Dieta maluszka
Kiedy dziecko kończy pierwszy rok życia, przychodzi czas na zmiany w jego jadłospisie. Mały człowiek, który do niedawna żywił się tylko mlekiem mamy, potrzebuje teraz większego zróżnicowania. Dowiedz się, w jaki sposób zapoznawać go z nowymi smakami.
- Claudia
1 z 5
dieta-glowne
Kiedy dziecko kończy pierwszy rok życia, przychodzi czas na zmiany w jego jadłospisie. Mały człowiek, który do niedawna żywił się tylko mlekiem mamy, potrzebuje teraz większego zróżnicowania. Dowiedz się, w jaki sposób zapoznawać go z nowymi smakami.
2 z 5
dieta2
Po pierwszych urodzinach dziecko nie rośnie już tak szybko, jak do tej pory. W tym czasie większość energii zużywa na poznawanie otoczenia. To najlepszy moment, by rozpocząć naukę prawidłowego odżywiania.
3 z 5
5posilkow
5 posiłków dziennie Podstawą zdrowej diety jest regularność. Gdy dziecko skończy rok, trzeba je zacząć stopniowo odzwyczajać od jedzenia „na żądanie” i przyzwyczajać do stałych godzin posiłków. Powinno być ich 5 w ciągu dnia. Przerwy między nimi nie mogą trwać dłużej niż 3–4 godziny. Roczne dziecko jest już także gotowe na urozmaicenie jadłospisu nieznanymi mu wcześniej produktami. Najlepiej wprowadzać je do menu etapami , dodając małe porcje gotowanych warzyw i mięsa do posiłków, jakie maluch jadał do tej pory.
4 z 5
dieta-nowe_smaki
Nowe smaki Zacznij od produktów najłatwiej strawnych: ziemniaków, marchewki i chudego drobiu. Staraj się kupować jarzyny z upraw ekologicznych i te niezbyt długo przechowywane. Pamiętaj, że warzywa należy gotować w niewielkiej ilości wody, a jeszcze lepiej na parze – wtedy nie tracą cennych składników. Nowe produkty dodawaj do posiłków pojedynczo i obserwuj, w jaki sposób dziecko na nie reaguje. Tak postępując, łatwo się zorientujesz, gdy któryś z nich wywoła reakcję alergiczną. Nie podawaj dziecku potraw takich jak: smażone mięsa, tłuste ciasta i kremy. Bezwzględny zakaz dotyczy również produktów typu fast food. Takie przekąski pełne są sztucznych dodatków, niezdrowego tłuszczu i zawierają za dużo soli.
5 z 5
dieta-lekko
Lekko i zdrowo Na śniadanie daj dziecku pożywną owsiankę lub kanapki z masłem i chudą wędliną, a do tego owoc. Na drugie śniadanie wystarczy lekki jogurt z owocami. Zupę na obiad ugotuj na wywarze z jarzyn. Drugie danie powinno zawierać chude mięso, ryż lub kaszę oraz warzywa. Na podwieczorek możesz podać dziecku galaretkę, która zaspokoi jego apetyt na słodycze. Ostatni posiłek nie może utrudniać zasypiania, więc musi być lekkostrawny. Najlepiej, gdy składa się z gotowanego mięsa i warzyw.