Reklama

Jedz regularnie

Podziel codzienną dietę na pięć niewielkich posiłków spożywanych co 3 godziny. Kolację zjedz nie później niż 3 godziny przed snem. Taka równowaga reguluje przemianę materii, nie przeciąża układu pokarmowego, zapewnia sprawne usuwanie toksyn i produktów przemiany materii z organizmu. To wszystko gwarantuje zachowanie smukłych kształtów i ładną skórę bez skazy.

Reklama

Graj w zielone i pomarańczowe

Brokuły, marchew i natka powinny stać się obowiązkowym elementem diety, jeśli chcesz zapobiec wysychaniu skóry i nadać jej delikatny brzoskwiniowy odcień. Beta-karoten w nich obecny to silny przeciwutleniacz, którego rola w utrzymaniu dobrego stanu nabłonka jest zasadnicza. Powstająca w organizmie z beta-karotenu witamina A warunkuje gładkość skóry, gdyż bierze udział w procesach gojenia.

Żyto i owies - źródło energii i błonnika

Kanapki przyrządzaj z razowego pieczywa żytniego, które jest źródłem węglowodanów złożonych. Ich nieocenioną właściwością jest to, że wchłaniają się powoli, stopniowo dostarczając energii. Dzięki nim dłużej czujesz sytość po posiłku i nie grozi ci napad wilczego głodu. Jedz płatki i otręby owsiane, które łagodnie pobudzają procesy trawienne.

Pij wodę mineralną

Aby składniki odżywcze mogły swobodnie dotrzeć do każdej komórki ciała, musisz dużo pić. Już przy niewielkim odwodnieniu (odczuwanie pragnienia to alarm!) skóra nie jest odpowiednio napięta, a najszybciej zauważysz te zmiany na dłoniach. Ponadto woda w połączeniu z błonnikiem pochodzącym z warzyw, produktów pełnoziarnistych i owoców umożliwia prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Wypijaj codziennie 8-12 szklanek płynów (woda mineralna, herbaty owocowe i ziołowe bez cukru oraz rozcieńczone soki owocowe). Płyny wypełniają żołądek, dzięki czemu nawet po małym posiłku czujesz się nasycona.

Jedz powoli

Dopiero po około 15-20 minutach od momentu, kiedy zaczynasz jeść posiłek, do twojego mózgu dociera informacja, że żołądek się wypełnia. Powoli uruchamia się ośrodek sytości, dzięki któremu czujesz się najedzona. Jeżeli jesz za szybko, czujesz niedosyt po skończeniu posiłku, więc często dojadasz, a może nawet sięgasz po deser. Wówczas nadmiar kalorii zostaje zmagazynowany w tkance tłuszczowej, tworząc fałdki pod skórą w okolicy brzucha oraz cellulit na udach i pośladkach.

Jedz produkty niskotłuszczowe

Zbyt tłusty posiłek jest długo trawiony, co rozregulowuje pracę układu pokarmowego. Ponadto nadmiar tłuszczu sprzyja otyłości. Tłuszcz zostaje zmagazynowany w tkance tłuszczowej pod skórą i nawet jeśli nie masz nadwagi, może się pojawiać na biodrach, udach i w talii w postaci podskórnych grudek, prowadząc do rozwoju cellulitu. Dobrym źródłem tłuszczu są tłuste ryby bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Wchodzą one w skład błon komórkowych całego ciała. Jeśli zjadasz ich odpowiednio dużo, komórki naskórka są elastyczne, chronione przed utratą wilgoci, a składniki odżywcze łatwiej przenikają do ich wnętrza. Ryby chronią także skórę przed starzeniem.

Przegryzaj owoce

Wspomagaj pracę jelit i procesy oczyszczające organizm za pomocą owoców bogatych w pektyny (rodzaj błonnika). Znajdziesz je szczególnie w jabłkach i gruszkach, które mają ponadto działanie ściągające i tonizujące przewód pokarmowy. Pomarańcza i ananas działają antyseptycznie i ograniczają wytwarzanie toksyn w jelitach, pośrednio chroniąc przed nimi skórę. Poza tym ananas zawiera cenną bromelinę - enzym pomagający w trawieniu (ma działanie zbliżone do kwasu żołądkowego). Natomiast bogate w potas i magnez kiwi reguluje gospodarkę wodną organizmu. Usuwając z organizmu nadmiar sodu, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu wody wraz ze szkodliwymi dla skóry produktami przemiany materii. Nie zapominaj, że owoce są źródłem witaminy C, która wspomaga tworzenie kolagenu - elastycznego białka skóry, a także zapobiega powstawaniu mikrourazów.

Przyprawiaj!

Większość przypraw pobudza trawienie i czyni posiłek lżej strawnym. Ale są i takie, które w szczególny sposób dbają o skórę. To np. cynamon i imbir, które zwiększają ukrwienie, dzięki czemu jest lepiej odżywiona i oczyszczona. Ostre przyprawy, takie jak pieprz kajeński i pieprz czarny, stosowane z umiarem, wykazują działanie przeciwbakteryjne. Pobudzone dzięki nim krążenie sprawia, że skóra ma zdrowy różowy odcień.

Propozycje posiłków zbawiennych dla ciała

Śniadania

Owsianka ananasowa

2 jogurty naturalne bez cukru, 3 łyżki płatków owsianych, plasterek świeżego ananasa, łyżeczka rodzynek

Kanapka z szynką i warzywami

2 kromki pieczywa ciemnego pełnoziarnistego, odtłuszczony serek twarogowy do smarowania pieczywa, 2 plasterki szynki z indyka, duży pomidor, średni ogórek, kilka liści sałaty

Omlet z twarogiem i warzywami

Ciasto: 2 jajka, łyżka mąki razowej, łyżka mleka
Farsz: plaster sera białego, rzodkiewka, papryka, pomidor, 1/3 opakowania jogurtu naturalnego

Obiady

Leczo z cukinią i kurczakiem

100 g kurczaka, 1/3 torebki ryżu brązowego, cukinia, cebula, mała czerwona papryka, przecier pomidorowy, ulubione zioła

Dorsz duszony z warzywami

120 g fileta z dorsza, mrożony szpinak, 1/3 torebki brązowego ryżu, czerwona papryka, 3 pieczarki, pomidor, oliwa, ulubione przyprawy

Kolacje

Twarożek z warzywami

2 plasterki twarogu, jogurt, pomidor, ogórek, rzodkiewki, przyprawy, kromka pieczywa pełnoziarnistego

Grillowany kurczak

120 g fileta z piersi kurczaka, mała cukinia, czerwona papryka, 4 średnie pieczarki, oliwa, tost pełnoziarnisty

Reklama

Sałatka grecka

plasterek sera typu feta, 2 pomidory, papryka, cebula, 4 oliwki, kilka liści sałaty, łyżeczka oliwy z oliwek, kromka pieczywa ciemnego z pestkami dyni

Reklama
Reklama
Reklama