10 sposobów jak schudnąć na wiosnę
Kogo by nie zapytać, każdy ma własne „sprawdzone” sposoby na to, jak schudnąć na wiosnę. Tylko w takim razie jak to się dzieje, że to pytanie pada co roku? Prawda jest taka, że jest tylko jeden sprawdzony sposób na schudnięcie, który sprawi, że z nadplanowymi kilogramami rozprawimy się raz na zawsze, a nie tylko w perspektywie nadchodzącego sezonu.
- Michał Wrzosek - - dietetyk sportowy i kliniczny, trener
Mamy wiosnę! Czas, kiedy wielu z nas budzi się do życia, a ładna pogoda i dużo słońca poprawia nastrój oraz motywuje do działania. Z reguły też jest to czas kiedy decydujemy się na zmianę naszej diety, aby móc świetnie prezentować się w letnich ubraniach oraz dobrze czuć się w swoim ciele jadąc na wakacje. Jeśli od dawna próbujesz pozbyć się zbędnych kilogramów, a mimo stosowania wielu diet nie widzisz efektów to świetnie trafiłaś. To najlepszy czas na zmianę! Aby pomóc Wam w osiągnięciu celów związanych ze zmianą stylu życia na prozdrowotny mam dla Was kilka porad, jak schudnąć na wiosnę oraz utrzymać zdrowe nawyki na stałe.
Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener. Autor bloga michalwrzosek.pl
1 z 9
Wprowadź deficyt energetyczny
Jeśli chcemy schudnąć, to oprócz zmiany nawyków żywieniowych należy wprowadzić deficyt energetyczny do naszej diety. Do tego niezbędne jest oszacowanie zapotrzebowania i wydatku kalorycznego. Deficyt jest podstawą odchudzania, bo nawet jedząc zdrowe produkty, ale w dużej ilości nie liczmy na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Jak zapewne już wiecie nie tyjemy od konkretnych produktów, ale od nadmiaru kilokalorii w diecie.
2 z 9
2. Dieta zbilansowana dopasowana do potrzeb organizmu do podstawa
Diety odchudzające często zmuszają nas do dużych ograniczeń makroskładników – często słyszymy, że dieta niskotłuszczowa czy niskowęglowodanowa pomogą nam szybko schudnąć. Natomiast skuteczna dieta to taka o dopasowanej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów do potrzeb organizmu. Węglowodany są głównym źródłem energii, dlatego łącząc dietę z intensywnym wysiłkiem fizycznym w Twoim jadłospisie nie może zabraknąć ich dobrych źródeł. Redukcja jest o wiele łatwiejsza, gdy do każdego posiłku dodamy źródło białka. Ma ono wysoki współczynnik sytości, co powoduje zmniejszanie łaknienia. Nie zapominaj też o dobrej jakości tłuszczach w diecie. Oprócz funkcji energetycznych odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego.
3 z 9
Postaw na produkty wysokiej jakości
Nie tylko zadbaj o kaloryczność diety, ale i o jej jakość. Wyeliminuj lub ogranicz cukier, węglowodany rafinowane oraz żywność wysoko przetworzoną bogatą w tłuszcze trans. Nie kupuj gotowych dań, fast food’ów czy słodyczy na gorsze dni, a zapasów pozbądź się z domu. Jasne, że ugotowanie posiłku samemu to większy wysiłek, ale jaka satysfakcja i nauka zdrowych nawyków. Kieruj się zasadą kupowania produktów jednoskładnikowych, z których skomponujesz zdrowy posiłek. Są to warzywa, owoce, kasze, nasiona roślin strączkowych, nieprzetworzone mięso, olej roślinne czy orzechy. Zadbaj o to, aby twój talerz był kolorowy, zwłaszcza, że sklepach pojawia się coraz więcej sezonowych warzyw i owoców. Komponując posiłek pamiętaj o lawirowaniu między grupami produktów i staraj się odkrywać nowe smaki.
