10 powodów, przez które tyjesz
Niby jesz normalnie, a kilogramów przybywa? Może przyczyną są twoje utrwalone przyzwyczajenia?
1 z 10
Nie jesz śniadań
Śniadanie powinnaś zjeść maksymalnie do godziny po obudzeniu się rano. Ten posiłek reguluje metabolizm na cały dzień. Nie warto z niego rezygnować.
2 z 10
Za dużo czerwonego międa
Nie tylko smażone, ale również pieczone mięso powinno być jednym z wielu elementów twojego menu. Dieta powinna być zrównoważona! Nie zapominaj o rybach i drobiu.
3 z 10
Smażysz zamiast piec czy dusić
Smażone na tłuszczu jedzenie, kotlety w panierce - te kalorie trudno policzyć i zupełnie o nich zapominasz! Tymczasem pieczone potrawy są równie smaczne, zdrowsze i do tego często prostsze do przygotowania.
4 z 10
Niezdrowe przekąski
Nie masz czasu, więc gdy czujesz głód jesz cokolwiek. I to w niekontrolowanych ilościach... W rezultacie czujesz się najedzona tylko przez chwilę. Szybko też daje o sobie znać wyraźny spadek energii.
5 z 10
Jesz owoce, ale o nieodpowiednich porach
Powinno się jeść owoce. Możesz nimi zastępować przekąski. Uważaj jednak na to, w jakich godzinach po nie sięgasz i w jakich ilościach je jesz. Godzina 22:00 nie jest odpowiednim momentem na pochłonięcie kiści winogron...
6 z 10
Nie skupiasz się na jedzeniu
Sposób jedzenia jest bardzo ważny. Powolne i dokładne gryzienie gwarantuje szybszą przemianę materii. Twój mózg odbiera sygnał o tym, że jest najedzony dopiero po 15 minutach, dlatego nie spiesz się! Jedząc przed telewizorem czy komputerem pochłoniesz kolejne porcje lekceważąc uczucie zaspokojenia głodu
7 z 10
Co za dużo, to niezdrowo...
Nawet pyszne i zdrowe suszone owoce mogą być przyczyną nadwagi, jeśli będziesz jeść je w nadmiarze. Komponując codzienny jadłospis staraj się zachować zrównoważone proporcje i rozsądne wielkości porcji.
8 z 10
Jesz za dużo słodyczy
Niby to oczywiste, a tak trudno całkowicie z nich zrezygnować. Nie kuś losu! Nie kupuj słodyczy do domu i nie trzymaj "awaryjnego" batonika w biurku w pracy.
9 z 10
Nie uważasz na węglowodany
Nie zwracasz uwagi na to, czy jesz węglowodany proste czy złożone. Te pierwsze dają energie tylko na chwilę, drugie staną się paliwem na kilka godzin. Węglowodany musisz spalić od razu, w przeciwnym wypadku odłożą się w postaci kolejnych dodatkowych kilogramów. Właśnie dlatego sięgamy po nie rano, a nie wieczorem.
10 z 10
Za mało śpisz
4 czy nawet 6 godzin na dobę zdecydowanie nie wystarczy! Metabolizm zwalnia, przerwy w jedzeniu pomiędzy kolacją a śniadaniem są znacznie krótsze niż powinny, a do tego organizm nadrabia deficyt snu większym łaknieniem.