5 dróg do spalenia 500 kcal
Ruch to zdrowie, ale też i pięknie ukształtowana figura. Wiele dyscyplin sportu nie tylko zapewni sprawność twoim mięśniom, lecz także zadba, byś mogła szybko pozbyć się nadmiernych krągłości i poszczycić zgrabną sylwetką. Podpowiadamy, jak osiągnąć to najłatwiej i najprzyjemniej.
- Claudia
1 z 6
cal1
Ruch to zdrowie, ale też i pięknie ukształtowana figura. Wiele dyscyplin sportu nie tylko zapewni sprawność twoim mięśniom, lecz także zadba, byś mogła szybko pozbyć się nadmiernych krągłości i poszczycić zgrabną sylwetką. Podpowiadamy, jak osiągnąć to najłatwiej i najprzyjemniej. Być w formie i kształtować fiurę – jest na to wiele sposobów. Oto krótki przewodnik po dyscyplinach sportu, które można uprawiać na świeżym powietrzu, z radami na lepsze spalanie tłuszczu. Spróbuj ułożyć sobie trening w sposób urozmaicony – wówczas wzrośnie szansa, że wytrwasz w swoich postanowieniach. Aby dojść do formy albo ją utrzymać, powinnaś trenować 3 razy w tygodniu i podczas każdego treningu spalić ok. 500 kcal. Ile czasu jest na to potrzebne, zależy od rodzaju dyscypliny sportu. Nasz przewodnik pomoże przy komponowaniu planu treningu: np. w poniedziałek aquaaerobik, w środę tenis, a w weekend jazda na rowerze. To nie tylko sprawi ci radość, ale okaże się szczególnie efektywne, gdyż organizm będzie musiał się przestawiać na coraz to nowe obciążenia. Warto również skorzystać z dodatkowych rad, jak uczynić daną dyscyplinę jeszcze bardziej skuteczną i dzięki temu spalić jeszcze więcej tkanki tłuszczowej.
2 z 6
1. PŁYWANIE
Intensywny ruch w wodzie jest szczególnie zdrowy, ponieważ odciążone są przy tym wszystkie stawy. Trzeba jednak mieć dobrą technikę pływacką, bo inaczej można sobie nawet zaszkodzić. Typowy błąd: gdy podczas pływania żabką zbyt wysoko podnosisz głowę ponad wodę, może to prowadzić do bólu karku. Każdy, kto chce nauczyć się pływać różnymi stylami albo swoją wiedzę odświeżyć, powinien pytać na basenie o kursy lub wykupić kilka lekcji z trenerem. 54 MIN - PLAN SPALANIA Początkujący pływają ok. 5 minut żabką albo stylem grzbietowym bądź 3 minuty kraulem, potem minuta przerwy. Zaczynaj od pół godziny, potem czas stopniowo wydłużaj. Kto ma ochotę, może co 2 nawroty zmieniać styl. EKSTRABONUS: Można dodatkowo wzmocnić ramiona czy pracę nóg, pływając z deską lub pływakiem. Warto też wykonać kilka ćwiczeń w wodzie, np. pionowe oraz poziome nożyce, opierając się o krawędź basenu. Podczas wakacji dobrze jest zamienić basen na zbiorniki naturalne: lekko falujące morze lub jezioro, czy pływać pod prąd w rzece o łagodnym nurcie. To zwiększy wydatek energii.
