Dieta rozdzielna: tych produktów NIE powinno się jeść razem!
Jakich kulinarnych połączeń unikać, by nie tyć i cieszyć się dobrym zdrowiem?
Na czym polega dieta rozdzielna?
Z pewnością wiele razy słyszałaś, że nie można łączyć świeżego ogórka z pomidorem lub że herbata z cytryną jest trująca. Czy to możliwe, by takie przyzwyczajenia faktycznie były szkodliwe? Być może to niewłaściwe połączenia produktów spożywczych są przyczyną twoich częstych niestrawności. Nawet pozornie zdrowe danie może je wywołać. Dlatego dr Hay wymyślił dietę rozdzielną, która uczy, jak prawidłowo się odżywiać. Według niej znaczenie ma kolejność spożywanych dań oraz unikanie ciężkostrawnych duetów. A do takich należy np. łosoś z brokułami czy czerwone mięso i wino. Spożywanie posiłków w myśl diety rozdzielnej pozwala uniknąć problemów z żołądkiem. Co ciekawe, przyspiesza również metabolizm, a co za tym idzie, wspomaga odchudzanie. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać w kuchni!
1 z 6
Dieta rozdzielna: kawa z mlekiem
Chociaż kawa wypijana w pojedynkę ma gorzki posmak, lepiej jak najrzadziej łączyć ją z mlekiem. Białka mleka źle reagują na zawarte w niej kwasy, po wypiciu 'latte' spożyte wcześniej pokarmy dłużej zalegają w przewodzie pokarmowym. Dobrą alternatywą są lekkie, roślinne mleka o małej zawartości białka (migdałowe, ryżowe) lub espresso z dodatkiem słodkiego syropu.
2 z 6
Dieta rozdzielna: mleko krowie i płatki razowe
Wartości odżywcze zawarte w krowim mleku nie przenikną do organizmu, gdy będą spożyte w postaci razowej owsianki. Włókna razowe w płatkach i otrębach (a nawet pieczywie) uniemożliwiają wchłanianie się wapnia. Lepiej łącz mleko z innymi zbożami - orkiszem, owsem oraz produktami z gryki czy kaszy jaglanej.
3 z 6
Dieta rozdzielna: alkohol i grzyby
Chociaż grzyby są lekkostrawne i zawierają bardzo mało kalorii, łączenie ich z napojami zawierającymi procenty może spowodować niebezpieczną mieszankę. Alkohol ścina białko, z ktorego składają się grzyby i sprawia, że staje się ono niestrawne - co prowadzi do poważnych dolegliwości żołądkowych.
4 z 6
Dieta rozdzielna: łosoś i brokuły
Łosoś i brokuły - to połączenie brzmi jak dobry plan na zdrowy lunch. Niestety, powinniśmy z niego zrezygnować. Brokuły i inne warzywa zawierające goitrogeny (np. brukselka, kalafior, kapusta) blokują w organizmie przyswajalność cennego jodu, który jest składnikiem wszystkich ryb morskich. Łosoś lepiej skomponuje się z sałatkami.
5 z 6
Dieta rozdzielna: ziemniaki i jajka
Chociaż jaja sadzone w połączeniu z pieczonymi ziemniakami (np. w postaci frytek) są popularnym pomysłem na obiad w angielskim stylu, nie powinny być łączone ze sobą w jednym daniu. Ziemniaki zawierają szczawiany hamujące przyswajanie wapnia i żelaza, które są cennym składnikiem jaj. Nie powinnaś łączyć ich również z mięsem i kefirem.
6 z 6
Dieta rozdzielna: czerwone wino i czerwone mięso
Wytrawne czerwone wino wydaje się być odpowiednim trunkiem po spożyciu mięsa, które pomoże lepiej je strawić. Jednak to połączenie nie należy do zdrowych - wino zawiera w sobie garbniki, które blokują przyswajanie żelaza, co może tylko pogorszyć długotrwały proces trawienia wołowiny.