Dieta w chorobie nowotworowej: co jeść, aby wspomóc leczenie?
W Polsce co roku u 110 tysięcy osób rozpoznaje się nowotwory. Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znasz kogoś kto zmaga się z tą chorobą lub sam jesteś w tej grupie. Dieta po rozpoznaniu nowotworu jest formą wspomagającą leczenie, więc nie powinna być bagatelizowana. Odpowiedni jadłospis ma na celu dodanie sił, wzmocnienie organizmu i zminimalizowanie skutków ubocznych przyjmowania leków. Nie traktuj jej jak przykrego obowiązku, ale jako wsparcie, które pomoże Ci wygrać bitwę z rakiem. Jaka dieta zalecana jest podczas walki z rakiem? Odpowiadamy w artykule.
Wskazówki dotyczące diety podczas choroby nowotworowej znajdziesz w powyższej galerii.
Jakość diety
Jakość diety i zdrowe, zbilansowane posiłki powinny być tym, do czego dążysz. Odpowiednia podaż witamin i związków mineralny także pomoże wzmocnić organizm i zminimalizować spadek odporności, częsty podczas chemio- i radioterapii. Jeśli jednak silnie dokuczają Ci powyższe objawy związane z leczeniem nie narzucaj sobie restrykcyjnych zasad. Czasami lepiej zjeść coś mniej zdrowego, aby utrzymać odpowiednią kaloryczność diety. Nie jest to też czas na radykalne zmiany w sposobie żywienia: przechodzenie na dietę wegańską czy stosowanie diet alternatywnych. U większości osób dużo lepiej sprawdzą się niewielkie modyfikacje w diecie. To może też pozytywnie wpłynąć na apetyt, w przeciwieństwie do zmieniania diety o 180 stopni.
Jeśli to możliwe staraj się utrzymać aktywność fizyczną. Szczególnie zalecany jest lekki ruch na świeżym powietrzu. Nie musisz zmuszać się do siłowni i dźwigania ciężarów mimo zmęczenia, ale każda aktywność fizyczna, na którą czujesz, że możesz sobie pozwolić jest rekomendowana. Mogą to być spacery, joga, rozciąganie czy pływanie, ale także sporty zespołowe jak gra w piłkę, koszykówkę lub tenisa. Zawsze staraj się dopasować aktywność do samopoczucia danego dnia. Aktywność pozytywnie wpływa na apetyt oraz stymuluje budowę mięśni, dzięki czemu nie tracisz dużej ilości masy mięśniowej podczas leczenia.
Autor: Michał Wrzosek, dietetyk i trener personalny
1 z 5
Wyobrażenia kontra rzeczywistość podczas chemioterapii
Zdrowe zalecenia są ważne, jednak u osób z nowotworami w przebiegu leczenia często pojawia się m.in.:
- brak apetytu,
- zmiana smaku i węchu po chemioterapii,
- nudności i wymioty,
- suchość w ustach
- biegunki lub zaparcia
- ból przy przełykaniu w przebiegu nowotworów górnych dróg oddechowych i jamy ustnej.
Wszystkie te objawy zmniejszają apetyt, utrudniając prawidłowe odżywianie. Niestety, często przyczyniają się do wyniszczenia organizmu. Celem diety jest w dużym stopniu zapobieganie wyniszczeniu, więc jeśli ciastko z kremem i chipsy są jedynym, co jesteś w stanie danego dnia zjeść - nie przejmuj się, czasami to właśnie będzie Twój „zdrowszy wybór”.
2 z 5
Co w przypadku zmian węchu i smaku w trakcie leczenia nowotworu?
Warto próbować nowych potraw i urozmaicać dietę. Dania, których do tej pory nienawidziłeś mogą nagle zacząć Ci smakować. W przebiegu chemioterapii smaki jedzenia mogą zmieniać się na bardziej metaliczne, słone lub gorzkie. Używanie dużej ilości przypraw może pomóc to stłumić. Duże znaczenie ma też sposób podania. Unikaj mdłych dań, starając się wkomponować w każdy posiłek jak najwięcej różnych kolorów. Układaj produkty „fantazyjnie” na talerzu, tak aby wyglądały apetycznie. Mieszanie różnych faktur jedzenia też może być pomocne!
3 z 5
Mdłości podczas leczenia raka
- Jeśli zmagasz się z mdłościami unikaj bardzo ciepłych i parujących dań. Ich intensywna woń może spotęgować mdłości. Zimne jedzenie ma zazwyczaj mniej intensywny zapach. W przypadku mdłości i wymiotów stosuje się poniżej wymienione produkty jako metody zmniejszania objawów:
- migdały,
- sucharki,
- paluszki
- krakersy
- imbir.
4 z 5
Suchość w jamie ustnej wywołana lekami?
Staraj się wkomponować do menu zupy i puree, a inne dania polewać lekkimi sosami. Pomocne bywa też żucie gumy lub ssanie cukierków i lizaków (najlepiej bez cukru). Zmniejszona ilość śliny może doprowadzić do problemów dentystycznych. Pamiętaj także o dokładnej i częstej higienie jamy ustnej, aby zapobiegać zakażeniom w jamie ustnej.
5 z 5
Nie możesz jeść? Pij!
Staraj się jeść zdrowo, bo dobrze funkcjonujący organizm dużo lepiej walczy z chorobą. Będą dni, kiedy negatywne skutki leczenia odbiorą Ci apetyt na zdrowe produkty, w takich chwilach postaw na odpowiednie nawodnienie, pijąc schłodzoną wodę. Być może dodatkowo zmuszenie się do zjedzenia czegoś pożywnego poskutkuje wzrostem sił witalnych.