Reklama

Tapety znów są modne, a ich wybór przyprawia o zawrót głowy. Na topie są duże wzory, zwłaszcza z motywami kwiatów i liści. Nie odtwarzają wiernie natury, często zaskakują nietypowym zestawieniem deseni, ale – zupełnie jak prawdziwe rośliny – zwracają uwagę i zachwycają. Nadal modne są wzory geometryczne, a także rozmaite abstrakcyjne esy-floresy, często rysowane delikatną, subtelną kreską. Pojawiają się też paski, najczęściej pionowe – wściekle kolorowe lub bardziej stonowane. Sporo jest wzorów ciemnych, brązowych, a nawet czarnych, ale nie brak też kolorów wysyconych, mocnych, często łączonych na zasadzie kontrastu (np. limonka z fi oletem). Krótko mówiąc: na pewno znajdziesz coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś zwolenniczką klasyki czy zwariowanej awangardy. Kieruj się wyłącznie własnym gustem. Wzorzystą, wyrazistą tapetą najlepiej ozdobić tylko jedną ścianę – będzie stanowiła mocny, atrakcyjny akcent i nada wnętrzu nie-banalny klimat. Jeśli przeraża cię dopasowanie wzoru, by płynnie przechodził z brytu na bryt, rozważ odważną, ale efektowną opcję naściennego patchworku. Wystarczy kupić kilka rolek rozmaitych tapet, pokroić na kwadraty i wykleić ścianę fragmentami w dowolnym układzie. Możesz łączyć kwiatki z paskami i dowolnie bawić się odcieniami. Wolisz nie wyklejać tapetą całej ściany?
I na to jest sposób! Zdecyduj się na ozdobny pas (tzw. bordiurę), np. przechodzący płynnie na dwie ściany lub ciągnący się wokół wnętrza. To najłatwiejsza forma tapetowania – pasy są najczęściej samoprzylepne.

Reklama

Tapetowanie krok po kroku
To wcale nie jest trudne! Potrzebujesz tylko odpowiedniej liczby rolek wybranej tapety (na każdej rolce widnieje informacja o szerokości i długości tapety – większość z nich to tzw. eurorolki o szerokości 0,53 m i długości 10,05 m), nożyka z wymiennym ostrzem, ostrych nożyczek, pojemnika i pędzla do kleju, wałka do dociskania tapety, szpachli do wyrównywania ściany oraz stalowych szyn na rogi ścian.
● Uwaga! Przy tapetach wzorzystych należy dopasować wzór. Trzeba kupić więcej rolek – w zależnosci od wielkości wzoru wystarczy zapas 5–15% (im
większy wzór, tym większy zapas tapety).

1 Przygotowanie ściany
Musi być gładka, czysta i sucha. Scianę nową lub wcześniej pomalowaną zmyj mydłem technicznym. Kierunek mycia – od podłogi ku sufitowi. Potem przetrzyj całą powierzchnię papierem ściernym, żeby wzmocnić przyczepność kleju. Ściany tynkowane lub z płyt gipsowo-kartonowych dobę wcześniej pokryj preparatem gruntującym lub warstwą szpachlówki gipsowej. W pomieszczeniach wilgotnych przed tapetą połóz na ściane warstwę specjalnej zaprawy wodoszczelnej.

2 Miejsce do ciecia tapety
Czyli duży stół, na którym będzie mozna rozwinąć cały potrzebny pas tapety, by wygodnie pociąć go na kawałki. Sąsiadujące bryty muszą do siebie pasować. Jeśli na tapecie jest nieregularny wzór, lepiej przycinać kolejne bryty, przyrównując je do pierwszego przed rozpoczęciem naklejania.

3 Nakładanie kleju
Konieczne w przypadku tapet papierowych. Rozpocznij od środka paska, następnie rozprowadź klej aż do samych brzegów tapety. Łatwiej położyć tapetę na podkładzie z fizeliny, bo klej nanosimy tylko na ścianę. Nie potrzeba stołu – tapete można rozwijać na ścianę wprost z rolki i przycinać na dole.

4 Przyklejanie tapety
Zaczynasz zawsze od góry. Dociskaj mocno tapete, stopniowo schodząc w dół. Przyda się pomocnik. Jeśli w trakcie przyklejania powstana drobne pęcherzyki powietrza, nie przejmuj się. Wystarczy, że porządnie przejedziesz we wszystkie strony szczotką do dociskania tapet. Ewentualne pęcherzyki kleju to także drobiazg. Do następnego dnia wsiąkna w tapetę. Na dole przytnij ją specjalnym nożykiem, pomagając sobie stalową szyną. Ostrze ustaw poziomo. Resztki kleju przy brzegach usuń wilgotną gąbką.

Reklama

SUPERMODNE NAKLEJKI
Czyli atrakcyjny wzór w kilka minut! Naklejki błyskawicznie udekorują każde wnętrze, nadając mu nowy wystrój oraz wyrazisty charakter. Jaki? To zależy wyłącznie od twojej inwencji i odwagi, bo wybór jest imponujący – od wielkich wzorów po drobne obrazki. Bywają żartobliwe, np. naklejka w kształcie świnki, którą ozdabisz okolice gniazdka elektrycznego, by samo gniazdko było ryjkiem zwierzaka, po bardziej tradycyjne, np. wzory roślinne czy delikatne arabeski inspirowane kulturą Wschodu. Używaj ich tak jak podpowiada fantazja: mogą zastąpić ramki do zdjęć lub zajmować sporą powierzchnię i ozdabiać ścianę niczym wyszukaną grafiką. Pomogą niedrogo i szybko upiększyć pokój dziecięcy. Mają też te zaletę, że ławo je zdjąć, gdy efekt cię nie zadowoli lub gdy się zwyczajnie znudza. Niektóre mozża przyklejać i odklejać kilkakrotnie. Ozdabianie ścian naklejkami to świetna zabawa, zaś zasada jest tylko jedna: umiar. Pamietaj, że mocne akcenty najlepiej prezentują się na pojedyńczej ścianie. Samo naklejanie wzoru nie jest trudne, ale przy dużych rozmiarach lepiej poproś kogoś o pomoc. Naklejka składa się z trzech warstw: papieru, samoprzylepnej folii winylowej (czyli właściwej naklejki) i przezroczystej folii transportowej – a dokładna instrukcja właściwego naklejania zawsze znajduje się na opakowaniu.

Reklama
Reklama
Reklama