Wypowiedzenie to nie koniec świata
Masz umowę na czas nieokreślony, a szef postanowił cię zwolnić? Walcz o lepsze warunki np. dłuższy okres wypowiedzenia! Możesz postawić pracodawcy ultimatum – albo lepsze warunki, albo spotkacie się w sądzie.
- Małgorzata Safuta, Naj
W JAKIM TERMINIE MOŻNA WNIEŚĆ POZEW
Musisz to zrobić w ciągu 7 dni lub 14 dni, jeśli pracodawca rozwiązał z tobą umowę o pracę bez wypowiedzenia (ze skutkiem natychmiastowym). Termin odwołania liczy się od dnia, w którym pracodawca doręczył ci pismo wypowiadające umowę o pracę lub zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeśli wymówienie dostałaś listem poleconym i odmówiłaś jego przyjęcia, to powyższe terminy zaczynają biec od dnia, w którym pracodawca wysłał list. Jeśli odwołasz się po tym terminie – sąd oddali twój pozew. Może jednak zdarzyć się tak, że nie wniosłaś pozwu w terminie, bo np. byłaś chora, zdarzyła się powódź, nastąpiły przerwy w komunikacji czy też informacja o terminie, znajdująca się w piśmie wypowiadającym umowę o pracę, była myląca. W takich sytuacjach możesz wnieść do sądu wniosek o przywrócenie terminu odwołania się od decyzji pracodawcy, jeśli wykażesz w tym wniosku okoliczności to uzasadniające. Pamiętaj, aby składając wniosek o przywrócenie terminu, jednocześnie złożyć swój pozew.
ROSZCZENIA MAJĄTKOWE
Jeśli natomiast żądasz od pracodawcy spełnienia pewnych roszczeń majątkowych, np. wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w momencie rozwiązania stosunku pracy, to pozew o jego zapłatę musisz wnieść do sądu przed upływem 3 lat od rozwiązania stosunku. Po tym czasie nastąpi przedawnienie.