Cukier a witamina C czy witamina D. Jeśli jesz dużo cukru, możesz mieć problemy z przyswajaniem witamin i minerałów
Jedzenie większej ilości cukru zmniejsza przyswajalność witamin i składników mineralnych – wynika z badań, które przeprowadzono na szwedzkim Lund University. To jeszcze jeden z powodów, dla których warto przejść na dietę #nosugar.
Jesz dużo cukru? Na te choroby jesteś szczególnie narażony
Cukier to biała śmierć – zapewniają naukowcy i wciąż wydłużają listę skutków ubocznych jedzenia cukru, wśród najbardziej groźnych jest rak, choroby serca, cukrzyca, częste infekcje, problemy ze skórą, a nawet depresja. Do tej listy dołączyła właśnie mała przyswajalność witamin i składników odżywczych.
Cukier a przyswajalność witamin i minerałów - ciekawe badanie szwedzkich naukowców
Naukowcy ze szwedzkiego Lund University przeprowadzili szczegółowe badania, w których podzielili uczestników na dwie grupy. Pierwsza grupa składała się z 1.797 osób w wieku od 18 do 80 lat. Badacze analizowali, co jej uczestnicy jedli przez cztery dni w tygodniu.
Druga grupa składała się z 12.238 członków w wieku od 45 do 68 roku życia, a naukowcy szczegółowo odtwarzali listę spożywanych produktów przez siedem dni w tygodniu.
Na podstawie tych danych badacze mogli szczegółowo odtworzyć dziennik żywnościowy poszczególnych osób, a także ich dzienne spożycie cukru (z pokarmów stałych i napojów), a także średnie dziennie spożycie dziewięciu najważniejszych mikroelementów: wapnia, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, selenu, witaminy C, witaminy D oraz cynku.
Wyniki badań, które opublikowano na łamach magazynu „Nutrition & Metabolism”, jasno pokazały, że im większe spożycie cukru, tym mniejsza przyswajalność mikroelementów.
Zobacz także: Cukier a zmarszczki
Maksymalne dzienne spożycie cukru w diecie
Naukowcy zwrócili również uwagę na to, że chociaż spożycie zbyt dużej ilości cukru wiąże się z tak wieloma chorobami i problemami zdrowotnymi, zalecane maksymalne dzienne spożycie cukru nadal różni się w zależności od kraju.
W magazynie podano przykład zaleceń Nordic Nutrition, które są wytycznymi dietetycznymi dla mieszkańców krajów skandynawskich. W tym przypadku dodatek cukru do produktów żywnościowych nie powinien przekraczać 10 proc. całkowitego spożycia energii.
Zobacz też: Dieta dr Dąbrowskiej. Efekty widoczne już po dwóch tygodniach?
Ile powinniśmy jeść cukru, by nie chorować?
Tymczasem Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie podaje takiej jednoznacznej granicy, twierdząc że nie ma wystarczających danych naukowych, które potwierdzałyby potrzebę ustalenia takiej twardej granicy.
- Cukier znajdujący się żywności czy napojów najczęściej nie jest naturalną jej częścią – wyjaśnia badaczka Esther González-Padilla. – Dodawany jest w procesie przetwarzania lub już na stole, gdy dosładzamy jedzenie. Nie jest więc absolutnie niezbędny w naszej diecie – podsumowuje. Jednocześnie dodaje, że aby ustalić jednoznaczną granicę dodawanego cukru do produktów, przez którą zmniejsza się spożycie mikroelementów, szwedzkie badania muszą zostać rozszerzone.
Dodajmy, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określiła, że w zdrowej diecie cukier nie powinien stanowić więcej niż 10 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a zmniejszenie ilości wolnych cukrów w diecie do poziomu poniżej 5 proc. może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne.
To co? Przechodzisz na dietę #nosugar? Pomyśl, zanim dodasz kolejną łyżeczkę cukru do herbaty!
Zobacz też: Zdrowe desery Anny Lewandowskiej. Niektóre przepisy na słodkości bez grama dodatkowego cukru!
1 z 4
Szkodliwe działanie cukru
Prowadzi do otyłości, chorób serca, jest jednym z powodów przedwczesnych zmarszczek. Zabiera wiele - nie daje w zamian nic jak tylko chwilowy zastrzyk energii. Cukier pod swoją słodką przykrywką podstępnie działa na naszą niekorzyść i zabiera nam młody wygląd. Jak zapobiec jego działaniu?
2 z 4
Uzależnienie od cukru - jak sobie z nim poradzić?
Cukier co prawda nie jest niezbędnym elementem diety, jednak całkowite wykluczenie go z codziennego jadłospisu dla wielu osób może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Jedni po prostu lubią słodkie rzeczy, inni - są od nich uzależnieni. Choć wydaje się, że uzależnienie dotyczy przede wszystkim używek, takich jak alkohol, tytoń czy narkotyki, to okazuje się, że cukier można postawić na równi z nimi. Dlaczego uzależniamy się od cukru? Jak rozpoznać, czy mamy ten problem? Podpowiadamy!
3 z 4
Niezdrowe jedzenie - na co powinniśmy uważać?
Niezdrowe jedzenie często znajduje się w naszym menu - u jednych sporadycznie, u innych częściej. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, jakie skutki dla organizmu powoduje spożywanie niezdrowych produktów. Nie zawsze też wiemy, które dokładnie posiłki mogą być dla nas niewskazane. W tym artykule znajdziesz informacje na temat szkodliwości niezdrowego jedzenia.
4 z 4
Fit naleśniki
Fit naleśniki mogą być równie smaczne co tradycyjne, wystarczy podejść do tematu w odpowiedni sposób. Niektóre osoby nawet bardziej cenią smak mąki innej niż biała pszenna, traktując zmniejszoną kaloryczność jedynie jako dodatkowy bonus. Niektóre receptury w ogóle nie wymagają bazowania na mące. Duże znaczenie mają także składniki, które wybierzemy do farszu. Zobacz przepis na fit naleśniki!