5 najbardziej popularnych diet na 2018
Nowy rok nowa ja? Jeśli macie ochotę spróbować nowej diety, oto ranking 5 diet, które szturmem wezmą rok 2018. Jakie to diety? Sprawdźcie!
- Redakcja
Jaka dieta będzie najbardziej popularna w 2018? Które diety można stosować długoterminowo? Czym różni się dieta TLC od DASH, a czym jest tak naprawdę fleksitarianizm? O diecie MIND pisałyśmy już niejednokrotnie, ponieważ to naprawdę działa. Sprawdźcie ranking 5 popularnych diet w 2018.
1 z 5
1. DASH dieta
Dieta DASH jest numer jeden w rankingu najpopularniejszych diet w USA w 2018 roku. DASH pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, bazuje na posiłkach ubogich w sól, a dokładnie sodu.
Sód podnosi ciśnienie (jego nadmiar zmusza organizm do szybkiego gromadzenia wody, by rozcieńczyć sód we krwi, a to powoduje zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych). Osoby stosujące DASH mogą przyjmować dziennie tylko 2300 miligramów sodu (pół łyżeczki soli kuchennej), muszą wyeliminować jedzenie słonych produktów. W zamian powinny wybierać produkty bogate w magnez i potas (pierwiastki niezbędne dla prawidłowej pracy układu krwionośnego), jeść dużo orzechów, warzyw strączkowych, szpinaku, bananów, ziemniaków, pomidorów. Wskazane jest mleko i nabiał niskotłuszczowy.
2 z 5
2. Dieta śródziemnomorska
Ta dieta odchudzająca zakłada, że aby pozbyć się nadwagi, należy spożywać 5 posiłków dziennie, dostarczając organizmowi najwyżej 40 g tłuszczu i 1200 kcal. Często nazywa się ją więc dietą 1200 kalorii. Podstawą są warzywa i owoce, kasze, makarony, ryby, owoce morza i pełnoziarniste pieczywo. Dieta śródziemnomorska jest numer dwa na liście popularnych w 2018.
3 z 5
3. Fleksitarianizm
Fleksitarianizm to numer trzy na liście diet, które zawojują rok 2018. W tej diecie bazujemy głównie na warzywach i produktach roślinnych. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na jedzenie ryb i mięsa. Fleksitarianizm ma chronić przed chorobami układu krążenia, cukrzycą i nowotworami. Sama nazwa wywodzi się od flexible i vegetarian, czyli elastycznego wegetarianizmu. Dieta opiera się na fasoli, tofu, jajkach, soczewicy, wszelkiej maści warzyw, nabiału, produktów pełnoziarnistych i naturalnych słodzików.
flexible i vegetarian i oznacza elastyczny wegetarianizm
4 z 5
4. Dieta TLC
TLC, czyli ang. Therapeutic Lifestyle Changes to dieta, którą można praktykować długoterminowo, a celem jest spadek masy ciała. Opracowali ją amerykańscy specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia. Rezygnuje się z jedzenia produktów kalorycznych na rzecz tych, które są bogate w błonnik ( najlepiej 24 gramy dziennie) i złożone węglowodany. Redukcja masy ciała ma być efektem pobocznym, chodzi o uniknięcie efektu jo-jo i zwyczajnie całkowita zmiana sposobu odżywiania się.
5 z 5
5. Dieta MIND
Dieta MIND ma zapobiegać zaburzeniom i chorobie Alzhaimera. Wytypowano więc 10 produktów żywieniowych, które należy od razu wprowadzić do swojego jadłospisu i 5, których należy się wystrzegać. Część z nich będzie też odpowiednia dla osób ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Cały jadłospis bazuje na dietach śródziemnomorskich, bo jak wiadomo, tam ludzie żyją dłużej w pełni sił (również umysłowych).
Jarmuż, szpinak, brokuły i kilka innych liściastych warzyw z przydomowego ogródka ma bardzo dużą zawartość witamin A i C. Jeśli będziemy je jadać co najmniej dwa razy w tygodniu jesteśmy na dobrej drodze do polepszenia pracy naszego mózgu. W idealnej diecie MIND powinno się je jednak jadać sześć i więcej razy w ciągu tygodnia.