Dieta na stres: co jeść, aby zminimalizować negatywne skutki stresu? Podpowiadamy
Stres to czynnik, który silnie wpływa na działanie metabolizmu. Niektórzy w bardziej stresujących sytuacjach ograniczają jedzenie, inni stres zajadają. Czy istnieje specjalna dieta, która może przyczynić się do niwelowania negatywnych skutków stresu? Dietetycy twierdzą, że istnieje jedzenie, które może nam pomóc w takich sytuacjach.
Dieta - świadomość ludzi dotycząca zdrowego jedzenia
Rozpowszechniony pogląd, że większość ludzi wie, co powinni jeść, a jakich produktów unikać jest mitem. Świadomość społeczeństwa w tej dziedzinie życia zazwyczaj jest słaba i niezgodna ze stopniem współczesnej wiedzy. Zalecenia dotyczące wielkości posiłków oraz ich liczby w ciągu dnia nie są przestrzegane. Głównymi problemami zaburzeń żywienia są nadkonsumpcja i niezbilansowane posiłki. Bardzo często występują one w parze. Pierwszy problem wiąże się ze spożywaniem nadmiernych ilości jedzenia. Zazwyczaj niezdrowej i wysoko przetworzonej, przez co ubogiej w składniki mineralne i witaminy, w które powinna obfitować dieta. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest ogrom produktów spożywczych atrakcyjnych jedynie pod względem organoleptycznym z pominięciem wartości odżywczych. Nieodpowiednie żywienie jest przyczyną wielu chorób bądź znacznie ułatwia ich rozwój, tworząc im odpowiednie środowisko. Warto zwiększyć świadomość nt. spożywanych posiłków.
Masz dużo stresujących sytuacji w życiu i nie wiesz jak wspomóc swój organizm w walce ze stresującymi sytuacjami? Odpowiednia dieta może ci w tym pomoc.
Dieta na stres - co warto jeść w stresujących sytuacjach?
Jadłospis bogaty w poniższe składniki złagodzi objawy stresu oraz uspokoi myśli. W jakich produktach je znajdziesz?
- Witamina B - obfitują w nią kasze, fasola, pestki słonecznika, brokuły, kapusta, razowe pieczywo, awokado, wołowina, drób i ryby.
- Flawonaidy występują w jabłkach, mandarynkach, pomarańczach, grejpfrutach, bananach, winogronach, papryce, ogórku, cykorii, selerze naciowym, cebuli, kapuście.
- Magnez spożyjesz, jedząc: kaszę gryczaną, fasolę, orzechy, groch, szpinak, banany, żółty ser, czekoladę gorzką.
- Węglowodany złożone znajdziesz w produktach pełnoziarnistych, tj. pieczywie i makaronach.
- Cynk - ten składnik znajdziesz w owcach morza, chudym mięsie, drobiu, podrobach, fasoli, grochu, chlebie pszennym pełnoziarnistym, kiełkach pszenicy.
- Wapń to cenny składnik nabiału, soi, czy fasoli.
Jeśli zależy ci na eliminowaniu negatywnych skutków stresu zdecydowanie wprowadzać na stałe powyższe produkty do swojej diety.