Dieta oxy - na czym polega i co możesz na niej jeść?
Dieta oxy jest trójfazowym programem dietetycznym o komercyjnym podłożu, który bazuje na produktach proteinowo-białkowych. Zasady diety przypominają sposób odżywiania proponowany przez doktora Dukana. Na czym konkretnie polega dieta oxy? Jakie są jej zasady? Jak mógłby wyglądać przykładowy jadłospis i jakich efektów można się spodziewać po zastosowaniu diety?
- Redakcja
Dieta oxy – na czym polega?
Dieta oxy to system odchudzania, który został podzielony na trzy etapy. Każdy z nich trwa tydzień i służy osiągnięciu innego celu. Dla powodzenia kuracji oraz zachowania jej efektów, po zakończeniu zaleca się przystąpienie do etapu utrwalającego, natomiast przed rozpoczęciem – etapu przygotowującego.
Jadłospis diety oxy bazuje na klasycznym menu diety białkowej, które zostało urozmaicone napojem proteinowym, mającym eliminować skutki niepożądane przypisywane np. diecie Dukana. Twórcy diety skonstruowali go w postaci Shake na bazie żurawiny, kefiru oraz pszennych otrębów. Shake pity regularnie ,zdolny jest do usuwania toksyn z organizmu, pobudza metabolizm i pozwala uniknąć problemów z nerkami oraz wątrobą.
Dostępne materiały świadczą o tym, iż autorzy diety oxy najwięcej uwagi poświęcają samej motywacji do wdrożenia nowego sposobu odżywiania, nie do wyglądu menu, które przypomina to zaproponowane w diecie Dukana. Przestrzeganie zasad diety oxy daje możliwość utraty nawet 15 kilogramów w ciągu trzech tygodni.
Zasady diety oxy
Dieta oxy złożona jest z trzech, tygodniowych etapów, w których podstawą jadłospisu jest wspomniany wcześniej OXY Shake. Jego zadaniem jest usunięcie z organizmu toksyn oraz oczyszczenie dróg moczowych, co zapobiega powstawaniu skutków ubocznych diety: zmęczeniu, kłopotom z nerkami i wątrobą, uczuciu ciężkości oraz problemom trawiennym. Żurawina ma właściwości stymulujące przemianę materii, co ułatwia utratę zbędnych kilogramów. Warto sięgać po jej surowe owoce i spożywać w charakterze przekąski – 100 gram owoców żurawiny to jedynie 46 kalorii.
Tak wyglądają poszczególne etapy diety oxy:
- fat burning – celem pierwszych siedmiu dni diety jest spalenie tkanki tłuszczowej, dlatego w przepisach znajdziemy dania z dużą ilością białka zwierzęcego
- step – zadaniem etapu drugiego jest utrwalenie efektów powstałych podczas trwania pierwszego tygodnia diety; w tym celu do jadłospisu dołączone zostaje jedynie białko roślinne, w stosunku 50:50 do zwierzęcego
- balance – w ostatnim tygodniu stabilizuje się proces odchudzania, co powinno zapobiec nawrotowi zbędnych kilogramów.
Ważne jest, aby przepisy konstruować z głową, ponieważ białko spożywane w odpowiedniej ilości ma właściwości odchudzające, ale jego zbyt duża ilość w diecie, może prowadzić do zaburzeń metabolizmu, zmian miażdżycowych i obciążenia pracy wątroby oraz nerek.
Przed przystąpieniem do właściwego programu diety, jej autorzy zalecają zastosowanie dwutygodniowego etapu detoksacyjnego, w którym spożywa się dużą ilość warzyw oraz owoców. Po zakończeniu trzech głównych etapów diety, poleca się przeprowadzenie tygodnia stabilizującego, który odpowiednio „wyprowadzi” z niej nasz organizm.
Poszczególne, tygodniowe menu wyglądają w zbliżony do siebie sposób – w każdym przepisie dominują produkty białkowe, a ich dopełnieniem są węglowodany. Powoduje to podwyższoną skuteczność odchudzającą diety.
Bardzo ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na przystąpienie do diety oxy, skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub dietetykiem, aby ten ocenił ryzyko jej zastosowania.
Na liście przeciwwskazań dla przystąpienia do diety oxy są:
- obecność chorób dietozależnych,
- znajdowanie się w okresie dojrzewania,
- niedokrwistość,
- niedobory pokarmowe,
- niewłaściwe wskazania prób wątrobowych,
- alergie pokarmowe na białko,
- nietolerancja białka,
- cukrzyca,
- obecność kamieni nerkowych,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- choroby wątroby oraz nerek,
- przebywanie w okresie ciąży oraz karmienia piersią.
Dieta oxy i przepisy, czyli przykładowy jadłospis na jeden dzień
Przystąpienie do programu diety oxy jest jednoznaczne z uiszczeniem opłaty rejestracyjnej, której wysokość jest uzależniona od długości trwania kuracji. Najkrótszy okres, który możemy zakupić to miesiąc, ale dostępne są również bardziej rozbudowane wersje kilkumiesięczne.
Menu diety oxy skomponowane jest z pięciu posiłków dziennie. Przykładowy jadłospis diety oxy dla pierwszej fazy może wyglądać w następujący sposób:
- śniadanie – dwa jaja na twardo podane z plastrem twarogu ze szczypiorkiem i cebulą oraz napar z ziół;
- drugie śniadanie – OXY Shake;
- obiad – duszona pierś z kurczaka z fasolą szparagową oraz kawa bezkofeinowa;
- podwieczorek – OXY Shake;
- kolacja – jajecznica z dwóch jajek z połową górka i napar ziołowy.
Menu diety oxy w fazie drugiej:
- śniadanie – kawa bezkofeinowa z humusem z ciecierzycy i masła sezamowego;
- drugie śniadanie – OXY Shake;
- obiad – tuńczyk w sosie własnym oraz ziołowa herbata;
- podwieczorek – sojowe kotlety i napar ziołowy;
- kolacja – OXY Shake.
Menu w fazie trzeciej:
- śniadanie – kawa zbożowa oraz owsianka z borówkami;
- drugie śniadanie – koktajl z mango i melona na kefirze;
- obiad – brokuły gotowane na parze z piersią z kurczaka oraz napar z ziół;
- podwieczorek – kanapki z pieczywa pełnoziarnistego, jajkiem oraz warzywami;
- kolacja – zupa krem z awokado, sokiem z cytryny oraz miętą.
Dieta oxy – efekty
Opinie o diecie oxy są mocno zróżnicowane. Podczas programu można uzyskać spory spadek wagi – autorzy przekonują o przypadkach, w których udało się zrzucić nawet 15kg w trzy tygodnie. W rzeczywistości jednak standardowy wynik utraty wagi podczas diet odchudzających, oscyluje wokół 1 kilograma tygodniowo. Pozytywem jest również fakt, iż istnieją odmiany diety oxy, przeznaczone dla wegetarian oraz wegan. Dietę mogą stosować osoby z nietolerancją laktozy. Jednocześnie przeciwnicy diety wskazują na jej silne podobieństwo do diety Dukana, która okrzyknięta została najbardziej niezdrową w historii. Istnieje grupa osób, którym jadłospis diety wydaje się być niesmacznym i zbyt monotonnym, inni mówią o permanentnym uczuciu głodu i dyskomfortu.