Dieta kopenhaska - jak szybko daje efekty? [DIETETYK RADZI]
Odchudzanie dla wielu nie jest proste. Takie zmiany wymagają wyrzeczeń i cierpliwości. Nie dziwi więc, że osoby chcące schudnąć szukają alternatywy, która pozwoli im szybko pozbyć się niechcianych kilogramów. Popularność tzw. diet alternatywnych powoli maleje, jednak nadal wiele osób – szczególnie kobiet – chętnie z nich korzysta. Jedną z takich diet jest dieta kopenhaska. Na czym polega fenomen diety kopenhaskiej?
- Michał Wrzosek - dietetyk i trener personalny
Dieta kopenhaska - na czym polega?
Czy jej stosowanie wywołuje skutki uboczne? Jakie są jej założenia? Na te i inne pytanie odpowiadam w powyższej galerii.
Jak prawidłowo ułożyć jadłospis w diecie kopenhaskiej?
Jeśli zależy Ci nie tylko na utracie masy ciała, ale na utrzymaniu tych efektów nie daj się skusić propagatorom diety kopenhaskiej czy innych diet alternatywnych. Aby utracone kilogramy nie powróciły z nawiązką, najlepiej jest nauczyć się zdrowo odżywiać i zmienić styl życia. Nadwaga czy otyłość nie biorą się znikąd, więc jeśli chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów musisz wiedzieć skąd się wzięły i nauczyć zdrowo komponować dietę.
1 z 3
Dieta kopenhaska – restrykcje
Tzw. schody we wprowadzeniu diety kopenhaskiej zaczynają się, kiedy spojrzymy na konkretną rozpiskę posiłków na kilkanaście dni. Kaloryczność zamyka się w 500-900 kcal na dobę, a same posiłki są niewielkie. Jednym z posiłków jest np. kawa z kostką cukru. Ze względu na bardzo niską kaloryczność, dieta kopenhaska będzie skutkowała dużą utratą masy ciała co jest jej największą zaletą. Niestety, niesie ona za sobą także duże ryzyko negatywnych skutków. Nie mogą jej stosować osoby, które mają jakiekolwiek choroby, osoby starsze lub dzieci. Dieta kierowana jest tylko i wyłącznie do zdrowych, dorosłych osób, a nawet w tej grupie ma wiele skutków ubocznych.
2 z 3
Dieta kopenhaska – skutki uboczne
Stosowanie diety kopenhaskiej prowadzi do obniżenia spoczynkowej przemiany materii nawet o 15-20% (tzw. spowolnienie metabolizmu). Tym samym do efektu jojo i szybkiego powrotu kilogramów zaraz po zakończeniu diety. Ze względu na niską kaloryczność praca fizyczna czy aktywność w czasie stosowania diety nie jest wskazana. Wstrzymanie treningów na 2 tygodnie nie powinno być problemem, jednak w przypadku osób pracujących fizycznie taki czas unikania wysiłku może być niemożliwy. W związku z tym warto zastanowić się, czy dieta nie koliduje z twoim stylem życia lub pracą. Ponadto być może lepiej powoli wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe niż zamęczać się przez 2 tygodnie, nie mając pewności jak organizm zareaguje po zakończeniu restrykcyjnej diety.
3 z 3
Dieta kopenhaska - założenia
Dieta kopenhaska sama w sobie nie opiera się na zdrowych nawykach lecz na sztywnych zasadach, których nie trzeba trzymać się po zakończeniu diety. Stosowanie jej nie uczy zmiany stylu życia. Osoby, które przejdą przez restrykcyjne diety bardzo często wracają do starych nawyków, a wraz z nimi do wyjściowej masy ciała. Dodatkowym problemem w tej diecie jest pokrycie zapotrzebowania na witaminy i związki mineralne. Podczas stosowania diety z tak małą ilością kalorii, człowiek nie jest w stanie zaopatrzyć organizmu także w witaminy czy pierwiastki tj. wapń, magnez, potas, itp. Kompozycja diety pozwalająca na duże ilości kawy i herbaty dodatkowo może utrudniać wchłanianie tych związków mineralnych z jedzenia. Stosowanie diety przez 13 dni u osoby w 100% zdrowej nie powinno przynieść dużych szkód zdrowotnych. Mimo to niewiele osób przed zastosowaniem diety kopenhaskiej wykonuje kompleksowe badania całego ciała, a wprowadzenie jej np. u osoby niskim poziomem żelaza może wywołać anemię!