4 z 9
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
Odpowiednia podaż wody w ciągu dnia pomaga w odchudzaniu. Woda reguluje poczucie pragnienie, które bardzo często mylimy z poczuciem głodu. Dodatkowo odpowiednie nawodnienie mechanicznie wypełnia żołądek, a wypijanie szklanki wody przed posiłkiem sprzyja spożyciu mniejszej ilości kilokalorii. Regularne picie wody w ciągu dnia reguluje nasz metabolizm. Badania naukowe sugerują, że nawyk picia wody (około 2 litrów dziennie) zapobiega nadwadze i otyłości oraz ułatwia proces redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego już teraz sięgnij po kilka łyków wody!
5 z 9
Pamiętaj o aktywności fizycznej
Celem utraty masy ciała nie jest jedynie utrata zbędnej tkanki tłuszczowej, ale również wymodelowanie sylwetki. Do tego niezbędna jest aktywność fizyczna. W szczególności polecam włączenie treningu siłowego, który pomoże nam utrzymać i wzmocnić tkankę mięśniową, a jednocześnie pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. Jednak nie jest to jedyna opcja, każdy powinien znaleźć taki sport, który będzie lubił. Dodatkowo wprowadzając aktywność fizyczną generujesz większe zapotrzebowanie energetyczne. Przyjmuje się, że trening wykonywany 3-4 razy w tygodniu będzie wystarczający. Pamiętaj również o spontanicznej aktywności fizycznej. Zmorą obecnego trybu życia większości z nas jest siedząca praca i przemieszczanie się samochodem lub innymi środkami transportu. Zacznij spacerować, energicznie sprzątać mieszkanie czy idź na basen z rodziną, a efekty zobaczysz szybciej.
6 z 9
6. Wysypiaj się
Sen jest najlepszą formą regeneracji i odpoczynku dla naszego organizmu. Uznaje się, że osoby dorosłe powinny poświęcać 7-9 godzin na dobę na sen. Wydaje się to bardzo dużo, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nie mamy na nic czasu. Jednak okazuje się, że bardziej efektywne dla Ciebie będzie poświęcenie czasu na sen niż wykonywanie treningu, gdy jesteś bardzo zmęczona po całym tygodniu stresu i niedosypiania. Niedobór snu negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, obniżając stężenie leptyny a podnosząc stężenie greliny. W konsekwencji prowadzi to do zwiększaniu uczucia głodu, co znacznie utrudnia odchudzanie.
7 z 9
Ustal swój cel
Sformułowanie celu to powinien być początek naszej drogi w kierunku zdrowej sylwetki. Dobrze zdefiniowany cel powinien być określony w czasie, konkretny, atrakcyjny dla Ciebie oraz możliwy do osiągnięcia. Co ważne, bądź też świadoma trudności, które na pewno napotkasz realizując swoje założenia. Jednak, gdy masz przed sobą wcześniej ustaloną wizję, byle niepowodzenia nie będą Ci straszne.
8 z 9
Zadbaj o codzienną dawkę motywacji
Motywatorów jest wiele i każdy na pewno znajdzie swój. Dla jednych są to spadające na wadze kilogramy, dla innych poprawa samopoczucia czy może zwiększenie wydolności i siły na treningach. Powinniśmy bazować na dążeniu do naszego celu, a nie przejmować się potknięciami. Jesteśmy tylko ludźmi,a droga do celu nie zawsze jest usłana różami. Motywacja pozwoli skupić się na czynnikach determinujących sukces i krok po kroku dążyć do założonego celu.
9 z 9
Zdrowe odżywianie jako zmiana nawyków żywieniowych
Aby wytrwać na diecie potrzebne jest odpowiednie podejście do diety. Osoby chcące zawalczyć o swoje zdrowie i zmianę masy ciała powinny zadbać o odpowiednią świadomość żywieniową. Dieta odchudzająca to nie jest krótki okres w życiu, który oby jak najszybciej się skończył z oczekiwanymi rezultatami. Podczas diety uczymy się zdrowego i racjonalnego podejścia do żywienia, odnajdujemy aktywność fizyczną, która sprawia nam przyjemność oraz przede wszystkim dbamy o siebie. Skoro decydujesz się wprowadzić zmiany do swojego stylu życia, niech będą one stałe.