Dieta po rzuceniu palenia
Przede wszystkim pamiętaj: tyje się od jedzenia, a nie od niepalenia! Naucz się więc... jeść. I nie martw się – oznacza to tylko powrót do zdrowych nawyków żywieniowych, dzięki którym w dalszej perspektywie nie tylko nie przytyjesz, ale jest duża szansa, że schudniesz.
- Naj
Dlaczego byli palacze tyją?
Nikotyna hamuje apetyt, przytępia smak i węch oraz przyspiesza przemianę materii. Gdy w organizmie zaczyna jej brakować, zmysły się wyostrzają, rośnie więc apetyt, a metabolizm siada, na dodatek zaś w organizmie zostaje sporo toksyn z osadzającego się w nim latami dymu tytoniowego. Na rezultat, niestety, nie trzeba długo czekać – zaczynasz tyć. Masz ochotę zapalić, ale ponieważ nie chcesz, mozg musi sobie czymś zrekompensować głód nikotynowy. Najłatwiej sięgnąć po coś pysznego. Cała filozofia jedzenia po paleniu polega na tym, żeby nauczyć się mądrze oszukiwać mozg, sprytnie podsuwając mu to, co będzie uważał za pyszne, a co:
1. dostarczy dobrych kalorii
2. podkręci przemianę materii
3. pomoże oczyścić organizm z toksyn
4. uzupełni witaminy i mikroelementy wypłukiwane latami przez nikotynę i kofeinę
ŚNIADANIA
1
kromka chleba pełnoziarnistego z margaryną, chudnym twarożkiem oraz sałatką z papryki, ogórka i pomidora z oliwą i szczypiorkiem
2
grahamka z margaryną, sałatą, drobiową szynką i kiszonym ogórkiem
3
kromka pumpernikla z margaryną, jajko na miękko, sałatka z pomidora i czerwonej cebuli z kroplą oliwy i świeżą posiekaną bazylią
4
filiżanka niesłodzonych płatków kukurydzianych z łyżką rodzynek i 2 suszonymi morelami, szklanka chudego mleka
5
2–3 kawałki pełnoziarnistego chrupkiego pieczywa, serek wiejski light, kilka rzodkiewek
II ŚNIADANIA
1
mały kubeczek jogurtu lub kefiru naturalnego
2
jabłko lub inny owoc (poza bananem i winogronami)
3
szklanka koktajlu z maślanki i dowolnych owoców, mogą być także z mrożonki
4
serek homogenizowany owocowy lub naturalny, z 2 łyżkami otrąb pszennych
5
2 marchewki albo pokrojony w słupki ogórek lub 2–3 łodygi selera naciowego itp.
OBIADY
1
dorsz w jarzynach: ok. 200 g filetu z dorsza lub innej chudej ryby morskiej skrop sokiem z cytryny, oprósz ziołami i odstaw na 15 min. 1/2 paczki dowolnej mrożonej mieszanki warzywnej uduś z dodatkiem ziół, połóż na nich rybę, przykryj i duś na parze, aż ryba będzie miękka i soczysta. Podawaj z plasterkami cytryny, zieloną sałatą i sosem winegret.
2
filet z kurczaka z cebulką: mięso (ok. 150 g) lekko rozbij, oprósz pieprzem i ulubionymi suszonymi ziołami, obsmaż szybko na oliwie. Dorzuć pokrojoną w piórka sporą cebulę, podlej kilkoma łyżkami wody, przykryj i duś, aż mięso będzie zupełnie miękkie. Podawaj z ziemniakami z wody oraz surówką ze startej marchewki i selera.
3
makaron z indykiem: 150 g pełnoziarnistego makaronu ugotuj al dente, odcedź. 150 g piersi indyka pokrój, podsmaż na oliwie, oprósz ziołami. Dodaj pokrojoną w paski paprykę oraz cebulę, smaż, aż wszystko będzie miękkie. Na patelni wymieszaj z makaronem, przypraw do smaku. Przed podaniem polej gotowym sosem pomidorowym.
4
polędwica po włosku: plaster polędwicy (najlepiej wołowej) posmaruj odrobiną oliwy i upiecz z obu stron na grillu. 2 duże pomidory pokrój w plastry, tak samo pokrój małą kulkę mozzarelli, ułóż je na talerzu, skrop oliwą, posyp obficie ziołami, na wierzchu połóż upieczoną polędwicę.
5
kurczak duszony: 150 g piersi kurczaka pokrój w kostkę, skrop oliwą, obsmaż, podlej wodą, przykryj i uduś. Wymieszaj z czubatą łyżką świeżo pokrojonej zieleniny, duś jeszcze chwilę. Podawaj z ciemnym ryżem ugotowanym na sypko, z surówką z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka.
KOLACJE:
1
płatki owsiane na mleku: 300 ml chudego mleka zagotuj, na wrzące wsyp 2 czubate łyżki błyskawicznych płatków owsianych, wrzuć 2 drobniutko pokrojone suszone lub wędzone śliwki, wymieszaj.
2
tzw. sałatka piękności: wymieszaj po 2 łyżki płatków owsianych i kukurydzianych, podzieloną na cząstki mandarynkę, 1/2 pokrojonego na plastry jabłka, łyżkę rodzynek oraz mały kubeczek jogurtu naturalnego.
3
sałatka z jajka na twardo, czerwonej papryki, kilku łyżek kukurydzy z puszki i pokrojonej w paski chudej wędliny, z odrobiną majonezu light.
4
sałatka z pełnoziarnistego makaronu, tuńczyka w sosie własnym (lub wędzonej makreli) i świeżego pomidora, z dużą ilością ziół.
5
pełnoziarnista kanapka z grillowanym indykiem, sałatą, pomidorem i świeżymi ziołami.
NASZE RADY
Bardzo często palacze mają problem z opanowaniem nawet nie głodu nikotynowego, tylko samego nawyku palenia w określonych sytuacjach, np. w przerwie śniadaniowej, przed snem. Warto stworzyć organizmowi tzw. rytuał zastępczy. Najlepiej aby było to coś, co zajmie ręce i usta, czyli coś do schrupania. Byle zdrowego! Gdy masz ochotę na papierosa, sięgnij po twarde surowe owoce i warzywa, które trzeba długo żuć. Zawierają błonnik, który ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki i daje uczucie sytości. Wybieraj przekąski bogate w antyoksydanty (np. witaminę C, beta-karoten, witaminę E – suszone owoce, płatki zbożowe, pestki dyni i słonecznika, orzechy, rodzynki). Zwalczają one wolne rodniki, których nie brakuje w organizmie byłego palacza. Miej pod ręką produkty bogate w chrom zmniejszający apetyt na słodycze. Pomocne będą też przekąski zawierające kwas mlekowy (sery, jogurty, kefiry), który odtruwa organizm.