Jak będziemy się odchudzać w 2019 roku? - 8 największych trendów dietetycznych
Jakie diety będą modne w 2019 roku? Które produkty będą królować na naszych talerzach? Poznajcie największe trendy żywieniowe i dietetyczne na nadchodzący rok!
Jak będziemy się odchudzać w 2019 roku?
Redukcja wagi to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. I jedno z najczęściej niedotrzymywanych. Nadchodzący rok niesie jednak ze sobą mnóstwo możliwości: nowe diety i trendy żywieniowe, które całkowicie zmieniają nasze podejście do odchudzania. Tak jak rok 2018 należał do diet niskowęglowodanowych (z uwielbianą przez gwiazdy dietą ketogeniczną na czele), w 2019 dietetycy stawiają nacisk przede wszystkim na zdrowy system trawienny. W centrum zainteresowania znajdują się jelita (zwane często drugim mózgiem), których dobrostan jest podstawą nie tylko szczupłej sylwetki - ale również poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Najmodniejszą dietą 2019 roku będzie peganizm - łączący najzdrowsze elementy weganizmu i diety paleo. Do gry wkraczają też niedostępne dotąd dla masowego odbiorcy zamienniki mięsa. Co jeszcze czeka nas w 2019 roku? Oto 8 największych trendów dietetycznych!
1 z 6
Peganizm
Peganizm został okrzyknięty najmodniejszą dietą 2019 roku. To połączenie dwóch popularnych systemów dżywiania: diety paleo i weganizmu. Dość zaskakujące, bo założenia każdej z nich są ze sobą sprzeczne. Podczas gdy dieta paleo obfituje w mięsne potrawy, w diecie wegańskiej wykluczamy wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Jak twierdzą autorzy tej diety, peganizm bierze to co najlepsze w weganizmie i paleo, eliminując jedną poważną wadę obydwu diet: skrajną restrykcyjność. Podstawą diety pegańskiej są warzywa i owoce, które mają pokrywać minimum 75% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Bardzo ważnym elementem diety są jaja, zaś mięso i ryby są spożywane rzadko i traktowane jako odżywczy dodatek.
2 z 6
Przerywany post
Choć moda na zdrowotne posty oczyszczające trwa już od kilku lat (w Polsce najpopularniejszy jest post dr Dąbrowskiej), w 2019 roku będzie jednym z najważniejszych trendów w odchudzaniu i zdrowym odżywianiu. Zwolennicy tego podejścia twierdzą, że post pozwala na efektywniejszą pracę całego organizmu, co skutkuje nie tylko utratą wagi, ale również lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Post ma też pewną przewagę nad innymi dietami. Robiąc go regularnie (np. raz na rok) nie popadamy z jednej diety odchudzającej w drugą. Nie wykluczamy też na stałe żadnej konkretnej grupy produktów, tak jak ma to miejsce w przypadku popularnych diet (np. ketogenicznej czy wegetariańskiej).
3 z 6
Jedzenie, które wspiera trawienie
Rok 2019 należy do jelit. Z mikrobiotą, w której ilość mikroorganizmów wielokrotnie przewyższa liczbę naszych genów, jelita są często nazywane drugim mózgiem. To od nich zależy zdrowie całego organizmu, a nieprawidłowe działanie jest przyczyną większości chorób cywilizacyjnych. Nic dziwnego, że w 2019 roku to właśnie ten organ jest w centrum zainteresowania dietetyków i lekarzy. Jedzenie, które usprawnia pracę jelit będzie jednym z największych trendów żywieniowych. W 2019 roku stawiamy więc na probiotyki, prebiotyki oraz błonnik, które są niezbędne dla utrzymania zdrowej mikrobioty (i tym samym prawidłowej pracy jelit).
4 z 6
Sok z selera
Pod względem odżywczym seler nie ma sobie równych. Zawiera mnóstwo roślinnego błonnika – i niemal zero kalorii! Do tego jest po brzegi wypełniony niezbędnymi dla zdrowia minerałami i witminami. Galina Denzel, autorka książki „Eat well, move well, live well” nie wyobraża sobie dnia bez szklanki tego specyfiku. I trudno się dziwić: sok z selera wspomaga trawienie i wydalanie oraz przeciwdziała stanom zapalnym w organizmie, z którymi – jak donoszą eksperci, obecnie boryka się niemal każdy z nas.
5 z 6
Mikroodżywianie
To o wiele więcej niż tylko dbanie o szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie. Koncepcja mikroodżywiania zakłada wspieranie organizmu na najbardziej podstawowym poziomie: pomaga uzupełnić i przyswoić brakujące witaminy i mikroelementy, których niedobór jest źródłem problemów ze zdrowiem. Wskazania do suplementacji poprzedza szereg szczegółowych badań, które pozwalają bardzo dokładnie zdiagnozować problemy i dopasować indywidualny, skrojony na miarę plan mikroodżywiania.
6 z 6
Grzyby
Jak twierdzą dietetycy, prozdrowotne właściwości grzybów były przez długi czas niedoceniane, ale w 2019 mają szansę zaistnieć w naszych kuchniach. Będziemy je dodawać do kaw i napojów, a w formie sproszkowanej również do wielu innych potraw. Zdaniem ekspertów grzyby są bogatym źródłem adaptogenów, czyli substancji, które pomagają organizmowi reagować na stres. Niektóre badania sugerują też, że grzyby zwiększają odporność i dolność koncentracji.