Dieta w Hashimoto - co jeść, a czego unikać?
Jak wygląda dieta w Hashimoto? Podpowiadamy co jeść przy chorej tarczycy.
Dieta w Hashimoto - co jeść, a czego unikać?
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, z którą w dzisiejszych czasach boryka się coraz więcej kobiet. Przy tym schorzeniu organizm atakuje własny narząd, stopniowo go wyniszczając. Niestety, przewlekłe zapalenie tarczycy zmusza do wielu zmian w dotychczasowym stylu życia. Nowe nawyki dotyczą przede wszystkim innej diety oraz regularnego uprawiania sportu. Bez nich szanse na poprawę samopoczucia są nikłe. Często wykluczenie z diety cukru, laktozy, kazeiny czy glutenu w sposób znaczący poprawia ogólny stan zdrowia.
Od czego zacząć leczenie hashimoto? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u dietetyka i stworzenia indywidualnego jadłospisu. Ta choroba ma wiele obliczy i objawia się w różnorodny sposób, zależnie od organizmu. To, co niektórym pacjentom służy, innym może mocno zaskodzić. Warto zacząć obserwować reakcje swojego ciała na jedzenie, które mu dostarczamy. Dzięki temu dowiesz się, czego nie lubi twoja tarczyca.
1 z 4
Dieta w Hashimoto: warzywa niskoskrobiowe
W leczeniu choroby Hashimoto niezwykle pomocny jest post dr. Dąbrowskiej. Metoda polega na spożywaniu przez 42 dni kiszonek oraz warzyw i owoców o niskiej zawartości skrobi. W takim jadłospisie nie ma tłuszczu, białka czy cukru - organizm musi pozyskać te składniki przestawiając się na tryb trawienia wewnętrznego. Dzięki temu w ciele zachodzi samoleczenie, zostaje uregulowana gospodarka hormonalna. Warto, by kiszonki (ogórki kiszone, zakwas z buraków, biała kapusta) znalazły się w twoim codziennym menu. Mają w sobie dużo kwasu foliowego oraz witaminy C, które korzystnie wpływają na tarczycę.
2 z 4
Dieta w Hashimoto: białko
W diecie dla przewlekle chorujących na tarczycę nie powinno brakować białka! Czas sprawić, by zajmowało ono kluczowe miejsce w twoim codziennym menu. Niech każdy posiłek składa się z przynajmniej 20-30% tego składnika. Warto postawić na białko zwierzęce - szczególnie to znajdujące się w rybach morskich, ponieważ wraz z nim dostarczysz organizmowi sporą dawkę kwasu omega-3 i jodu niezbędnego w leczeniu choroby. Kluczowe są również niektóre superfoods, mające w składzie te cenne składniki. Mowa o spirulinie, migdałach, siemieniu lnianym, nasionach chia oraz ziarnach konopi. Miksuj z ich udziałem owocowe koktajle!
3 z 4
Dieta w Hashimoto: witaminy
Przeciwutleniacze (inaczej zwane antyoksydantami) to prawdziwy wróg wolnych rodników. Ich spożywanie zapewnia młodość na dłużej, spowalniając procesy starzenia się ciała, oraz zmniejsza stany zapalne tarczycy. Warto łączyć je ze składnikami, na których niedobór jesteś narażona w trakcie choroby. Należą do nich witamina A, C, D, E, czy beta-karoten, pozyskiwane z takich produktów, jak: gotowana marchew, dynia, awokado, cytrusy, bataty, melon, morele, sałaty, szpinak, jarmuż, czerwona papryka, orzechy, nasiona. W Twojej diecie nie powinno brakować podstawowych pierwiastków - selenu i cynku, które znajdują się w owocach morza, pestkach słonecznika, brązowym ryżu, grzybach, czy płatkach owsianych.
4 z 4
Dieta w Hashimoto: zdrowe tłuszcze
Co jeszcze sprawdza się na diecie leczącej niedoczynność tarczycy? Najwyższa pora zwrócić uwagę na stosowane w kuchni tłuszcze! Zdrowe oleje dodane do surowego bądź gotowanego posiłku polepszają wchłanianie się do organizmu witamin i cennych aminokwasów. Dodatkowo, przy rezygnacji z dań smażonych, zwiększają energetyczną wartość pożywienia, by na dłużej zaspokoić apetyt. Na jaki tłuszcz postawić? Ten nieprzetworzony, tłoczony na zimno - z awokado, nasion lnu, oliwek lub wiejskiego mleka (w postaci naturalnego masła). Twój jadłospis wzbogaci także olej kokosowy zawierający kwas laurynowy, wzmacniający pracę układu hormonalnego.