Sposoby na wiosenne porządki
Budząca się za oknami wiosna, choć robi to wyjątkowo ospale to jednak mobilizuje do wiosennych porządków.
- kobieta.pl
Dokładne sprzątanie mieszkania po zimie sprawia, że nie tylko jest ono czyste, ale od razu widać w nim wiosnę i czuć dobrą energię. Nie na darmo dawniej wśród wiosennych tradycji istniał zwyczaj dokładnego sprzątania, aby wygonić zimę jak najdalej.
Jak się do tego zabrać?
1. Wyrzuć wszystkie niepotrzebne rzeczy - nie miej litości. Nadmiar bibelotów sprawia, że gromadzi się na nich kurz, bo zwyczajnie nie nadążamy z ich odkurzaniem. Rzeczy poupychane w szafach z nadzieją, że kiedyś się przydadzą zajmują nam tylko miejsce i powodują niepotrzebny ścisk. Przejrzyj więc dokładnie wszystkie swoje ubrania i bez sentymentów pozbądź się tych w których nie chodziłaś co najmniej rok. Pamiętaj, że twoje wspomnienia gromadzą się w twojej głowie, a nie w rzeczach.
2. Wyczyść wnętrza szaf i szafek - możesz do tego celu użyć specjalnych płynów do czyszczenia mebli, lub wody z delikatnym detergentem i kilkoma kroplami soku z cytryny. Przy okazji porządków w szafach wymień zimowa garderobę na letnią. Ciężkie swetry i kozaki schowaj na tył szafy lub do specjalnych pojemników które schowasz np. w pawlaczach. Do pudeł takich warto, na wszelki wypadek włożyć woreczki z lawendą odstraszającą mole lub specjalne zawieszki przeznaczone do tego celu.
3. Spójrz do góry – karnisze, żyrandole, górne części szaf i kąty w pokojach to miejsca które są bardzo rzadko sprzątane. Karnisze i lampy wyczyść wilgotną szmatką, pamiętaj aby żyrandol odłączyć z prądu! Jeśli twoje ściany pomalowane są farbą, którą można zmywać przetrzyj je gąbką zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Trudno dostępne miejsca – np. za grzejnikiem nie omijamy, a czyścimy z pomocą szczotki do mycia butelek lub skarpety nałożonej na wygięty druciany wieszak z pralni. Na górze kuchennych szafek warto rozłożyć gazety i regularnie je wymieniać, właśnie w tym pomieszczeniu osadza się trudny do usunięcia kurz z lepkim osadem z tłuszczu.
4. Wypierz dywan – dywan to miejsce w którym gromadzi się bardzo wiele bakterii oraz roztoczy. Jego regularne czyszczenie jest bardzo ważne, szczególnie jeśli mamy małe dzieci. Oprócz odkurzania i trzepania należy go też prać, można to zrobić samodzielnie z pomocą specjalnych detergentów, oddać do pralni oferującej takie usługi lub zamówić ekipę czyszczącą do domu. Pamiętaj też o regularnym praniu dywaników łazienkowych.
5. Sprzęt elektroniczny – monitory i telewizory nie czyścimy płynem do szyb, zaopatrz się w specjalny płyn do ich czyszczenia lub nawilżane chusteczki do komputerów. Nie zostawiają one smug i są bezpieczne dla czyszczących powierzchni.
6. Trudny temat – łazienka – chociaż łazienka służy do mycia się to jest jednym z miejsc które najtrudniej doczyścić. Wszystko za sprawą kosmetyków używanych do mycia – mydeł i żeli które osadzają się w szczelinach oraz wszędobylskiego kamienia który tworzy się, szczególnie jeśli woda w twojej okolicy jest twarda. Idealnym środkiem do walki z kamieniem jest ocet. Jeśli nie możesz poradzić sobie z kamieniem na kranie namocz waciki kosmetyczne octem, obłóż nimi kran i zostaw na noc, rano cały kamień odejdzie po przetarciu ich gąbką. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu łazienki - w tym ciepłym i wilgotnym miejscu chętnie rozwija się pleśń. Idealnie jeśli masz w łazience okno, jeśli jednak nie, otwieraj szeroko drzwi łazienki podczas wietrzenia reszty mieszkania.