Wakacje od kredytu hipotecznego
Może się zdarzyć, że masz chwilowy problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Co wtedy? Nie panikuj, tylko sprawdź, czy nie należą ci się wakacje kredytowe...
- Naj
Jeśli zaciagnęłaś kredyt na mieszkanie, z pewnością comiesięczna rata to znacząca pozycja w domowym budżecie. A kłopoty z pracą czy wydarzenia losowe mogą zdarzyć się w każdej chwili. Na szczęście większość banków daje możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego, co pozwala na odzyskanie płynności fi nansowej. Przyjrzyjmy się zatem ofertom bankowym pod kątem możliwości „urlopu od kredytu”.
DO SZEŚCIU MIESIĘCY
Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez banki jest zawieszenie spłaty kredytu raz na rok – na miesiąc. Trzeba wtedy tylko złożyć wniosek o zawieszenie płatności kredytu. Oprócz tej standardowej przerwy pozwalają w wyjątkowych sytuacjach (np. choroba, utrata pracy) na odroczenie spłaty na nieco dłużej. W zasadzie banki zgadzają się na przerwę tylko w uzasadnionych przypadkach (gdy firma nie płaci ci pensji, masz poważne problemy zdrowotne lub rodzinne). Wtedy bank zgodzi się na prolongatę spłaty trwającą nawet 6 miesięcy. Ruch taki pociąga konieczność sporządzenia aneksu i nowego harmonogramu spłaty.
MĄDRA PRZED SZKODĄ
Warto zawczasu sprawdzić, czy bank przewiduje możliwość wakacji i na jakich warunkach. Jedno jest pewne: o kłopotach trzeba uprzedzić jak najwcześniej, a nie wraz z nadejściem terminu spłaty (najlepiej 14 lub 30 dni przed nim).
Co z zaległością?
Pamiętaj, że wakacje kredytowe to zawieszenie, a nie anulowanie raty. Wcześniej czy później trzeba ją będzie uzupełnić. Tu także stosowane są różne rozwiązania. Zaległą ratę płacimy zaraz po okresie zawieszenia lub przedłużamy okres kredytowania. W niektórych bankach kredyt może być ponownie przeliczony i skutkuje to rozłożeniem brakującej raty na pozostały okres spłaty.
A może zmiana?
Jeśli przewidujesz, że twoja sytuacja finansowa może w niedalekiej przyszłości się pogorszyć, np. skorzystasz z urlopu wychowawczego, nastoletnie dziecko wyjedzie na studia, mąż przejdzie na emeryturę itp., a twój bank nie ma tak korzystnych opcji, rozważ zmianę banku. Porównując ofertę konkurencji, sprawdź, ile będzie kosztowało przejście, i na jakich warunkach będziesz mogła skorzystać z wakacji kredytowych.