Dieta poprawi ci pamięć
Wystarczy, żebyś wprowadziła do jadłospisu więcej węglowodanów, witamin z grupy B i dobrych tłuszczów, a szybko... zapomnisz, co to kłopoty z koncentracją i uczucie znużenia.

- Jolanta Dyjecińska, Naj
Żyjesz w takim pośpiechu i tyle informacji codziennie rejestruje twój mózg, że drobne kłopoty z pamięcią (gdzie położyłam klucze?!) to normalna sprawa. Denerwuje cię własne zapominalstwo, możesz jednak bardzo łatwo i bardzo zdrowo sobie pomóc.
Bez glukozy ani rusz
To najlepsze „paliwo” dla twojego mózgu. Na pewno zauważyłaś, że kiedy jesteś głodna, wolniej myślisz, trudno ci się skupić, szybciej się nużysz. Energii dostarcza mózgowi wyłącznie glukoza zawarta w węglowodanach. Ale nie wszystkich.
WĘGLOWODANY ZŁOŻONE powoli uwalniają z siebie glukozę, dzięki czemu przez długi czas nie zabraknie jej mózgowi. Znajdziesz je w produktach pełnoziarnistych (ciemne pieczywo, grube kasze, razowe makarony, nieoczyszczony ryż). Aby zapewnić ich „stałą dostawę”, jadaj pięć razy dziennie o stałych porach. Wystarczą wtedy niewielkie posiłki urozmaicone warzywami i owocami.
CUKIER NIE KRZEPI UMYSŁU Biały cukier i słodycze szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, ale na bardzo krótko. Nie ma więc sensu sięganie po czekoladowy batonik.
Odrobina tłuszczu
Mózg jest w 2/3 zbudowany z kwasów tłuszczowych. Stanowią one np. podstawowy składnik błony komórek nerwowych. Ponadto potrzebne są do syntezy neuroprzekaźników, substancji umożliwiających przekazywanie impulsów nerwowych. Jednak nie każdy tłuszcz służy mózgowi. Najcenniejsze dla niego są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
RYBY MORSKIE I PSTRĄG to główne źródła tych kwasów. Ale znajdują się również w niektórych produktach roślinnych, np. soi i orzechach. Kwasy omega-3 wzmacniają zdolność zapamiętywania i koncentrację, poprawiają krążenie krwi w mózgu. Wazne dodatki Duże znaczenie dla pracy mózgu mają też niektóre witaminy i minerały. Chociaż wydają się tylko dodatkiem do węglowodanów, bez nich umysł będzie pracował na zwolnionych obrotach.
DUET WITAMIN B1 I B12 Niedobór tych witamin powoduje zaburzenia pracy układu nerwowego, objawiające się m.in. kłopotami z pamięcią, dłuższym czasem reakcji.
LECYTYNA DLA REFLEKSU Jest źródłem choliny, która ma duży wpływ na tempo przepływania informacji pomiędzy komórkami nerwowymi i wzmacnia pamięć. Znajdziesz ją m.in. w żółtkach jaj, wątróbce, orzechach.
CENNE MINERAŁY Najważniejsze są żelazo i magnez. Bez tego pierwszego pierwiastka niemożliwy jest transport tlenu do komórek. Gdy masz mało żelaza, mózg „dusi się”, a ty gorzej się koncentrujesz. Magnez zaś uczestniczy w przesyłaniu impulsów nerwowych i ułatwia mózgowi czerpanie energii z glukozy.
Polecane
Oto najbardziej pechowe dni lutego 2025. W te 3 daty nawet druga połówka nie poprawi ci nastroju
28 mądrych życzeń urodzinowych dla syna. Zostają w sercu i zapadają w pamięć
Pozytywne cytaty, które poprawią ci humor. Sięgaj po te słowa nie tylko w zły dzień
W czasie pełni Księżyca w Byku noś to blisko serca. Przyciągniesz miłość i poprawisz finanse
18 listopada zrób to, a poprawisz swoje życie miłosne. To ważne przesłanie dla mężczyzn
21 września 2024 los da ci wyjątkową szansę. Zrób 1 rzecz, a uda ci się ją wykorzystać
Zamiokulkas powinien być w każdym domu na szczęście. Twoi bliscy ci za to podziękują
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa