Reklama

To jedne z nielicznych kwiatów cieszące oko jesienią. Pochodzą z Chin, ale osobliwą karierę zrobiły w Japonii, gdzie mają nawet swoje święto – Festiwal Szczęścia. Kwiaty te są symbolem życia.; obmywano się w rosie zebranej z chryzantemy, wierząc, że zapewni to zdrowie i długowieczność.
Tam się mówi, że kryją klucz do nieśmiertelności. W naszej tradycji symbolizują śmierć i żałobę. Noszone są głównie na groby, choć ostatnio coraz częściej zdobią także ogrody, tarasy, a nawet... wiązanki ślubne.
W warunkach naturalnych kwiaty te występują w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii.

Reklama

W Chinach była uprawiana już w XV wieku przed Chrystusem.
Około VIII wieku naszej ery pojawiła się w Japonii i tak bardzo tam się spodobała, że stała się symbolem rodziny cesarskiej. W uproszczonej formie widnieje jako pieczęć Cesarza Japonii.
Chińczycy zakazywali wywozu chryzantem z kraju, dlatego do Europy trafiły dopiero w XVII wieku.

- Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy Japonii.
- W Japonii obmywano się w rosie zebranej z kwiatów chryzantemy, wierząc, że zapewni to zdrowie i długowieczność.
- Pierwszą pisemną wzmiankę o chryzantemie znaleziono w pismach Konfucjusza.
- Swą nazwę chryzantema (z greckiego chrys - złoty, anthemon - kwiat) zawdzięcza szwedzkiemu przyrodnikowi Karolowi Linneuszowi .
- Liście tych roślin pochłaniają kurz i lotne zanieczyszczenia

Występują w prawie każdym kolorze, prócz niebieskiego, bywają jedno i dwukolorowe. Gatunków złocieni mamy około 30, jednak odmian istnieje około 15 tysięcy.

Reklama

Chryzantemy to nie tylko ozdoba grobów i coraz częściej stołów, lecz także dodatek w kuchni. W Japonii stosuje się je jako przyprawę do cielęciny, drobiu, dziczyzny i sałatek.

Reklama
Reklama
Reklama