Styl marynistyczny: jak urządzić wnętrze w morskiej estetyce?
Wakacje nad morzem, słońce, rozgrzany piasek i muszle – to do nich nawiązuje styl marynistyczny, wybierany coraz częściej przez Polaków. Jasna, beztroska stylistyka nadaje wnętrzu pozytywny klimat, nastrajając nas optymistycznie na cały dzień: ale jak właściwie wprowadzić ją we wnętrzach? Jak zaaranżować pokój w stylu morskim? Sprawdź!
W tym artykule:
- Styl marynistyczny – charakterystyka
- Styl marynistyczny – kolory, podłogi, ściany
- Styl marynistyczny – meble, oświetlenie
- Jakie meble w stylu marynistycznym dobrać do poszczególnych pomieszczeń? Sprawdź:
- Styl marynistyczny – dodatki
Styl marynistyczny – charakterystyka
Marynistyczny styl czerpie ze wszystkiego, co morskie – znajdziemy w nim odcienie i wzory nawiązujące do przybrzeżnych domków czy jachtów. Nieodłącznymi elementami stylistyki są białe i piaskowe odcienie, akcenty niebieskiego, kotwice, siatki czy muszle. Pomieszczenia zaaranżowane na styl morski są pełne światła i sielskie – sprawdzą się świetnie w szarych mieszkaniach, którym brakuje powiewu świeżości.
Co ciekawe: bardziej eleganckim odłamem marynizmu jest styl Hampton, kojarzony z nadmorskimi apartamentami gwiazd. Jest utrzymany w charakterystycznej biało-niebieskiej stylistyce, ale pozbawiony dużej ilości marynarskich dekoracji.
Styl marynistyczny – kolory, podłogi, ściany
Mieszkanie w stylu marynistycznym opiera się na jasnych barwach – najczęściej występują w nim czysta biel i odcienie beżu, nawiązujące do piasku. Jasność wnętrza przełamują granat i kobalt, występujące często w postaci akcentów, kontrastujących z resztą wnętrza – np. pojedynczych ścian pomalowanych na niebiesko lub tapet w biało-granatowe pasy.
Płytki, parkiet, a może cegła – na jaki materiał się zdecydować? Styl marynistyczny we wnętrzach czerpie naturalnych surowców – na ścianach czy podłogach widzimy najczęściej jasne lub celowo bielone drewno. Im więcej słojów i odrapań zdobi deski, tym lepiej: ściany i podłogi mają wyglądać jak najbardziej autentycznie. Często wykorzystuje się także jasną cegłę czy zdobione biało-niebieskim wzorem płytki w stylu marynistycznym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zmianę wykończenia ścian, przyklej do nich tapetę imitującą naturalne drewno, lub postaw na taką przedstawiającą plażę, port czy morze.
Podłogi często wykłada się też cienką wykładziną, przypominająca tę używaną na luksusowych jachtach. Jeśli chcesz jedynie ocieplić kawałek drewnianej podłogi, wybierz cienki dywanik z frędzlami – z wyposażeniem marynistycznym połączą się świetnie te w stylu boho, wykonane z lekkich, naturalnych materiałów.
Styl marynistyczny – meble, oświetlenie
Pokój marynistyczny powinien być jasny i możliwie jak najbardziej słoneczny – jeśli do pomieszczenia nie wpada dużo światła naturalnego, należy je doświetlić z wykorzystaniem żarówek o neutralnej temperaturze. Same okna, warto pozostawić całkowicie odkryte lub udekorować je cienkimi firanami, zakrywającymi jedynie boki okiennic.
Jakie meble w stylu marynistycznym dobrać do poszczególnych pomieszczeń? Sprawdź:
· Salon w stylu marynistycznym – postaw na naturalne drewno i jasne tkaniny. Meble powinny mieć lekką formę: te masywne i bogato zdobione mogą przytłaczać wnętrze. Wybierz stół na cienkich, drewnianych nóżkach i jasną kanapę o prostym kształcie. W wolnym kącie, ustaw fotel bujany w pastelowych barwach lub wiklinowe krzesełko. Jeśli to możliwe, wyposaż wnętrze w regał bez półek lub przeszkloną witrynę – unikaj zabudowanych mebli, eksponując na półkach wszystkie bibeloty i ozdoby. Świetnie sprawdzą się też szafki o kształcie skrzyni, przypominające te wnoszone na pokład statków – mogą posłużyć za ciekawą dekorację lub stolik kawowy. Jeśli masz kaloryfer żeberkowy, to najlepszy moment na odświeżenie jego barwy – biały grzejnik w starym stylu pasuje do marynistycznych wnętrz bardziej, niż współczesne modele dekoracyjne.
· Sypialnia w stylu marynistycznym – wybierz jasne łóżko z drewnianym zagłówkiem i udekoruj je niebieską narzutą i poduszkami w marynarskie wzory – możesz też dostawić do niego także prosty baldachim z białą, cienką tkaniną. Pamiętaj, by dobrać do wyrazistej narzuty jasną pościel, kojarzącą się z nadmorskimi wakacjami. Zrezygnuj z jednej z szafek na rzecz drewnianych półek ściennych, eksponujących pamiątki z podróży i morskie ozdoby. Całość będzie wyglądać jeszcze lepiej, jeśli oprzesz o półkę dekoracyjną, białą drabinkę. U podnóża łóżka, umieść postarzany kufer – to modny dodatek ułatwiający przechowywanie pościeli. Nowoczesne biurko, sekretarzyk czy toaletkę zastąp prostym, drewnianym blatem pozbawionym dużej ilości szuflad i dostaw do niego kobaltowy fotel z poduszką.
· Łazienka w stylu marynistycznym – idealna łazienka marynistyczna ma całkowicie lub częściowo zabudowaną umywalkę, przypominającą te montowane na jachtach. Nad zlewem, znajduje się duże, okrągłe lustro oplatane metalowym zdobieniem przypominającym rybacki sznur. Pomieszczenie jest jasne i przestronne, pozbawione dużych szafek – zamiast nich, wykorzystuje się popularne w ostatnim czasie słupki łazienkowe. Całość zdobi wiklinowy kosz na pranie i pleciony dywanik, a piękne, niebieskie ręczniki, wiszą wyeksponowane na ściennych wieszakach. Jeśli używasz soli do kąpieli, to idealny moment na przesypanie jej do szklanego słoika oplecionego sznurkiem: dla dekoracji, możesz umieścić na dnie trochę piasku czy muszelek i dopiero zasypać słoik solą. Masz małe dziecko? Udekoruj łazienkę naklejkami z rybkami czy muszelkami.
· Kuchnia w stylu marynistycznym – masz drewnianą zabudowę kuchenną? To świetnie – styl marynistyczny prezentuje się zdecydowanie lepiej w połączeniu z naturalnym matem, niż z lakierowanym błyskiem. Odmaluj wszystkie szafki na biało, a blaty – na jasny brąz lub głęboki kobalt. Jeśli masz dużą kuchnię, wyposaż ją w drewnianą kanapę-narożnik kuchenny z niewielkim stolikiem: to rozwiązanie jest wykorzystywane często w nadmorskich domkach wczasowych. Nie obawiaj się eksponowania przyborów kuchennych czy produktów spożywczych – im bardziej sielski klimat ma kuchnia, tym lepiej. To dobry moment na wyposażenie się w staromodną wazę, zdobioną niebieskim, kwiatowym wzorem czy komplet żeliwnych garnków: wyposażenie w starym stylu doda kuchni klimatu.
Styl marynistyczny – dodatki
Jakie ozdoby i akcesoria pasują do stylu marynistycznego? Zdecydowanie możesz postawić na:
Poduszki – wybierz te o kobaltowej, głębokiej barwie, te w drobny wzór w kotwice czy żaglówki lub na takie w biało-niebieskie pasy. Im więcej poduszek, tym lepiej: pokój w stylu marynistycznym ma kojarzyć się z wygodną kwaterą wczasową.
Mapa świata – idealny gadżet dla podróżników; sprawdzi się też jako ozdoba edukacyjna do pokoju dziecięcego. Możesz wybrać klasyczny plakat lub popularną w ostatnim czasie mapę-zdrapkę, umożliwiającą odkrycie jedynie tych państw, które odwiedziliśmy.
Wiklinowe kosze i organizery – zastąp nimi wszystkie plastikowe czy metalowe koszyczki. Możesz umieścić w nich gazety, bibeloty, a nawet: kosmetyki czy pędzle do makijażu. Na przechowywanie biżuterii, przeznacz z kolei drewnianą szkatułkę zdobioną dekoracyjnym sznurem.
Zawieszki na firany – jeśli obwiążesz firanki własnoręcznie wykonaną zawieszką z linki i uwiązanych na niej kamieni, zyskasz niepowtarzalną dekorację w iście plażowym stylu.
Dekoracyjny ster, kotwica lub koło ratunkowe – to świetne propozycje ozdób na ścianę, kojarzące się bezpośrednio z oceanem. Najlepiej powiesić jedną dekorację w każdym pokoju: dzięki temu, styl całego mieszkania nabierze spójności.
Donice przeplatane sznurem – komponują się świetnie z zielenią roślin i nawiązują bezpośrednio do lin marynarskich. Jeśli znasz skomplikowane węzły żeglarskie, możesz zaimponować gościom i zawiązać każdy sznur w zupełnie inny sposób: to ciekawa i unikalna dekoracja w idei „zrób to sam”!
Płócienne torby – lubisz chodzić na zakupy z torbami wielorazowego użytku? Wybierz te z płótna i koniecznie wyeksponuj je na wieszaku, zamiast ukrywać je w półkach: tego typu akcesoria komponują się świetnie ze stylem morskim!
Marynistyczne obrazy – przedstawiające morze, statki lub latarnie. To ostatnie rozwiązanie, sprawdzi się świetnie w domach miłośników patriotycznych akcentów. Wystarczy wykonać kolaż ze zdjęć przedstawiających najwyższe polskie latarnie!
Modele żaglowców – choć najprościej kupić gotowy gadżet, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest własnoręczne sklejenie ozdoby zgodnie z instrukcją. Taki dodatek zyska bardzo osobiste znaczenie, a być może: rozbudzi w tobie pasję do modelarstwa. Model możesz wyeksponować na półce lub umieścić go w słoiku wypełnionym piaskiem i muszlami.