3 z 6
2. TENIS
Kto oglądał mecze Agnieszki Radwańskiej, ten wie: gra w tenisa wymaga treningu. Aby móc grać, trzeba najpierw poznać technikę, najlepiej z trenerem. Dlatego zalecamy wstąpić do klubu tenisowego. Kto ma już doświadczenie, może także bez problemu wynają kort. Podczas wakacji za granicą z pewnością znajdziesz idealne korty przy wielu hotelach, bo dlaczego nawet na urlopie nie sięgnąć po rakietę? Obciążenie jest podobne jak przy badmintonie; ponieważ jednak gra się na większym placu, przeważnie wysiłek jest większy. Szczególna korzyść: gdy tak się szaleje na kor cie, można także psychicznie odreagować nagromadzone w ciągu dnia stresy. 60 MIN - PLAN SPALANIA Na początek 10 minut rozgrzewki i 5 minut gry rozgrzewającej mięśnie. Mecz ma dwa sety. Jeśli wystarczy jeszcze czasu, można potrenować techniki uderzania. EKSTRABONUS: Wypróbuj trik, który pozwoli ci uniknąć tzw. łokcia tenisisty i przerwy w treningach. Zmęczone ramię wyciągnij przed siebie, zaciśnij pięść, chwyć ją drugą ręką i ciągnij do siebie. Trzymaj napięte przez ok. 20 sekund. dzone w ciągu dnia stresy. 60 MIN Na początek 10 minut rozgrzewki i 5 minut
4 z 6
3. JAZDA NA ROWERZE
Czy pedałujemy jedynie na krótkich dystansach, czy wybieramy się na wielodniowe wycieczki urlopowe – jazda na rowerze jest zawsze zdrowa i przyjazna dla środowiska. W jej trakcie stawy kolanowe „smarują się”, ale nie są nadmiernie obciążane. Jednocześnie ruch korbowy zapobiega chorobom żył. Ważne jest, aby naciskać na pedały w równym rytmie. Idealne jest 80–100 obrotów na minutę. Kto jeździ sportowo, może posługiwać się komputerkiem rowerowym obliczającym, jak najlepiej osiągnąć dobre wyniki. 66 MIN - PLAN SPALANIA Powoli ruszaj, aż osiągniesz prędkość treningową. Co 10 minut nieco zwiększaj tempo, a potem powracaj do stałego. Po godzinie takiej jazdy wyraźnie zwolnij. EKSTRABONUS: Znowu czerwone światło? Takie częste ruszanie z miejsca w ruchu miejskim moż- na wykorzystać jako trening dla mięśni – krótkie, silne obciążenia wzmacniają siłę nóg. obliczającym, jak najlepiej osiągnąć dobre wyniki. 66 MIN Powoli ruszaj, aż osiągniesz prędkość
5 z 6
4. ROLKI
Modny sport lat 90. zamienił się w prawdziwy trening dla lubiących szybkość. Wiele dużych miast w ciepłe letnie noce organizuje „blade- nights”, zamykając ulice dla ruchu. Rolki należą do sportów wytrzymałościowych, oszczędzających stawy, a ćwiczone są przede wszystkim pośladki i nogi. Speedskaterzy jeżdżą z pochyloną sylwetką – kto jednak ma problemy z plecami, przy ćwiczeniach powinien być wyprostowany. Ponieważ podczas jazdy można osiągnąć naprawdę sporą szybkość, należy koniecznie zakładać ochraniacze (na kolana, nadgarstki i łokcie oraz kask na głowę). Dodatkowy plus tego sportu podczas upałów: pęd powietrza chłodzi i raczej nie dostaje się zadyszki. 66 MIN - PLAN SPALANIA Na początek 5 minut rozgrzewki, potem powoli zwiększaj tempo. Według upodobania co 5 minut można przez 2 minuty jechać dużo szybciej, potem znowu wolniej. Po godzinie trzeba zdjąć rolki i wykonać ćwiczenia rozciągające. EKSTRABONUS: Na płaskim odcinku możesz pobawić się w robienie dodatkowych figur, np. piruetów czy podskoków. Warto powtarzać taką zabawę przez 3 minuty – zawsze na początku i końcu treningu.
6 z 6
5. NORDIC WALKING
To już nie jest sport dla emerytów: marsz z kijkami jest świetnym treningiem – jeśli uprawia się go z pewną intensywnością. Założeniem jest posiąść dobrą technikę i znaleźć dynamiczny rytm – większość chodziarzy ciągnie za sobą kijki albo chodzi po prostu za wolno. Dlatego opłaca się pójść na kurs dla początkujących. Duża zaleta w stosunku do innych rodzajów sportu: oprócz wytrzymałości zyskujemy także wzmocnienie ok. 90 proc. mięśni, jednocześnie ruch jest tak łagodny, że nadaje się dla ludzi z nadwagą lub mniej wytrenowanych. 75 MIN PLAN SPALANIA Na początek 10 minut rozgrzewki, potem pół godziny szybkiego marszu, w końcu 5 minut przerwy. Drugą połowę treningu układamy według stanu kondycji: lepiej chodzić krócej a intensywniej, niż oszczędzając siły, zaliczać wolno kolejne kilometry. EKSTRABONUS: W normalny chód wpleć co najmniej trzy dodatkowe przeszkody: jakieś schody, kilka pompek na parkowej ławce albo strome podejście. I z każdym tygodniem zwiększaj obciążenie.