Dieta doktor Budwig - na czym polega? Jadłospis, przepisy i opinie, czyli wszystko co warto wiedzieć o diecie doktor Budwig
Olej lniany, naturalna żywność i spożywanie świeżo przygotowanych posiłków kontra rak - tak w skrócie można przedstawić założenia diety dr Budwig. To dieta oczyszczająca i wzmacniająca, której "skutkiem ubocznym" jest redukcja masy ciała. Czy aby na pewno jest rozwiązaniem bez wad? Poznaj założenia, zalety i wady, a także przeciwwskazania do tej diety.
- Redakcja
Dieta dr Budwig - na czym polega?
Dieta Budwig to plan żywieniowy opracowany przez niemiecką chemik i farmaceutkę Johannę Budwig. W założeniu miała być dietą antynowotworową i leczącą różne schorzenia, jednak szybko zauważono jej korzystny wpływ na zdrowie w niemal każdym aspekcie.
Nie jest to dieta w rozumieniu planu żywieniowego prowadzącego do konkretnego celu. W tym przypadku nie liczy się ściśle kalorii, a zwraca uwagę na to, jakiej jakości produkty lądują na talerzu.
Podstawą jest żywność nieprzetworzona (najlepiej ekologiczna) oraz olej lniany. Dodatkowo powinna być bogata w błonnik, węglowodany proste oraz przeciwutleniacze.
Dieta Budwig bazuje na dostarczaniu przede wszystkim:
- tłuszczów omega-3
- przeciwutleniaczy
- węglowodanów prostych
- błonnika.
Podstawą diety jest olej lniany, spożywany w dużych ilościach. Osoby zdrowe, w ramach profilaktyki powinny spożywać 1-2 łyżki dziennie (samodzielnie lub jako dodatek do dań).
W przypadku różnych schorzeń o średnim stopniu zaawansowania, dzienną porcję można zwiększyć do nawet 5 łyżek. Ciężkie schorzenia i choroby nowotworowe to stany, w których dr Budwig zalecała spożywanie nawet 8 łyżek oleju dziennie.
Ważne jest to, by był to olej wysokiej jakości: tłoczony na zimno i nieoczyszczony.
Co jeszcze zakłada dieta Budwig? Jadłospis każdego dnia powinien wykluczać:
- oleje rafinowane
- tłuszcze zwierzęce
- masło i margarynę
- żywność przetworzoną i wszelkie sztuczne konserwanty.
Zwracała również uwagę na to, że istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej wody - nawet 2,5 litra dziennie. Rekomendowane są również herbaty ziołowe.
Pożądane jest także spożywanie świeżych soków (nie słodzonych sztucznie), tłustych ryb, warzyw (surowych lub gotowanych) i owoców, a także przetworów fermentacji mlekowej (z tym, że odtłuszczonych).
Dr Budwig zwracała także uwagę na to, że najbardziej wartościowe posiłki to te spożywane zaraz po przygotowaniu. Wychodziła z założenia, że odgrzewanie ich zabija cenne składniki i właściwości.
Dieta dr Budwig a odchudzanie - czy to działa?
Dziś dieta Budwig stosowana jest nie tylko w stanach chorobowych, ale także profilaktycznie, by oczyścić i wzmocnić organizm.
Bardzo pozytywnym "skutkiem ubocznym" jest redukcja wagi. Wynika przede wszystkim z:
- oczyszczania organizmu
- obecności błonnika i siemienia lnianego
- sycących posiłków.
Poprawie ulega metabolizm, przewód pokarmowy i jelita oczyszczają się ze złogów, a Ty masz więcej energii do działania. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że połączysz ten sposób żywienia z treningami - a to już najłatwiejsza droga do szczupłej i mocnej sylwetki.
Jeśli więc zastanowić się: dieta Budwig a odchudzanie, śmiało można przyjąć założenia diety za te sprzyjające dążeniu do szczupłej sylwetki.
Dieta dr Budwig - komu jest polecana?
Dieta Budwig zdaje się więc być dość uniwersalnym sposobem żywienia, który:
- oczyszcza i wzmacnia organizm
- ułatwia redukcję wagi
- znacząco wspomaga organizm w walce z różnymi schorzeniami, w tym nawet o wysokim stopniu zaawansowania (także nowotwory).
Z diety może więc korzystać praktycznie każdy - profilaktycznie i leczniczo.
Sprawdzi się zaś przede wszystkim u osób:
- z nadwagą
- żyjącym w dużych miastach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza
- odżywiających się niezdrowo - dużo przetworzonej żywności, dań typu fast-food
- palących tytoń i stosujących inne niezdrowe używki
- zmagających się z przewlekłymi schorzeniami
- chorujących na choroby nowotworowe.
Dieta Budwig oczyszcza i wzmacnia organizm, uodparniając go i chroniąc przed zapadnięciem na choroby.
Dieta dr Budwig - kto powinien jej unikać?
Choć dieta Budwig wydaje się mieć same zalety, warto wspomnieć, że nie jest to idealny sposób żywienia dla każdego.
Trzeba pamiętać o tym, że dieta Budwig zakłada eliminację całkiem sporej grupy produktów spożywczych. Wiąże się to z ryzykiem niedoborów, najbardziej witaminy B12 i żelaza.
Trzeba mieć to na uwadze przede wszystkim w sytuacji stwierdzenia niedoborów, np. po przewlekłej chorobie i w okresie rekonwalescencji, kiedy potrzebne jest uzupełnienie niedoborów.
Jeśli chcesz wypróbować dietę Budwig, jadłospis powinien zostać wzbogacony o rośliny strączkowe bogate w żelazo. Warto rozważyć również suplementację witaminy B12.
Dieta dr Budwig - jadłospis
W odróżnieniu od wielu diet ukierunkowanych na konkretne cel (np. utrata kilogramów), dieta Budwig nie zakłada ściśle określonego jadłospisu czy dziennego spożycia kalorii.
Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych i wyeliminowanie z codziennego menu szkodliwych produktów, a także zastąpienie ich:
- kaszami (jaglana, gryczana)
- siemieniem lnianym
- świeżymi sokami (ananasowy, papaja, marchew)
- płatkami owsianymi
- orzechami i bakaliami
- warzywami.
W diecie polecane jest także wytrawne wino i szampan, jednak z rozsądnych ilościach. Poprawią krążenie krwi oraz ułatwią trawienie.
Dieta dr Budwig - przepisy
Każda kombinacja dań, składająca się z dozwolonych i zalecanych produktów, będzie dobra - pod warunkiem, że będzie smakować Tobie i będziesz czuć się syta po posiłku.
Znanym i lubianym składnikiem diety jest pasta dr Budwig. To przysmak bardzo prosty do przygotowania, a przy tym bardzo cenny.
Pastę przygotowuje się z chudego twarogu i oleju lnianego. Wystarczy zmieszać ze sobą obydwa składniki tak, aby powstała gładka masa. Połączenie cysteiny zawartej w serze z kwasami omega-3 przyspiesza i usprawnia wchłanianie cennych składników z diety.
Dieta dr Budwig - opinie
Jak skuteczna i przyjazna jest dieta Budwig? Opinie internautów, jakie można znaleźć w wielu miejscach w sieci, wskazują na pozytywne skutki i chęć kontynuowania tego sposobu żywienia w przyszłości.
Wśród pozytywnych komentarzy przeważają te wskazujące na:
- lepsze samopoczucie
- przypływ sił
- odzyskanie energii i radości z życia
- utratę kilogramów
- poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci
- zmniejszenie problemów trawiennych i dyskomfortu po posiłkach.
Pamiętaj jednak, że stosowanie każdej diety lub sposobu żywienia, który zakłada eliminację jakiegoś składnika czy grupy produktów, zawsze wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem, w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań.