Wystrój wnętrza- kilka podstawowych zasad
Urządzasz swoje pierwsze mieszkanie? A może zdecydowałaś się na remont odkładany od lat? Zastanawiasz się nad wyborem kolorów, podłóg, terakoty? Sama nie wiesz na jaki styl się zdecydować? Urządzenie mieszkania ze smakiem to niełatwe zadanie...podpowiemy wam co robić aby stworzyć miłe i gustowne wnętrze.
1 z 9
house
Urządzasz swoje pierwsze mieszkanie? A może zdecydowałaś się na remont odkładany od lat? Zastanawiasz się nad wyborem kolorów, podłóg, terakoty? Sama nie wiesz na jaki styl się zdecydować? Urządzenie mieszkania ze smakiem to niełatwe zadanie...podpowiemy wam co robić aby stworzyć miłe i gustowne wnętrze.
2 z 9
styl
MIESZANKA STYLÓW Modna obecnie tendencja to mieszanie stylów. Wymaga to jednak wyczucia i smaku, połączenie zbyt wielu tendencji może bezlitośnie obnażyć brak gustu. Aby uniknąć efektu „sprzątania strychu” należy znaleźć temat przewodni i powiązanie między poszczególnymi elementami wystroju- może to być epoka, materiał (surowe drewno, szkło, plastik, metal) czy kolor (nie więcej niż 2,3). Uwaga: na meble otrzymane w spadku i różnego rodzaju bibeloty-prezenty, które nie pasują do wnętrza. Postarajcie się ograniczyć ich ilość i postawić je w takich miejscach gdzie najmniej rzucają się w oczy.
3 z 9
kolor_01
DOBÓR KOLORÓW Zbyt duża ilość kolorów zabija kolor ! Najlepiej ograniczyć się do 2 czy 3 barw. Wybierz kolor podstawowy i dorzuć 1 lub 2 kolory uzupełniające (dodatki typu poduszki, lampiony, abażury) Jeśli chcesz aby wnętrze wydawało się jasne nie maluj całego pomieszczenia jednym żywym kolorem. Jedna lub dwie ściany połączone z bielą lub bardzo jasnym kolorem w odcieniu tego żywego dadzą efekt przestrzeni i optycznie powiększą pomieszczenie. Uwaga na motywy! Jeśli masz chęć na taką dekorację pozostań przy jednym motywie…i zachowaj umiar!
4 z 9
tekstura
ŁĄCZENIE FAKTUR Podobna rada- nie używać zbyt wielu w jednym pomieszczeniu ! Farba matowa, błyszcząca, tapeta, farba z efektami…zbyt duża ilość faktur, materiałów daje efekt ciężkości i bałaganu. Jeśli chcesz je połączyć we wnętrzu, nie wybieraj (podobnie jak w przypadku kolorów) więcej niż dwóch. Mimo, że poszczególne pomieszczenia są rozdzielone, oko je zapamiętuje i podświadomie szuka powiązań. W pokojach- nawet jeśli każdy ma mieć odrębny charakter, postaraj się zachować jeden wspólny element- np. taka sama podłoga na całym poziomie mieszkania.
5 z 9
sufit
KOLOROWY SUFIT Najkorzystniejszy efekt daje sufit pomalowany na biało- dodaje to wysokości i przestrzeni w pomieszczeniu. Sufit w żywym kolorze "zamyka" wnętrze- sprawia, że jest ono ciężkie i przytłaczające. Jeżeli jednak upierasz się przy kolorowym suficie, wybierz kolor jaśniejszy niż ścian, ponadto dla lepszego odbicia światła wybierz farbę matową. Uwaga na kolory zbyt ciemne- światło żyrandola nie będzie się ładnie rozprzestrzeniać.
6 z 9
podloga
WSZYSTKO ODNOWIONE...OPRÓCZ PODŁOGI Ściany, meble, kuchnia…wszystko odnowiłaś oprócz podłogi…Stara wykładzina, porysowany parkiet, popękana terakota- to wystarczy, żeby zepsuć cały efekt. Robiąc remont mieszkania odśwież (wymień) podłogę- oczywiście jeśli jej stan tego wymaga. Jeżeli twój budżet jest ograniczony wykorzystaj tańsze materiały- nowoczesne linoleum może dać naprawdę doskonały efekt. Kolor: trzymaj się neutralnej i jednolitej kolorystyki. Bardzo dobry efekt daje zastosowanie tego samego koloru podłogi we wszystkich pomieszczeniach- włączając w to kuchnię i łazienkę.
7 z 9
pokojpink
WNĘTRZE WPROST Z GAZETY Zdarza się, że przy okazji zmiany wystroju i remontu mieszkania urządzamy je dokładnie tak jak z katalogu. Takie mieszkanie nie ma charakteru, jest zimne i bezosobowe. Perfekcyjne powielanie jednego motywu (marynistyczny, prowansalski…) w najmniejszych detalach i w każdej możliwej formie daje wrażenie przeładowania przestrzeni, ogólnego bałaganu i ostatecznie obnaża bezlitośnie brak stylu. Mały wyjątek: pokoje dziecinne gdzie możecie do woli przesadzać i stworzyć na przykład pokój księżniczki czy zamek rycerski
8 z 9
zaslona_02
DEKORACJA OKIEN Dekoracja okna jest wykończeniem wnętrza, zatem odpowiednie dobranie tego elementu do stylu jest niezmiernie ważne. Niegustowne zasłony mogą zepsuć cały efekt twojej pracy. Zasłony powinno wybierać się na samym końcu- kiedy już ustawisz wszystkie meble i bibeloty. Dopasuj ich styl do charakteru mieszkania, a także do wielkości okna. Nie powinny „zamiatać” podłogi ani też być zbyt krótkie. W rustykalnym wnętrzu doskonale będą się komponowały ciężkie zasłony, natomiast lekkie, transparentne woale czy ekrany będą pasowały do mieszkania urządzonego w stylu zen.
9 z 9
kanapa_04
ZA DUŻO MEBLI W POMIESZCZENIU Bufet, biblioteka, duży stół, rozłożysta kanapa...Błędem jest umieszczanie w jednym pomieszczeniu kilku mebli o dużych rozmiarach. W efekcie takie wnętrze wygląda na zatłoczone. Oczywiście nie musisz od razu pozbywać się wszystkich mebli- wystarczy ograniczyć ich liczbę do jednego, maksymalnie dwóch ( w zależności od powierzchni) w danym pomieszczeniu. Aby powiększyć optycznie przestrzeń: wybieraj meble niskie, w jasnych kolorach, dodaj lustra aby pogłębić to wrażenie.