii, a większą wartość odżywczą. Ostatnio pojawia się dużo przepisów, w których mąkę zastępuję się kaszą. Wykorzystaj je! Na pewno posmakują rodzinie.
- Cukier do przygotowania deserów zamień na ksylitol bądź erytrytol. Możesz też wypróbować wypieków na bazie bananów lub daktyli.
2 z 10
Zachowaj zdrowy rozsądek przy wielkanocnym stole
3 z 10
Zadbaj, żeby na Twoim talerzu w czasie Świąt znalazły się również warzywa i owoce
4 z 10
Pamiętaj o piciu wody
5 z 10
Zadbaj o aktywność fizyczną
W Święta masz więcej czasu wolnego i na pewno chcesz odpocząć od codzienności. Ja proponuję aktywny wypoczynek, za który Twój organizm na pewno Ci podziękuje. Ogranicz więc czas spędzony przy stole lub na kanapie, a skuś się najlepiej na aktywność na świeżym powietrzu! Zabierz bliskich na spacer lub wycieczkę rowerową i łapcie pierwsze promienie słońca. Nie będziesz miała wymówki, bo pogoda w te Święta będzie dopisywać. Jeśli masz możliwość, wykonaj też trening. Oczywiście nie namawiam od uciekania ze spotkań rodzinnych byle by pojawić się na siłowni. Jednak 20-minutowy trening interwałowy sprawdzi się bardzo dobrze
6 z 10
Zamiast wyrzutów sumienia, zacznij działać
7 z 10
Zacznij dobrze dzień oraz poświąteczny czas
Wypoczęta i z nową dawką motywacji do działania możesz więcej. Zadbaj o dobry początek dnia. Co to znaczy? Dla każdego będzie to inna forma. Proponuje wypić szklankę wody, zrobić poranne rozciąganie i skupić na nowych zadaniach. Na pewno unikaj przeglądania mediów społecznościowych jako pierwszej rzeczy po wstaniu z łóżka. Jeśli przez Święta zrobiłaś sobie nowe postanowienia i wyznaczyłaś nowe cele to najwyższy czas zacząć je realizować. Może wraz z wiosną wprowadzisz nową formę ruchu lub podejmiesz wyzwanie.
8 z 10
Wróć na do swoich nawyków żywieniowych
Po zasłużonym odpoczynku wracasz do codzienności, a co za tym idzie również do diety, która odżywia Twój organizm i daję Ci energię do działania. Jeśli Twoja dieta jest odpowiednio dobrana z przyjemnością będziesz przygotowywać kolejne zdrowe posiłki po świątecznym luzie.
9 z 10
Odpocznij i nabierz nowej siły do działania
Mowa tu przede wszystkim o redukcji stresu, którego na co dzień mamy pod dostatkiem. Przewlekły stres ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Właśnie w podczas wolnych dni masz okazję, żeby się zrelaksować. Jednym z składowych zdrowego stylu życia jest właśnie odpowiednia regeneracja. Zadbaj o prawidłową ilość snu, zaplanuj dzień tak, żeby wolnych chwil nie spędzać przed ekranem telefonu czy komputera, tylko się porozciągać, wybrać na saunę lub pozwolić sobie na inną formę regeneracji. Bo bycie „fit” to nie tylko liczenie kalorii i chodzenie na siłownię
10 z 10
Zmiana podejścia do diety i odchudzania
Według mnie jest to podstawa i osoby, chcące być „fit” muszą najpierw dokonać zmian w swojej głowie. Dieta powinna być dopasowana do stylu życia i preferencji żywieniowych, a cele stawiane ze zmianą sylwetki racjonalne. Mam tu na myśli fakt, że bycie „fit” nie opiera się na kurczowym trzymaniu się kalorii i jałowym jedzeniu oraz codziennej wizycie na siłowni. To przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia, oznaczającego dbanie o siebie.