Im częściej jesteś na diecie - tym mniejsza szansa, że schudniesz!
Badania pokazują, że z każdą kolejną dietą jest nam coraz trudniej schudnąć. Dlaczego tak się dzieje? Oto 5 możliwych wyjaśnień!
Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla zwolenniczek odchudzania. Każda kolejna dieta, zamiast poprawiać sytuację, w rzeczywistości... zmniejsza twoje szanse na zrzucenie wagi. Im częściej jesteś na diecie, tym bardziej rozregulowany jest twój metabolizm. Zachwianiu ulega także równowaga hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości. Nieustanne przechodzenie z jednej diety w drugą (i zaliczanie po drodze kolejnych efektów jo-jo) ma też negatywny wpływ na twoją motywację do odchudzania i sprawia, że zaczynasz traktować posiłki jak zło konieczne. Tymczasem jeśli chcesz schudnąć na dobre, musisz się uzbroić w cierpliwość i zamiast szybkich efektów, nastawić się na żmudną metodę małych kroczków. Dlaczego z każdą kolejną dietą coraz trudniej jest nam schudnąć? Oto 5 możliwych powodów!
1 z 4
Restrykcyjne diety rozleniwiają metabolizm
Chcesz zmniejszyć wagę, więc najlogiczniejszym ruchem wydaje się zmniejszenie porcji? To błąd! Dostarczając organizmowi mniej pożywienia w rzeczywistości rozleniwiasz go. Ponieważ porcje są mniejsze, potrzeba znacznie mniej energii by je spalić – i w efekcie twój metabolizm zwalnia. Po zakończeniu diety wracasz do normalnego odżywiania, ale zanim organizm zdąży się dostosować do większych porcji, przez jakiś czas nie będzie sobie radził z taką ilością kalorii. To główny powód, dla którego po restrykcyjnej diecie najczęściej występuje efekt jo-jo. A przechodząc na kolejne diety, serwujesz swojemu organizmowi prawdziwą huśtawkę kaloryczną, która całkowicie rozregulowuje metabolizm.
2 z 4
Diety narzucają ci niezdrową relację z jedzeniem
Przechodząc na kolejne restrykcyjne diety wyrządzasz szkodę nie tylko swojemu ciału, ale krzywdzisz również psychikę. Zaczynasz traktować posiłki jak zło konieczne i ganisz się za każdą zachciankę. W efekcie nawet bardzo małe porcje powodują, że zaczynasz mieć wyrzuty sumienia. Do tego nieustannie musisz sobie czegoś odmawiać, co jest frustrujące – zwłaszcza, jeśli upragnionych efektów jak na złość nie widać. To także zwiększa ryzyko, że po zakończeniu diety dopadnie cię efekt jo-jo.
3 z 4
Ciągłe odchudzanie = niedobory pokarmowe
Zaczynasz dzielić produkty na dobre i złe, w efekcie unikając całych grup produktów, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Nagle wyłączasz z diety węglowodany, wszystko co zawiera gluten albo produkty mleczne – bo takie zasady dyktuje nowa dieta. W efekcie w twoim organizmie zaczyna brakować ważnych składników i mikroelementów. Nie bez powodu eksperci od zdrowego odżywiania stawiają tak duży nacisk na dobrze zbilansowaną dietę, która nie pomija żadnych niezbędnych składników odżywczych.
4 z 4
Diety powodują frustrację i stres
Brak upragnionego efektu odchudzania i konieczność ciągłego odmawiania sobie jedzenia powodują frustrację i stres. Stresujące stają się też wszystkie wyjścia z przyjaciółmi, spotkania rodzinne i inne okazje, które wiążą się z jedzeniem. Badania dowodzą, że osoby, które reagują na codzienne problemy zwiększonym wydzielaniem kortyzolu, mają częściej tendencję do podjadania.