3 zaskakujące powody, dlaczego ZAWSZE wracamy do tej samej wagi
Zrzucenie zbędnych kilogramów to dopiero połowa sukcesu. Prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie nowej wagi. Dlaczego tak często dopada nas efekt jo-jo? Oto 3 powody, o których nie miałaś pojęcia!
- Redakcja
Jeśli kiedykolwiek próbowałaś zrzucić więcej kilogramów, wiesz, że osiągnięcie tego celu to dopiero początek. Prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie nowej wagi, co niestety zwykle kończy się porażką. Dlaczego tak często dopada nas efekt jo-jo? Jak się okazuje, istnieje szereg czynników, które powodują, że z jakiegoś powodu, twój organizm zawsze dąży do tego, by wrócić do swojej poprzedniej wagi – niezależnie od tego, czy w ostatnim czasie znacząco schudłaś, czy też przybrałaś na wadze.
Dlaczego tak się dzieje?
Mechanizm jest prosty: jeśli zmniejszysz ilość przyjmowanych kalorii i przejdziesz na bardziej restrykcyjną dietę, twój metabolizm zwolni - i w efekcie jesteś mniej aktywna (w ten sposób twój organizm zaczyna oszczędzać energię). Z kolei jeśli zaczynasz jeść więcej, twój metabolizm przyspiesza i masz większe pokłady energii, co ostatecznie powoduje, że szybko wracasz do swojej poprzedniej wagi. Czy to oznacza, że niezależnie od twoich starań zawsze będziesz ważyć tyle samo? Tak, ale da się to zmienić. Wystarczy wiedzieć, jakie czynniki mają największy wpływ na twoją wagę i w jaki sposób ją determinują. Oto 3 zaskakujące powody, dlaczego zawsze wracamy do tej samej wagi – i kilka sposobów, by się im nie poddać.
1 z 3
Hormony
Hormony mają istotny wpływ na to, w jaki sposób organizm magazynuje tłuszcz. Przede wszystkim jednak są przekaźnikami informacji o uczuciu sytości lub głodu. Odpowiadają za to dwa hormony: leptyna (która informuje mózg o tym, że jesteśmy syci) i grelina (przekazuje sygnał, że jesteśmy głodni). Gdy poziom greliny się zwiększa, zaczynamy odczuwać głód. Jeśli gospodarka hormonalna nie funkcjonuje prawidłowo, grelina i leptyna wysyłają niewłaściwy komunikat, przez co często chce nam się jeść, pomimo tego, że jesteśmy syci. Co możesz z tym zrobić? Dobra wiadomość jest taka, że uregulowanie hormonów jest znacznie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. By to osiągnąć, na dobry początek zacznij prowadzić regularny tryb życia. Wysypiaj się, ćwicz regularnie, zadbaj o to, by się mniej stresować i postaw na bogatą w błonnik, niskotłuszczową dietę. Obserwuj swój organizm i daj mu to czego potrzebuje, zanim hormony dojdą do głosu.
2 z 3
Ujemny lub dodatni bilans energetyczny
Jeśli chcesz uzyskać optymalną wagę, ilość spożywanych kalorii powinna odpowiadać energii, jaką spalasz na codzienne aktywności. Osoby, które prowadzą siedzący i mało aktywny tryb życia będą potrzebować o wiele mniej kalorii niż ci, którzy pracują fizycznie lub poświęcają dużo czasu na trening. W teorii więc tymczasowe ograniczenie dostarczanych kalorii i intensywne ćwiczenia powinny spowodować utratę wagi. W praktyce – często przynosi to krótkotrwałe efekty, po których następuje powrót do poprzedniej wagi. Co możesz z tym zrobić? Przede wszystkim unikaj drastycznych diet i wszelkich działań, które mają szybko zagwarantować efekt. Jedynym sposobem na trwałe zmniejszenie wagi jest stopniowa zmiana nawyków i utrzymanie ich przez cały czas. Zamiast zmieniać wszystko z dnia na dzień, krok po kroku wyklucz z diety to, co niezdrowe i powoli przestawiaj się na aktywniejszy tryb życia. Gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych może całkowicie rozregulować twój układ hormonalny, a w efekcie utrata wagi będzie jeszcze trudniejsza.
3 z 3
Geny
Na ten czynnik właściwie nie mamy wpływu, ale spokojnie – spośród całej wymienionej trójki, geny w najmniejszym stopniu determinują naszą wagę. Choć prawdą jest, że w niektórych przypadkach to właśnie geny decydują o tym jak i gdzie odkłada się tkanka tłuszczowa. Jak możesz to zmienić? No cóż, z genetyką raczej nie ma co dyskutować. Ale najgorsze co możesz zrobić to uznać, że nadwagę w masz w genach i w związku z tym nic się w tej materii nie zmieni. Jeśli będziesz przekonana, że z powodu genów jesteś skazana na porażkę, nawet nie spróbujesz zwalczyć o wymarzoną sylwetkę. To, co możesz zmienić to twoje nastawienie, dzięki któremu uda ci się utrzymać stałą wagę, a nawet nieco ją zmniejszyć.