Dieta jabłkowa. Wady i zalety jednej z najbardziej skutecznych diet
Dieta jabłkowa od lat cieszy się ogromną popularnością, którą zyskała dzięki spektakularnym efektom jej działania. To niewątpliwie jedna z lepszych diet oczyszczających, ponieważ, pomimo monotonii jadłospisu, błonnik zawarty w jabłkach pobudza metabolizm, przyspiesza procesy trawienne i oczyszcza organizm z toksyn. Jak działa dieta jabłkowa? Czy jest zdrowa? Jakie daje efekty? Jak może wyglądać codzienne menu?
- Redakcja
Dieta jabłkowa a zapotrzebowanie kaloryczne kobiety
Dieta jabłkowa, oprócz właściwości odchudzających, posiada działanie oczyszczające. Jej podstawowy składnik – jabłka, zawierają przeciwutleniacze, które przeciwdziałają powstawaniu oraz hamują rozwój choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ kwercetyna (jeden z przeciwutleniaczy) zapobiega podwyższaniu się cholesterolu oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Jabłka posiadają właściwości antynowotworowe, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. W swoim składzie mają: duże ilości witaminy C, potas, żelazo, magnez, krzem, miedź oraz cynk.
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kobiet w wieku pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia mieści się w granicach: ok 1900 – 2500 kcal na dobę. U starszych kobiet spada średnio o 100 kalorii.
Założeniem diety jabłkowej jest zaspokojenie dziennego zapotrzebowania organizmu na energię na poziomie 1000 kalorii. Rygorystyczne przestrzeganie diety jest w stanie dać dobre efekty odchudzające oraz oczyszczające, ale z uwagi na jej monotonię i niską kaloryczność posiłków nie należy stosować jej dłużej niż 7 dni.
Zobacz też: 10 pomysłów na fit śniadanie
Jabłka – ile mają kalorii?
Jabłka, niezależnie od koloru, posiadają niewiele kalorii. 100 gram surowego produktu bez gniazda nasiennego to zaledwie 47 kalorii. Zatem małe jabłko zawiera około 35 kcal, średnie – 47 kcal, a duże – 71 1kcal. 100 gram jabłka pieczonego to 93 kalorie, a soku jabłkowego – 45,6 kcal.
Z uwagi na dużą zawartość w jabłkach cukrów prostych należy wystrzegać się ich jedzenia w porach wieczornych, ponieważ niespożytkowany cukier będzie odkładał się w postaci tkanki tłuszczowej. Jabłka powodują również podwyższanie się poziomu glukozy we krwi, co może powodować problemy z zasypianiem.
Zobacz też: Seler - dlaczego warto włączyć go do diety?
Dieta jabłkowa działa oczyszczająco?
Dieta jabłkowa może być stosowana jako dieta oczyszczająca. Jabłka są bogate w błonnik, który przyspiesza procesy trawienne i pobudza metabolizm. Codzienne picie szklanki wody zmieszanej z octem jabłkowym pobudzi przemianę materii oraz pomoże usunąć toksyny z organizmu. Jabłka nie tylko stymulują prace jelit, ale także ułatwiają wchłanianie substancji odżywczych z przyjmowanych pokarmów. Zjedzone, tworzą w żołądku masę żelową, która nie dopuszcza do wchłaniania się cukru do krwi oraz daje uczucie sytości, co hamuje apetyt.
Dieta jabłkowa 3-dniowa gwarantuje efekty?
Już po zastosowaniu 3-dniowej diety jabłkowej można dostrzec efekty oczyszczenia oraz wysmuklenia. Właśnie dla takiego okresu stosowania dedykowany jest restrykcyjny wariant diety, który zakłada, iż jabłka będą stanowić jedyny składnik posiłków. Podczas trwania diety możliwe jest odnotowanie spadku wagi nawet o 4 kilogramy w 3 dni. Nie zaleca się stosowania radykalnego wariantu diety przez okres dłuższy niż trzy dni, ponieważ mogłoby się to wiązać z wystąpieniem powikłań w postaci: omdleń, zawrotów głowy i ogólnego osłabienia organizmu.
