Reklama

W Danii okres pracy sezonowej trwa od marca do grudnia. Zaczyna się od pracy w szkółkach ogrodniczych, potem przy zbiorze truskawek, grochu, cebuli, jabłek i gruszek, a kończy w grudniu przy drzewkach bożonarodzeniowych i adwentowych wiankach. W Belgii najgorętszy czas pracy sezonowej to również miesiące letnie, bo najwięcej miejsc pracy czeka na wykwalifikowanych robotników – murarzy, elektryków i hydraulików. Ale równie poszukiwane, i to przez cały rok, są panie do sprzątania, opieki nad dziećmi i prowadzenia domu.

Reklama
● Jakiej pracy sezonowej możesz szukać za granicą?

Największe zapotrzebowanie mają gospodarstwa rolne przy zbiorze płodów rolnych, w sezonie turystycznym latem i zimą (w ośrodkach wypoczynkowych i narciarskich) poszukiwani są pracownicy hoteli, restauracji oraz obsługi wyciągów. Poszukiwania najlepiej zacząć w urzędzie pracy. Niektóre urzędy mają podpisane umowy z rolniczymi regionami Hiszpanii czy Holandii, gdzie poszukuje się pracowników latem. Informacje o pracy sezonowej za granicą można uzyskać także w wielu parafiach.

Ile możesz zarobić?

■ Od 5 euro za godzinę – przy zbiorze sałaty we Francji; od 32 do 36 euro dziennie przy zbiorze truskawek w Hiszpanii (wliczone zakwaterowanie, wyżywienie na własny koszt); od 60 do 80 euro dziennie przy zbiorze szparagów w Niemczech, 50 euro dziennie za ich mycie i sortowanie; do 16–20 euro za godzinę pracy kierowcy w Norwegii. Jeśli zatrudnisz się przy zbiorze truskawek w Wielkiej Brytanii, zarobisz ok. 6 funtów za godzinę.

Jak szukać?
Reklama

W urzędach pracy możesz skorzystać z bazy EURES, która zawiera wciąż uaktualniane oferty pracy w całej Unii Europejskiej.
Szukaj na stronach: www.praca.pl, www.polskastrefa.eu, www.pracawbelgii.pl, www.dania.pl

Reklama
Reklama
Reklama