Reklama

Pieczywo to podstawa naszego jadłospisu od stuleci. Nie rezygnuj więc z niego, ale wybieraj raczej ciemne, bo jest wartościowsze. Nie bój się, że od niego utyjesz. Kilogramów przybywa nam nie od chleba, ale od dodatków do niego, np. grubej warstwy masła.

Reklama
Z PEŁNEGO ZIARNA

Razowiec i graham to rodzaje pieczywa polecane przez dietetyków. Wypieka się je z białej mąki z dodatkiem otrąb lub razowej, która zawiera całe zmielone ziarna wraz z ich otoczkami i zarodkami. To właśnie one kryją w sobie bogactwo witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowej pracy komórek nerwowych oraz ważnych dla zdrowia pierwiastków, takich jak: żelazo, magnez, potas. Biała mąka jest w nie znacznie uboższa. Ciemne pieczywo jest wolniej trawione niż białe. W związku z tym poziom glukozy we krwi przez dłuższy czas utrzymuje się na tym samym poziomie. To zaś zapewnia na długo energię do pracy. Ponadto bogate jest w błonnik. Daje on uczucie sytości (pęcznieje w żołądku), reguluje pracę jelit i pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

DOBRE PIECZYWO

Chleb z wysokiej jakości mąki, upieczony na zakwasie lub z dodatkiem drożdży, jest trochę gliniasty, ale nie kruszy się i zachowuje świeżość przez tydzień. Jeśli jednak upieczony jest z kiepskiej mąki, z dodatkiem polepszaczy smaku i spulchniaczy, a proces jego produkcji jest maksymalnie skrócony, po 2 dniach nie nadaje się do jedzenia. Chleb, żeby był smaczny i nie pleśniał, musi mieć czas na wyrośnięcie. Nie powinien też być pospiesznie pieczony, bo wówczas w jego wnętrzu temperatura nie jest wystarczająco wysoka, żeby zniszczyć bakterie. Ale jak znaleźć dobry chleb? Zazwyczaj lepszy jest ten z małych piekarni, które przygotowują go zgodnie ze sztuką piekarniczą. Unikaj pieczywa pakowanego w torebki foliowe. Jeśli włożono je do nich jeszcze ciepłe, zebrała się w nich wilgoć sprzyjająca rozwojowi pleśni. Zrezygnuj z chleba o przedłużonej trwałości – pewnie jest nafaszerowany konserwantami. Przyjrzyj się uważnie pieczywu w ciemnym kolorze. Nie zawsze jest z razowej mąki. Piecze się je także z tańszej białej i dla koloru dodaje tzw. zaciemniacze, np. karmel.

ORKISZ ZNÓW MODNY
Reklama

Nazwana tak odmiana pszenicy zniknęła z pól w XX w., bo dawała niskie plony. Teraz powraca do łask. Okazało się, ze ziarno orkiszu zawiera duże ilości białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, witamin, biopierwiastków. Orkiszowe pieczywo jest lekkostrawne. Jadane regularnie obniża poziom cholesterolu, zapobiega kamicy żółciowej i anemii, wzmacnia odporność. Reguluje również poziom cukru we krwi, dlatego poleca się je diabetykom (zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę). Niestety, zawiera gluten, nie mogą więc jeść go osoby chore na celiakię. Z mąki orkiszowej robi się nie tylko chleb, ale i kasze, makarony, płatki. Może także posłużyć do przygotowywania potraw mącznych w domu.

Reklama
Reklama
Reklama