Zobacz też: Dieta bananowa - japoński sposób na szczupłą sylwetkę
Dieta jabłkowa: ile można schudnąć?
Głównym efektem, dla którego decydujemy się na przejście na kilkudniową dietę jabłkową, jest szybka utrata wagi. Może ona sięgać nawet 7 kilogramów po tygodniu kuracji. Swoją skuteczność dieta zawdzięcza błonnikowi, w który bogate są jabłka. Ma on właściwości oczyszczające, pobudza pracę jelit, przeciwdziała zaparciom, reguluje wypróżnienia.
Dieta jabłkowa: „schudłam kilka kilogramów”
Na wielu forach internetowych można przeczytać wypowiedzi zadowolonych internautek, które chwalą się, że schudły na diecie jabłkowej kilka kilogramów. Oczywiście jest to możliwe. Rygorystyczne przeprowadzona dieta pozwala na obniżenie wagi w granicach 7 kilogramów w tydzień.
Dieta jabłkowa – opinie
Opinie o diecie jabłkowej są mocno zróżnicowane. Jak każda dieta, gdzie głównym składnikiem jadłospisu jest jeden produkt, posiada wadę w postaci monotonii i niedostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz minerałów. Jabłka ponadto bogate są we fruktozę – cukier prosty, który zjedzony wieczorem, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto restrykcyjne obniżenie kaloryczności posiłków na tydzień i późniejszy powrót do starych nawyków gwarantuje wystąpienie efektu jo-jo. Zastosowanie diety wymaga zarówno odpowiedniego przygotowania, jak i wyjścia z diety, aby zrzucone kilogramy nie powróciły.
Oprócz oczywistych wad, dieta jabłkowa posiada kilka zalet. Do najważniejszych należą:
- poprawa wyglądu skóry,
- złagodzenie zaparć,
- zminimalizowanie bólów reumatycznych,
- poprawa samopoczucia,
- obniżenie poziomu cholesterolu,
- zapobieganie miażdżycy,
- spadek wagi,
- poprawa wyglądu,
- poprawa perystaltyki jelit,
- wzmożenie przemiany materii.
Dieta jabłkowa – przykładowy jadłospis na jeden dzień
Dzienny jadłospis rygorystycznej odmiany diety jabłkowej opiera się na jedzeniu w ciągu dnia wyłącznie jabłek. Powinno się spożyć je w ilości 2 kilogramów dziennie. Dodatkowo dopuszcza się picie soku jabłkowego świeżo wyciskanego. Oprócz tego zaleca się rano, przed pierwszym posiłkiem, wypicie szklanki wody z dodatkiem łyżki octu jabłkowego. Należy również pamiętać o odpowiednim nawilżeniu organizmu i piciu minimum dwóch litrów płynów dziennie. Może to być woda mineralna lub napary z mięty i rumianku.
W mniej rygorystycznej wersji jabłka stanowią jedynie dodatek do posiłku. Przykładowy dzienny jadłospis diety jabłkowej będzie wyglądał w następujący sposób:
- przed posiłkiem – szklanka wody z dodatkiem łyżki octu jabłkowego;
- śniadanie – naleśnik z mąki pełnoziarnistej z pieczonym jabłkiem lub owsianka z jabłkami;
- drugie śniadanie – jogurt naturalny;
- obiad – gotowana na parze lub pieczona bez dodatku tłuszczu pierś z kurczaka, podana z brązowym ryżem i warzywami gotowanymi na parze, sok jabłkowy;
- podwieczorek – jabłko;
- kolacja – ryba grillowana z jabłkami
Zobacz też: Cała prawda o jabłkach - jak kupić świeże i zdrowe?