Co się stanie, gdy odstawisz cukier? – 5 zaskakujących zmian, które widać od razu
Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni. Cukier nie bez powodu jest często nazywany "białą śmiercią". Oprócz tego, ze zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, czy choroby serca, wywołuje też w organizmie stan zapalny, co przekłada się na wiele problemów ze zdrowiem. I z urodą - bo nasze cera nie pozostaje obojętna na jego działanie. Co się stanie, gdy zrezygnujemy z cukru? Będziecie zaskoczone!
Dlaczego potrzebujemy cukru?
Większość z nas, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jest uzależniona od cukru. W dodatku dotyczy to nie tylko miłośników słodkości. Cukier jest bowiem dodawany również do wielu innych produktów, o których nigdy nie powiedziałabyś, że są słodzone. Wystarczy wspomnieć choćby keczup czy jogurty. Tak zwany „ukryty cukier” często dodawany jest też do gotowych sosów sałatkowych, soków, pieczywa i produktów typu „light”. A wszystko po to, by poprawić ich smak. Cukier jest dla naszego mózgu pewnego rodzaju nagrodą. Zwiększa on ilość dopaminy - przekaźnika, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, sprawiając, że odczuwamy przyjemność, pobudzenie i satysfakcję. Nic dziwnego, że tak stymulowany organizm z czasem sam z siebie zaczyna domagać się cukru. Podobne działanie mają substancje psychoaktywne – i podobnie, jak w przypadku alkoholu czy narkotyków – cukier również nas uzależnia.
Co się stanie, gdy odstawisz cukier?
Początki są bardzo ciężkie. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni. By się o tym przekonać, wystarczy jednak choć na chwilę odstawić cukier. Okazuje się, że detoks cukrowy może być prawie tak dotkliwy jak odwyk od substancji psychoaktywnych. Przede wszystkim, nasz organizm nieustannie domaga się słodkiego smaku, nad czym ciężko zapanować w pierwszych dniach po rezygnacji z cukru. Mogą się też pojawić inne symptomy odstawienia, takie jak apatia, wycofanie, rozdrażnienie, senność, wahania nastrojów. Brzmi to dość przerażająco, jeśli jednak uda Wam się przetrwać najtrudniejszy okres, na pewno nie będziecie żałować swojej decyzji. Odstawienie cukru oznacza lepsze samopoczucie i mnóstwo benefitów dla zdrowia i urody. Jakich? Zajrzyjcie do galerii!
1 z 5
Zmieniają się twoje preferencje smakowe
Choć początkowo organizm wciąż domaga się słodkości, po około dwóch tygodnia cukrowego detoksu nasze preferencje smakowe zaczynają się zmieniać. Przede wszystkim, odczuwamy coraz mniejszą potrzebę sięgania po batoniki, ciasteczka i inne słodkości. Co więcej, to, bez czego do tej pory nie wyobrażałyśmy sobie życia, nagle okazuje się dla nas… za słodkie! Zaczynają nam też bardziej smakować inne produkty – na przykład surowe warzywa. Jeśli więc wątpicie, czy potrzebę słodkiego smaku da się w ogóle wyeliminować – to owszem, da się – ale wymaga to czasu.
2 z 5
Twoja cera będzie w znacznie lepszej kondycji
Świadomy wybór kosmetyków i odpowiednia pielęgnacja są ważne, ale Twoja cera nigdy nie będzie wyglądać idealnie, jeśli najpierw nie zadbasz o zdrową dietę. Jak pewnie się domyślasz, cukier niestety nie ma korzystnego wpływu na naszą skórę. Wystarczy jednak odstawić go choćby na chwilę, by dostrzec efekty gołym okiem. Skóra staje się wyraźnie gładsza i rozświetlona, znikają wypryski, a rozszerzone pory są o wiele mniej widoczne. To jak, może jednak odpuścisz tę babeczkę?
3 z 5
Masz więcej energii i łatwiej ci się skupić
To kolejny wspaniały efekt odstawienia słodyczy. Gdy już uporasz się z pierwszym, niezbyt przyjemnym etapem odwyku, nagle poczujesz zupełnie nowy przypływ energii. Będziesz też zdecydowanie bardziej uważna i łatwiej będzie ci się skupić na wykonywanych zadaniach. Efekt? Znacznie wyższa produktywność i lepsza organizacja czasu - czy może być lepiej?
4 z 5
Twój trening stanie się efektywniejszy
Cukier – zwłaszcza w dużych ilościach – działa zapalnie. A to, oprócz wielu szkodliwych reperkusji dla zdrowia, powoduje także nieprzyjemne puchnięcie i uczucie ciężkości. W efekcie aktywność fizyczna zamiast sprawiać przyjemność, powoduje, że organizm szybko się męczy – a efektów tej ciężkiej pracy jest jak na lekarstwo. Odstawienie cukru nie tylko ułatwia sam trening, ale sprawia również, że ćwiczenia są efektywniejsze. Może nie od razu zauważysz na brzuchu sześciopak, ale twoja sylwetka z pewnością będzie smuklejsza.
5 z 5
Lepsza pamięć i koniec problemów ze snem
To zaskakujące, na jak wiele obszarów naszego życia może wpływać uzależnienie od cukru. Jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, że dieta bogata w cukier utrudnia nam przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie. Podwyższony poziom cukru wpływa też na nasz rytm okołodobowy, powodując, że w ciągu dnia często chce nam się spać. A to z kolei powoduje, że często w nocy mamy problemy z zaśnięciem, zaś rano ciężko jest nam zwlec się z łóżka. Oczywiście kłopoty ze snem mogą wynikać też z wielu innych zaburzeń, jednak czasami wystarczy odstawienie cukru, by uregulować rytm okołodobowy.