Reklama

Palmy przystosowane do domowej hodowli osiągają znacznie mniejsze gabaryty, niż ich siostry w ciepłych krajach. Nie oznacza to jednak, że nie mają swojego uroku. Oto kilka propozycji.

Reklama

Palma kokosowa
Choć nazwa może sugerować, że w naszym domu lada moment pojawią się dorodne kokosy, to nic z tego. Palma kokosowa, z racji pochodzenia, jest rośliną wymagającą i trudną w hodowli. Potrzebuje bowiem bardzo dużej wilgotności powietrza, którą nie tak łatwo zapewnić. I tu tkwi problem, bo suche powietrze powoduje szybką utratę ładnego wyglądu. Liście zaczynają zasychać. Jeśli jednak, mimo tego, zdecydujemy się na nią, to pamiętajmy, by ustawić ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Pod żadnym pozorem nie ograniczajmy jej dostaw wody. Nie tylko podlewajmy ją obficie, dbając o stałą wilgotność podłoża, ale też spryskujmy liście. Miejmy też koniecznie na uwadze, by temperatura w pomieszczeniu w porze wiosenno-letniej wynosiła około 22 stopni Celsjusza, a w jesienno-zimowej ok. 20. Niska temperatura w połączeniu z dużą stałą dawką wody spowoduje pleśnienie „orzecha”, a palma kokosowa zacznie nam obumierać.

Waszyngtonia nitkowata
Idealna do dużych salonów. Jej rozłożyste, piękne liście, z których zwisają długie włókna, to nie lada efekt wizualny przywodzący na myśl tylko i wyłącznie wypoczynek. By cieszyć nią oczy, musimy zatroszczyć się o obfite nawadnianie, ale wyłącznie poza sezonem zimowym. W tym czasie natomiast podlewamy nieco rzadziej. Waszyngtonia, podobnie jak palma kokosowa, lubi zraszanie. Śmiało więc możemy chwytać w dłoń zraszacz i nie odbierać jej tej przyjemności. Postawmy ją w dość jasnym miejscu, ale bez narażania na bezpośrednie działanie słońca. Temperatura powietrza powinna wynosić około 22 stopni Celsjusza. Zimą natomiast palma preferuje bardzo niską temperaturę, około 5-6 stopni. Latem możemy wystawić waszyngtonię na balkon lub taras.

Palma daktylowa
Daktylowiec gości w naszych domach bardzo często. Najlepiej do warunków mieszkaniowych przystosowuje się daktylowiec kanaryjski. Rośnie dość wolno. Lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Optymalna temperatura dla wzrostu to powyżej 20 stopni Celsjusza. Zimować natomiast powinien w warunkach znacznie chłodniejszych, około 5 stopni. Co ważne, ten daktylowiec osiąga spore gabaryty, więc jego hodowla w mieszkaniu jest właściwie tylko stanem przejściowym dla późniejszego zdobienia tarasu. We wnętrzu natomiast sprawdzi się uprawa daktylowca karłowatego lub niskiego.

Reklama

Palmy, bez wątpienia, zasługują na to, by docenić ich dekoracyjną wartość i niezwykły urok. Pozwólmy im zatem rozgościć się majestatycznie w naszych salonach.

Reklama
Reklama
Reklama