Dieta ketogeniczna: jak schudnąć jedząc tłuszcz?
Czy jedząc tłuszcz można spalić tłuszcz? Tak działa dieta ketogeniczna!
Dieta ketogeniczna - czy jedzenie tłuszczu może spalać tłuszcz?
Jak to możliwe, żeby jedzenie tłuszczu przyspieszało spalanie tkanki tłuszczowej? Takim założeniem kieruje się modna ostatnio dieta ketogeniczna. Nazywa się ją również dietą wysokotłuszczową i zarazem niskowęglowodanową, gdyż wyklucza cukier oraz zboża. "Keto" nie należy do łatwych sposobów odżywiania się, za to obiecuje szybkie efekty. Szczególnie, gdy połączy się ją z regularnym treningiem, najlepiej siłowym. Jadłospis obfitujący w tłuszcze cieszy się największym zainteresowaniem pośród sportowców ćwiczących crossfit czy podnoszenie ciężarów, lub uprawiających sporty ekstremalne. To fakt - podnoszenie hantli wzmaga apetyt i spala więcej kalorii, niż trening kardio. Zatem zapewniając ciału odpowiednie paliwo, szybko spalimy tłuszcz i w jego miejscu zbudujemy masę mięśniową. Jak to zrobić, krok po kroku? Sprawdź nasze porady!
Ta blogerka udowadnia, że dieta ketogeniczna + hantle działają lepiej, niż redukcja i kardio:
1 z 5
Dieta ketogeniczna: co można jeść?
Dieta ketogeniczna polega na przyswajaniu większej ilości tłuszczu. To właśnie z niego organizm ma czerpań energię, by nie łaknąć cukru w postaci słodyczy. W niskowęglowodanowym menu powinny znaleźć się tłuszcze z trzech grup: zwierzęce (boczek, smalec, stek wołowy), roślinne jednonienasycone (oliwa z oliwek, oliwki, nasiona, orzechy) i omega-3 (ryby, jajka, olej lniany, nasiona chia, awokado). Istotny jest również tłuszcz kokosowy, nabiał w postaci białych serów czy masło ghee. Dozwolony jest majonez, produkty fermentowane, zielenina oraz warzywa niskowęglowodanowe. A do takich zalicza się seler naciowy, kalafior, brokuły, kapusta, ogórek, cukinia lub szparagi. Pamiętaj, by wszystkie składniki były jak najmniej przetworzone. Zrezygnuj ze sztucznych odżywek białkowych!
2 z 5
DIeta ketogeniczna:
Przebywając na diecie ketogenicznej szybko uda nam się uzyskać wymarzone efekty. Niestety, musimy się dla nich poświęcić i wyrzec słodkich przekąsek, czy uzależniającej mieszanki węglowodany + tłuszcz. Zapomnij o pizzy, ziemniakach, alkoholu, syropach, owocach czy nawet dietetycznych słodzikach. Z menu zostają wykluczone wszystkie węglowodany, z kaszami, ryżem i produktami zbożowymi włącznie. Należy zrezygnować również z mleka, które ma w swoim składzie cukier (laktozę). Chyba, że jest ono pełnotłuste - pochodzące prosto od krowy. Alternatywnie można pić domowy napój zrobiony z orzechów (np. napój migdałowy).
3 z 5
DIeta ketogeniczna: efekty
Dieta wysokotłuszczowa to idealny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym budowaniu mięśni. Stosuje ją wielu sportowców i trenerów fitness, którym zależy na jak najmniejszej zawartości tłuszczu w ciele. Dzięki temu, że w menu obfitują tłuszcze oraz białko, sposób odżywiania przynosi szybkie efekty. Szczególnie, gdy połączymy go z treningiem siłowym, który rzeźbi sylwetkę. Dietę polubią szczególnie te osoby, które preferują przekąski na słono, niż słodko.
4 z 5
Dieta ketogeniczna: przykładowy jadłospis na dzień
Śniadanie: Jajecznica z 2 jajek, smażona na boczku i maśle klarowanym, gorzka herbataII Śniadanie: Koktajl z banana, ½ awokado, jabłka, pomarańczy i jarmużuObiad: Leczo z kurczakiem, pomidor, cukinia, pieczarki, cebula, olej, do picia woda z cytryną.Podwieczorek: Serek twarogowy z pestkami dyni, do picia gorzka, czarna kawa.Kolacja: Łosoś pieczony z sałatą zieloną, pomidorem, ogórkiem i olejem (np. z orzechów włoskich), do picia gorzka herbata
5 z 5
Dieta ketogeniczna: wady
Choć dieta ketogeniczna wydaje się być prosta, w rzeczywistości jest bardzo wymagająca. Trzeba mieć silną wolę, by wyzbyć się pokusy na słodkie potrawy czy zrezygnować z większości warzyw czy owoców. Poza tym, nie stosuje się jej długoterminowo - ciała ketonowe mogą obciążyć nerki i wątrobę. Aby przejść na niskowęglowodanową redukcję warto najpierw skontaktować się z dietetykiem.