Zdrowa dieta, na której spokojnie możesz pić wino
Choć co jakiś czas, z dużą regularnością pojawiają się nowe diety, na punkcie których kobiety szaleją, dietetycy są w tym temacie raczej ostrożni i sceptyczni. Zwłaszcza jeśli chodzi o odchudzanie – wiele z diet obiecuje szybkie efekty w krótkim czasie, oczyszczenie, odkwaszenie i inne cuda, ale w dłuższej perspektywie okazują się nieskuteczne, a nawet potrafią przynieść więcej szkody, niż pożytku. Dieta śródziemnomorska jest inna!
Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza i najsmaczniejsza dieta
Jeśli zapytać dietetyków o skuteczną dietę, najczęściej mają jedną odpowiedź: dieta to nie chwilowa zmiana obliczona na efekt. To raczej sposób odżywiania zakładający zmianę nawyków żywieniowych, którą wprowadzamy na zawsze i które w pierwszej kolejności zakładają dostarczenie organizmowi wszystkiego tego, czego potrzebuje do funkcjonowania na pełnych obrotach. To całkowita przeformułowanie tego, co myślimy o jedzeniu, ale też o „diecie” w popularnym tego słowa znaczeniu, czyli tej zakładającej przede wszystkim uratę wagi: to dawanie w miejsce odbierania. Dopiero, gdy organizm wysyci się składnikami mineralnymi, kwasami omega, witaminami, przeciwutleniaczami i wszystkim innym, co pozwala mu prawidłowo funkcjonować, można przykręcić kurek – ale to także powinno mieć możliwie jak najbardziej rozsądny przebieg (ważne, by dopilnować, żeby nie tracić na wadze więcej niż 2 kg miesięcznie – tylko wtedy będzie to zmiana trwała i bezpieczna dla zdrowia).
Odchudzanie: ostatni posiłek najpóźniej 2 godziny przed snem? Nic bardziej mylnego!
A co do racjonalnego sposobu odżywiania okazuje się, że istnieje dieta, która zaspokaja głód, jest superzdrowa i przepyszna, ułatwia odchudzanie, a dodatkowo nie wymaga rezygnowania w wina! To dieta śródziemnomorska.
Kultywowana od tysięcy lat w wielu regionach świata, m.in. w Grecji zyskała na popularności w latach 90. gdy dowiedziono powiązań między dłuższym życiem i lepszym zdrowiem, a sposobem odżywiania się mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Co ciekawe, nie istnieje jedna dieta śródziemnomorska – to raczej zbiór zasad dotyczących tego co i w jakich ilościach ląduje na naszych talerzach.
Dieta śródziemnomorska – na czym polega? Jakie są główne składniki
Siła diety śródziemnomorskiej leży w tym, że składniki, z których komponuje się dania, wzajemnie „podbijają” swe działanie. Zakłada ona ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i zastąpienie go dużymi ilościami ryb i owoców morza, sięganie po najlepszej jakości oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia (na zimno!), sięganie po czerwone wino (w umiarkowanych ilościach, czyli 1-2 lampki i obowiązkowo w trakcie posiłku!) i używanie dużej ilości naturalnych przypraw i ziół. I jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: posiłki spożywamy w towarzystwie, celebrujemy je i za przykładem mieszkańców śródziemnomorskich kurortów czynimy z nich centralny punkt dnia!
Czy dieta śródziemnomorska to także wasz zdrowy zwyczaj? Jeśli nie, w galerii znajdziecie kilka powodów, by związać się z nią na stałe!
1 z 8
Dieta śródziemnomorska wspomaga odchudzanie
Choć to nie jej główny cel, ranking U.S. News & World Report umieścił dietę śródziemnomorską na 14. miejscu wśród skutecznych diet odchudzających i 28 diet pozwalających szybko uporać się z nadprogramowymi kilogramami. Mimo że jest dość tłusta, zakłada spożywanie umiarkowanych porcji i dodatkowo pobudza metabolizm.
2 z 8
Dieta śródziemnomorska zmniejsza wystąpienie cukrzycy typu 2
Spożywanie orzechów, oliwy z oliwek i niektórych ryb pomaga kontrolować poziom cukru we krwi (zbija go), a tym samym daje ochronę przeciwko wystąpieniu cukrzycy typu 2, czyli tej dietozależnej.
3 z 8
Dieta śródziemnomorska chroni przed wystąpieniem raka
Dane są jednoznaczne: specjaliści dowodzą, że przestrzeganie zasad diety śródziemnomorskiej może zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na raka jelita grubego (25%), raka piersi (15%), prostaty, endometrium i trzustki. Badania Greek EPIC którym poddano ponad 20 tysięcy osób, wykazały, że w przeciągu 4 lat stosowania diety śródziemnomorskiej śmiertelność spowodowana chorobami nowotworowymi spadła o prawie ¼.
4 z 8
Dieta śródziemnomorska poprawia pamięć
Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Melbourne dowiedli, że włączenie diety śródziemnomorskiej do swojego menu na stałe sprawia, że wzrasta koncentracja i poprawia się pamięć. Co ciekawe, z czasem znacząco wzrastają także zdolności poznawcze i werbalne.
5 z 8
Dieta śródziemnomorska działa odmładzająco
Wszystko za sprawą polifenoli zawartych w poszczególnych składnikach diety śródziemnomorskiej. Dodatkowo ma właściwości zwiększające stężenie polifenoli we krwi.
6 z 8
Dieta śródziemnomorska łagodzi spadki nastrojów
Mówi się, że potrafi nawet zadziałać antydepresyjnie. Poza tym zapobiega wahaniom nastojów i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Dzieje się tak dlatego, że co jemy oddziałuje na hormony, a konkretnie na wydzielanie się dopaminy odpowiedzialnej za dobry nastrój (zwłaszcza jeśli to orzechy lub produkty suto skropione oliwa z oliwek).
7 z 8
Dieta śródziemnomorska działa przeciwzapalnie
Ma także działanie przeciwzapalne – w dużo większej mierze niż dieta niskotłuszczowa.
8 z 8
Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę Parkinsona
Antyoksydanty zawarte w składnikach diety śródziemnomorskiej odpowiadają nie tylko za spowolnienie procesów starzenia. Dowiedziono też, że to właśnie przeciwutleniacze skutecznie zmieszają ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Dieta śródziemnomorska jest też ceniona za zdolność opóźniania spadku sprawności umysłowej u osób w podeszłym wieku.