Reklama

Portale internetowe oraz czasopisma prześcigają się w podsuwaniu nam ekspresowych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Prym wiodą diety niskowęglowodanowe (ograniczające spożycie m.in. produktów zbożowych, kasz, ziemniaków, owoców) oraz wszelkiego rodzaju diety odtruwające. Najczęściej polecanym w mediach sposobem detoksykacji są diety sokowe np. owocowo-warzywne. Z łatwością znajdujemy także różnego rodzaju „diety cud” oferujące utratę kilku kilogramów w kilka dni.
Pamiętajmy jednak, że do diety należy podchodzić racjonalnie. Taka, która zaczyna się w poniedziałek a kończy w piątek, nie jest warta naszej uwagi. Aby skutecznie (a co za tym idzie trwale) obniżyć masę ciała, powinniśmy podjąć działania na kilku polach jednocześnie. Określenie ”dieta” powinno być równoznaczne z wyrobieniem w sobie zdrowych nawyków żywieniowych, które będą towarzyszyły nam już na stałe. Następnym elementem jest ujemny bilans energetyczny organizmu, kiedy więcej energii zużywamy niż przyswajamy z pożywienia. Osiągniemy go ograniczając liczbę kalorii w codziennym jadłospisie (diety nisko- i bardzo niskokaloryczne) oraz zwiększając aktywność fizyczną.
Nadmierna masa ciała nie pojawia się w czasie kilku dni, dlatego należy pamiętać, że również nie zniknie w takim czasie. Odchudzanie wymaga od naszego organizmu sporego wysiłku, dlatego powinniśmy wykazać się wyrozumiałością, cierpliwością oraz konsekwencją. Nie oznacza to jednak, że na efekty podjętych działań będziemy czekać tygodniami. Optymalne tempo redukcji masy ciała to ok. 0,5-1 kg tygodniowo. Wobec tego wkładając już teraz wysiłek w zmianę swoich nawyków żywieniowych, do początku lata możemy pozbyć się nawet kilku kilogramów. To, jak szybko tracimy zbędne kilogramy, jest sprawą indywidualną – zależy m.in. od wyjściowej masy ciała, wieku, płci, czy wcześniej podejmowanych prób. Im szybciej zaczniemy, tym lepsze efekty zdążymy osiągnąć.
Możemy udać się do dietetyka, samodzielnie komponować posiłki lub skorzystać z gotowych diet o zredukowanej wartości energetycznej, np. produktów Allévo. Stosując się do zasad producenta, z dostępnych produktów (bardzo niskokalorycznych oraz niskokalorycznych) układamy codzienny jadłospis. Takie diety zwykle składają się z kilku etapów – wyłączne stosowanie w pierwszym etapie produktów bardzo niskokalorycznych (maksymalnie przez 2 tygodnie) stanowi wstęp do zaplanowanego i długofalowego programu. W tym czasie następuje wyraźny spadek masy ciała, który dodatkowo motywuje do dalszego odchudzania. W kolejnym etapie – mieszanym – włączamy do jadłospisu tradycyjne niskokaloryczne posiłki – komponując je zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Po osiągnięciu zakładanego celu, czas na stabilizację masy ciała na kolejne lata.
Podjęta z zaangażowaniem i świadomością próba redukcji masy ciała z pewnością przeniesie pozytywny efekt. Warto go utrwalić, aby kolejnej wiosny nie przeliczać nerwowo tygodni na odchudzanie przed latem. Najlepszym sposobem na utrwalenie zmian jest dieta – czyli zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna – na lepsze zmieni się dzięki temu nie tylko nasza sylwetka, ale także samopoczucie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama