Sąd pracy pomoże ci w sporze z pracodawcą
Możesz udać się do sądu, gdy pracodawca nie wywiązuje się z postanowień umowy o pracę – np. nieterminowo wypłaca ci pensję, źle wystawił świadectwo pracy albo bezprawnie rozwiązał z tobą umowę o pracę.

- Małgorzata Safuta, Naj
Sądy Pracy to wydziały sądów rejonowych i okręgowych. Pozew wnosisz do sądu, w którego okręgu mieszkasz lub mieszka czy ma siedzibę pozywany przez ciebie pracodawca, albo w miejscu, w którym wykonywałaś pracę. Ale jeśli pozew zostanie błędnie skierowany, sądy same przekażą go między sobą dalej. Możesz wnieść pozew ustnie, a protokolant w sądzie spisze twoją skargę, albo na piśmie. Pozew pisemny możesz złożyć w biurze podawczym sądu lub wysłać listem poleconym. Pozew powinien podawać strony sporu – nazwę lub nazwisko pracodawcy i twoje (wraz z adresami) oraz to, czego żądasz. Jeśli domagasz się np. zapłaty zaległego wynagrodzenia, podaj za jaki okres. W pozwie warto także wskazać dowody, np. świadków lub odpowiednie dokumenty. Jeśli pozew będzie miał braki, sąd wezwie cię do ich uzupełnienia. Jeśli otrzymasz wypowiedzenie, które twoim zdaniem jest bezprawne – w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania powinnaś wnieść odwołanie. Gdy sąd rozpatrzy je na twoją korzyść, masz 14 dni od otrzymania wyroku, by złożyć pracodawcy żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Nie musisz sama występować przed sądem pracy. Może cię reprezentować członek rodziny lub inspektor pracy albo adwokat, który poprowadzi sprawę. Gdy będziesz niezadowolona z wyroku sądu I instancji, możesz złożyć apelację. Wnosisz ją do sądu, który wydał zaskarżany wyrok w terminie 14 dni od daty otrzymania uzasadnienia (należy zażądać go w ciągu 7 dni po ogłoszeniu wyroku). Możesz też nie wnosić o uzasadnienie i złożyć apelację w terminie 21 dni od ogłoszenia wyroku. Tylko w drodze wyjątku można złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego od orzeczenia sądu II instancji, musisz jednak wówczas mieć fachowego pełnomocnika.
Ile kosztuje postępowanie sądowe?
Za złożenie pozwu nie płacisz nic, gdy odwołujesz się od wyroku w twojej prawie, przy złożeniu pisma musisz zapłacić 30 zł. Gdy domagasz się kwoty przekraczającej 50 tysięcy złotych, musisz uiścić (także od pozwu) opłatę w wysokości 5% wartości roszczenia. W skład kosztów wchodzą także wydatki np. na biegłych i świadków. Płaci je strona przegrana. Pracownik ma prawo wystąpić o zwolnienie od całości lub części kosztów sądowych, gdy nie jest w stanie ich ponieść albo byłyby zbyt dużym ciężarem.
Ważne: Gdy kwota, której się domagasz, jest niższa niż 10 tys. zł, sąd zajmuje się sprawą w postępowaniu uproszczonym. Wtedy należy tylko wypełnić wniosek (formularz dostaniesz w sadzie lub znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl)
Polecane
Ostatni nów Księżyca w grudniu 2024 będzie owocny. Energia Koziorożca pomoże ci zaplanować postanowienia noworoczne
Ta 1 rzecz w święto Michała Archanioła pomoże ci nie wpaść w tarapaty. Lepiej jej unikaj
Horoskop dzienny anielski na 14 listopada 2024 dla Koziorożca. Anioł pomoże mu w pracy
Dylemat wagonika pomoże ci odkryć mroczne cechy osobowości. Sprawdź, czy jesteś psychopatą
Horoskop dzienny na 18 listopada 2024 dla Wodnika. Bycie uważnym pomoże ci zrozumieć emocje
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa