Depresja podczas diety – czy ten problem mnie dotyczy?
O problemie depresji słyszy się w ostatnim czasie coraz częściej. Niektóre osoby stosujące diety odchudzające doświadczają obniżonego nastroju. Jak jednak odróżnić go od depresji i czy smutek może się w nią przerodzić? Aby odpowiedzieć na te pytania warto poznać bliżej objawy tej choroby.

- Anna Bodnar, Diety Moje Gotowanie
Dieta a obniżony nastrój
Podczas diety, którą wiele osób przeżywa jako czas wyrzeczeń i odmawiania sobie swoich ulubionych dań czy produktów oraz słodyczy, może pojawić się drażliwość lub obniżony nastrój. Wiele osób w tym momencie zaczyna zastanawiać się czy doświadczane przez nich symptomy to depresja. Bardzo często jest tak, że ta poważna choroba jest mylona ze smutkiem, który ma prawo pojawiać się w wielu trudnych sytuacjach.
Symptomy depresji
Aby rozpoznać chorobę wykorzystuje się klasyfikację ICD-10, która opisuje symptomy niezbędne do postawienia diagnozy. Rozpoznanie wystąpienia depresji jest możliwe, kiedy spełnionych jest kilka kryteriów. Po pierwsze, dwa z poniższych symptomów powinny występować przez okres co najmniej dwóch tygodni:
obniżenie nastroju,
utrata zainteresowań i anhedonia (czyli utrata zdolności odczuwania przyjemności, zwłaszcza z rzeczy, które wcześniej wywoływały pozytywne emocje),
utrata energii, szybkie popadanie w zmęczenie.
Dodatkowo, by zdiagnozować depresję należy zauważyć u siebie minimum dwa spośród wymienionych objawów:
zaburzenia koncentracji czyli trudności w skupieniu uwagi,
zaniżenie swojej samooceny,
częste doświadczanie poczucia winy, czucie się jak osoba bezwartościowa,
negatywne myśli dotyczące przyszłości,
pojawienie się myśli dotyczących odebrania sobie życia, stosowanie zachowań destrukcyjnych dla siebie,
zaburzenia snu,
zmniejszenie apetytu.
Jak radzić sobie z „depresją” podczas diety
Często jest tak, że smutek czy obniżony nastrój, nawet ten podczas diety, mylony jest z depresją. Zwykle nie jest to jednak to samo. Warto uznać, że trudności podczas odchudzania mogą się pojawić. Nie zawsze jednak wymagają one pomocy lekarza czy stosowania farmakoterapii. Dlatego by poradzić sobie z trudnościami podczas odchudzania warto zadbać o klika aspektów:
systematyczne jedzenie pięciu posiłków dziennie pozwoli na zmniejszenie odczuwania głodu, który może przyczyniać się do pojawiania się drażliwości i obniżonego nastroju;
dieta powinna być czasem zdrowego odżywiania a nie odmawiania sobie ulubionych produktów. Jedzenie ich w mniejszych ilościach, przy równoczesnym dbaniu o zachowanie różnorodności składników odżywczych jest dobrym rozwiązaniem;
podczas diety ważne jest poszukiwanie wsparcia bliskich osób – możliwość powiedzenia drugiej osobie o swoich problemach jest nieoceniona. Jest to najlepszy sposób radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami.
Depresja to poważna choroba
Z drugiej strony, nie należy jednak bagatelizować symptomów depresji klinicznej. Jest to bowiem poważna choroba. W Stanach zjednoczonych dotyka ona rocznie około 20 milionów osób. Zdecydowanie częściej chorują na nią kobiety (ryzyko zachorowania wynosi 20 – 25%) niż mężczyźni (ryzyko zachorowania – 7 – 12%). Warto pamiętać, że depresja jest choroba uleczalną, kluczowe jest jednak to, by trafnie ją zdiagnozować. Tak samo często bowiem jak smutek czy obniżony nastrój jest błędnie postrzegany jako depresja, może być odwrotnie – poważne symptomy choroby bywają bagatelizowane. Powodem, prócz niewiedzy, często jest też wstyd – nie tylko przed rodziną, ale także przed lekarzem. Przyznanie się do symptomów depresyjnych, które przez wielu są nieadekwatnie postrzegane jako przejaw słabości, często jest trudne. Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest jednak przełamanie swoich obaw i zwrócenie się po specjalistyczną pomoc.
Polecane
Nowa wizja Krzysztofa Jackowskiego dotyczy powszechnej paniki. "Ten lęk będzie nieadekwatny"
„Przyjaciółki mnie omijały, bo nie szalałam jak nastolatka. Ten absurd uświadomił mi, że mam problem”
Nowa wizja Krzysztofa Jackowskiego dotyczy rozkładu sił na świecie. "Sytuacja jest krytyczna"
„Romans z sąsiadem był dla mnie lekcją życia. Złamane serce to najmniejszy problem, którym muszę się martwić”
„Byłam za młoda, by zostać babcią. Chciałam, żeby rozwiązali ten problem, ale na szczęście syn miał więcej oleju w głowie”
Nowa wizja Krzysztofa Jackowskiego dotyczy przyszłości Polski. Z tej sytuacji nie będzie wyjścia
Jemioła: symbolika tej rośliny wiąże się z bezpieczeństwem i pomyślnością. Czego dokładnie dotyczy? Jemioła to symbol dostatku i dar od bogów
Pracoholik to idealny pracownik, czy osoba zmagająca się z uzależnieniem? Po czym rozpoznać, czy masz problem z pracoholizmem?
Nowa wizja Jackowskiego dotyczy bezpieczeństwa Polaków. 1 rzecz "może nas wciągnąć w konflikt"
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa